Policajt z NAKA, ktorý pomohol zavrieť piťovcov, upozornil na svedkov klamárov

Expolicajt Ján Káľavský tvrdí, že kolega mu opísal svedkov Matúša Šelestiaka a Róberta Bíleho ako známych klamárov.

Policajt z NAKA, ktorý pomohol zavrieť piťovcov, upozornil na svedkov klamárov
Róbert Bíly a Matúš Šelestiak (Zdroj: archív pir)
Písmo: A- | A+
Diskusia  (0)

Na Špecializovanom trestnom súde v Pezinku prebieha od konca októbra 2021 pojednávanie v kaze takáčovci, za viac ako 28 skutkov je obžalovaných 18 ľudí.

Medzi obžalovanými je aj advokát Juraj Almáši. Podľa obžaloby prokurátora Úradu špeciálnej prokuratúry v doposiaľ nezistenom období rokov 2009 až 2011 v bratislavskom hoteli, ktorý prevádzkuje Almášiho rodina, mal spoločne s bossom takáčovcov Ľubomírom Kudličkom a Patrikom Vidašičom považovaným za vysokopostaveného člena skupiny poveriť ďalšieho člena gangu Petra Borša alias Hitlera, aby zabezpečil na „robotu“ človeka, ktorý nie je priamo spojený s takáčovcami, aby zbili Matúša Šelestiaka.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Dôvodom malo byť, že Šlestiak konal v rozpore s príkazmi Almášiho, ktoré smerovali k prevzatiu majetku Tomáša Matoviča, po nebohom otcovi Ladislavovi za účelom zisku v prospech zločineckej skupiny.

Prokurátor v obžalobe uvádza, že Borš mal na túto „robotu“ zabezpečiť istého Nicola Primoraca z Pieštan, ktorý v tomto meste zastupoval záujmy takáčovcov a podliehal priamo Vidašičovi, ale pôsobil aj ako biletár v Bratislave.

Prokurátor sa v obžalobe odvoláva predovšetkým na výpoveď Borša, ktorý tvrdí, že Primorac sa mal dostaviť na stretnutie s Kudličkom, Vidašičom a Almášim  a tam mu mali oznámiť, že nech ho „minimálne doláme!. Za čo mu mali sľúbiť odmenu sedemsto až tisíc eur, ktorú mu aj cez Borša vyplatili. Primorac následne v Piešťanoch išeil za Šelestiakom a povedal mu, že je na neho objednávka, „aby ho posadil na vozík“.

SkryťVypnúť reklamu

Prokurátor ďalej tvrdí, že Šelestiak vyhľadal objednávateľov, ktorým sľúbil, že bude fungovať tak, ako chcú oni. Následne zo strachu sám pôsobil na Tomáša Matoviča, aby nepodnikal niektoré kroky, smerujúce k zmareniu uspokojenia finančných pohľadávok Kudličku a Vidašiča. Toľko k obžalobe.

Kto je kto?

Peter Borš

Peter Borš prezývaný Hitler je bývalý policajt – kukláč. Bol majiteľom dvoch erotických podnikov v Bratislave a robil aj šoféra Patrikovi Vidašičovi. V kauze takáčovcov začal spolupracovať s políciou, čo sa mu oplatilo, keďže ho prokurátor  prepustil z väzby a následne vylúčili na samostatné konanie a napokon v novembri 2021 podmienečne trestné stíhanie zastavil so skúšobnou dobou šesť rokov. Zároveň mu však určil, že sa musí v priebehu skúšobnej doby podieľať na objasňovaní trestnej činnosti a usvedčovaní páchateľov v trestných veciach takáčovcov. „V izbe mal obraz Adolfa Hitlera a vždy, keď vstúpil do miestnosti, zdvihol pravú ruku na pozdrav," opísal svedka na pojednávaní obžalovaný Henrich Szűcs alias Plešatý.

SkryťVypnúť reklamu

Matúš Šelestiak

Matúš Šelestiak je známy kriminálnik a spolu so svojim kumpánom Róbertom Bílym tento rok v marci prišli na  Národnú kriminálnu agentúru (NAKA)  a oznámili, že ich kamarát Tomáš Matovič hľadá ľudí, ktorí by zavraždili Juraja Almášiho a Andreja Čerbaniča, ktorý sa poznal s jeho otcom. V lete pred tromi rokmi sa Šelestiak a Bíly dostali z výkonu trestu podmienečne na slobodu. Ešte keď obaja sedeli vo väzení cez listy a aj cez telefón si zosúlaďovali výpovede, ovplyvňovali Matoviča, informovali sa o priebehu trestného konania, v ktorom figurujú ako svedkovia. On im posielal do väzenia peniaze.

SkryťVypnúť reklamu

Juraj Almáši

Juraj Almáši ako advokát úspešne zastupoval Tomáša Matoviča v dedičskom konaní a v roku 2015 vďaka tomu zdedil majetok za 2,7 milióna eur. Dedičstvo bolo po otcovi Ladislavovi, ktorého uniesli a pravdepodobne zavraždili.

Tomáš Matovič

Tomáš Matovič odovzdal policajnému agentovi, nasadenému na základe príkazu súdu, zálohu vo výške 10 – tisíc eur za vykonanie vrážd Juraja Almášiho a Andreja Čerbaniča, fotografie a údaje o bydliskách či miestach pobytu plánovaných obetí. Policajti z NAKA ho zadržali a obvinili z objednávky vrážd oboch mužov. Súd ho poslal do väzby. Proti obvineniu ani väzbe sťažnosti nepodal.

