Herečka Karin Haydu nespáchala poisťovací podvod. Prokurátorka rozhodla po viac ako deviatich rokov

Herečka od začiatku tvrdila, že nevinná. Vyšetrovateľ ju stíhal viac ako deväť rokov. Prokurátorka stíhanie zastavila.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (3)

Ešte v marci 2013 vyšetrovateľ Národnej kriminálnej agentúry (NAKA) obvinil pätnásť osôb z poisťovacích podvodov s motorovými vozidlami. Medzi nimi  bola aj známa herečka Karin Haydu . Jej dnes už expartnera Martina Ráca označil vtedy vyšetrovateľ za hlavu skupiny. Obvinili aj dopravných policajtov z Bratislavského kraja, pracovníkov z poisťovní a viacerých užívateľov motorových vozidiel. Vyšetrovateľ uviedol, že od januára 2009 do mája 2011 sa mali dopustiť ôsmich skutkov súvisiacich s poisťovacími podvodmi, s celkovou škodou viac ako 93-tisíc eur. Karin Haydu od začiatku tvrdila, že je nevinná a žiadnu fiktívnu nehodu neoznámila v poisťovni. Odvtedy ubehlo viac ako deväť rokov.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Tento rok na začiatku júla prokurátora generálnej prokuratúry Martina Cibuľová voči Karin Haydu trestné stíhanie zastavila. Uznesenie nadobudlo právoplatnosť pred pár dňami.

Z dokazovania vykonaného v priebehu vyšetrovania vyplynulo, že obvinená v čase spáchania skutku, teda 19. novembra 2009, nemala vo svojej dispozícii svoje motorové vozidlo značky Mercedes Benz C 2009, nakoľko s predmetným vozidlom mala 11. novembra 2008 reálnu škodovú udalosť v Bratislave na parkovisku oproti OD Tesco na Špitálskej ulici a vozidlo sa od tej doby nachádzalo v servise u jej vtedajšieho priateľa Martina Ráca.

V servise bolo asi tri týždne, pričom v súvislosti s opravou jej auta a s následným uplatnením škodovej udalosti v poisťovni všetko zabezpečoval obvinený Martin Rác, čo aj potvrdil pri výsluchu pred vyšetrovateľom.

SkryťVypnúť reklamu

„V súvislosti s fiktívnou nehodou z 19. novembra.2009 obvinená nevypisovala a ani nepodpisovala žiadne z tlačív predložených poisťovni, na základe ktorých došlo k vyplateniu poistného plnenia na jej bankový účet,“ napísala Cibuľová do uznesenia, ktoré mám k dispozícii.

Ako vyplynulo aj z výpovede ďalšieho obvineného z prípadu, skutočnosť, že Karin Haydu mala v dôsledku reálnej škodovej udalosti poškodené svoje auto, využil za účelom vytvorenia nafingovanej dopravnej nehody, ku ktorej malo dôjsť o osem dní neskôr s motorovým vozidlom Porsche Boxter, ktoré už malo poškodenú zadnú časť a za účelom následného uplatnenia poistného plnenia.

SkryťVypnúť reklamu

„V priebehu vyšetrovania neboli produkované žiadne ďalšie dôkazy, ktoré by výpoveď obvinenej spochybnili, a ktoré by preukazovali  jej vedomosť o fiktívnej škodovej udalosti, ako aj jej vedomosť o zámernom uplatnení si poistného plnenia z takto nafingovanej škodovej udalosti,“ uviedla prokurátorka.

Počas vyšetrovania nebolo možné vykonať znalecké dokazovanie z písmoznalectva, nakoľko sa nepodarilo zabezpečiť originály relevantných dokladov potrebných pre znalecké dokazovanie.

„Avšak už pozorovaním voľným okom do spisu zabezpečených kópií, respektíve elektronických vyhotovení dotknutých dokladov možno zistiť, že písmo a ani podpisy na tlačivách – Oznámenie škody z poistenia zodpovednosti za škodu spôsobenú prevádzkou motorového vozidla, Oznámenie škody z poistenia motorových vozidiel, Zápis o poškodení vozidla k škodovej udalosti a Žiadosť o úhradu poistného plnenia, nie je písmo a nie sú pravými podpismi obvinenej, ktorá tiež poprela ich pravosť,“ argumentovala prokurátorka v uznesení.

SkryťVypnúť reklamu

Podľa jej názoru, v prípade, ak by aj uvedené tlačivá obvinená podpísala, táto skutočnosť by sama o sebe nepreukazovala jej vedomosť o nafingovaní dopravnej nehody, nakoľko tak mohla urobiť v domnení, že podpisuje doklady súvisiace s jej reálnou nehodou.

„Je potrebné uviesť, že pre obvineného Martina Ráca nemohol byť problém zabezpečiť si jej osobné doklady a údaje, nakoľko v tom čase žili v spoločnej domácnosti, a teda mohol mať k nim kedykoľvek prístup, alebo si ich od obvinenej zabezpečiť pod zámienkou vybavovania škodovej udalosti,“ dodala v uznesení  prokurátorka a trestné stíhanie zastavila  z dôvodu, „je nepochybné, že skutok nespáchala obvinená“.

„Po deviatich rokoch sa potvrdilo to, čo klientka uvádzala od začiatku trestného stíhania, že nespáchala žiaden trestný čin,“ uviedol pre môj blog advokát Ondrej Mularčík, ktorý Haydu zastupoval.

Júlia Piraňa Mikolášiková

Júlia Piraňa Mikolášiková

Bloger 
Populárny bloger
  • Počet článkov:  350
  •  | 
  • Páči sa:  449x

Témy spojené s políciou, prokuratúrou, súdmi a organizovaným zločinom. Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
Pavol Koprda

Pavol Koprda

9 článkov
Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
SkryťZatvoriť reklamu