Nicola Primorac

Nicola Primorac je obžalovaný v kauze takáčovcov za založenie zločineckej skupiny a v obžalobe figuruje aj v skutku s Almášim. Obvinili ho v máji 2020 a 14 mesiacov bol vo väzbe, z toho šesť v kolúznej. Robil v štyroch SBS -kách 16 rokov ako vyhadzovač, bolo to vo všetkých možných podnikoch, v erotickom salóne či na diskotéke. Pracoval aj u Petra Borša. S touto prácou skončil asi v roku 2010 -2011.  Odvtedy sa venuje už len trénovaniu kulturistiky. Rovnako ako Šelestiak je z Piešťan.

Ján Čurilla a Pavol Ďurka

Ján Čurilla a Pavol Ďurka sú vyšetrovatelia NAKA, ktorý sa podieľajú aj na vyšetrovaní prípadov zločineckej skupiny takáčovci. Vedenie polície ich volá naši chlapci, majú ten správny morálny kompas a bojujú s temnými silami. Spolu s ďalšími (aj operatívcami Róbertom Magulom a Branislavom Dunčkom)  čelia obvineniu v kauze manipulácií v trestnom konaní. Ďurka  je obvinený aj v prípade, že obvinenému Františkovi Böhmovi, nezaistil zbrane a následne sa jednou z nich zastrelil.

Spoluobžalovaného nepoznal

Obžalovaní Ľubomír Kudlička, Patrik Vidašič a Juraj Almáši  pred senátom Špecializovaného trestného súdu vlani v decembri popreli spáchanie skutku a zhodne tvrdia, že nič také sa nestalo. „Ide o účelové obvinenie, ktorého cieľom bolo moje väzobné stíhanie a tak ma zlomiť k spolupráci s OČTK. Nikdy som nikoho nežiadal, ani nezadal inému úlohu, aby spôsobil komukoľvek ujmu na zdraví,“ vypovedal Almáši.

Na súde vypovedal aj obžalovaný Nicola Primorac, ktorý uviedol, že pozná iba Patrika Vidašiča a videl ho dva – trikrát. Peter Bošč mu spomínal, že mu robí vodiča. „Pána Almášiho nepoznám, prvýkrát som ho v živote videl v máji 2020 na Špecializovanom trestnom súde v Banskej Bystrici, keď pán doktor Hrubala pojednával o našom väzobnom stíhaní,“ uviedol.

Na otázku prokurátora či bol niekedy v Almášiho hoteli odpovedal, že „ak je to ten hotel čo myslím, tak tam zobral Borš na večeru. Boli sme na kontrolu v jeho podnikoch, robil som mu vodiča, keď bol napitý. Boli sme vo veľa podnikoch, takže je možné, že som tam bol, ale s ním na večeru,“ povedal.

Vyhlásil, že Šelestiaka nikdy nevydieral, neublížil mu ani sa mu nevyhrážal. „Nechápem, čo tu robím,“ dodal.

Najskôr svedok, potom obvinený

„Vyšetrovateľ pán Ďurka a vyšetrovateľ pán Čurilla veľmi dobre vedeli, že som nevydieral Šelestiaka, pretože mi to sami povedali. Ja som bol zobratý v pozícii svedka, štýlom, zazvonili, zaklopali, zobrali ma, či som ochotný vypovedať,“ tvrdil na súde. Opísal, ako si prečítal Boršovu výpoveď a nazval ju  nezmyslami. „Im išlo v podstate len o to, aby som ju potvrdil. Ja som povedal, že nemám problém, povedať ako to bolo, ale toto sú nezmysly, čo si Peter Borš vymýšľa. Na to pán vyšetrovateľ Čurilla povedal, ako myslíte, predo mnou roztrhal papier zápisnica o výsluchu svedka, do pol hodiny som bol obvinený a pol roka kolúzna väzba Žilina,“ vypovedal.

Mesiac po zadržaní Primoraca vypovedal Šlestiak ako svedok - poškodený a uviedol, že  tak sa to nestalo, je mu vďačný, že ho varoval. Primorac sa na súde ďalej posťažoval, že mu tri – štyri mesiace zadržiavali listy, nemohol telefonovať s rodinou a 14 mesiacov bol na cele bez elektriky.

„Zobrali ma na NAKA a klasika, jeden dobrý, jeden zlý. Jeden na mňa kričal, Čurilla, operatívci mi dali dole putá, marlborky mi ponúkli, išiel som vonku si s nimi zapáliť, kávičku mi urobili, nacvičené... ... a hovorí mi: Nikola, čo si ozaj dr..., však mi vieme, že s tým nič nemáš, nám ide o Almášiho a ostatných. Len potvrď Boršovu výpoveď a ideš domov,“ spomenul pred súdom.

Prehovoril o manipuláciách a ušiel

V celej kauze zohráva úlohu aj Ján Káľavský, ktorý bol policajtom od októbra 2004. Práve on rozpútal vojnu v bezpečnostných zložkách. Naposledy pôsobil na NAKA ako vedúci operatívneho oddelenia na odbore Bratislave. Keď ho prvýkrát obvinila inšpekcia za vynášanie informácií, z policajného zboru odišiel. Neskôr mu obvinenie zrušil prokurátor.

O pár týždňov ho  vyšetrovateľ NAKA obvinil z korupcie a zo zneužívania právomoci verejného činiteľa a pred stíhaním ušiel. Keď ho zadržali v Bosne a Hercegovine na úteku bol pol roka. Na trestné stíhanie na Slovensko ho však  zatiaľ nevydajú, keďže v krajine požiadal o azyl.

Keď sa naši chlapci pustili do objasňovania a vyšetrovania najzávažnejších káuz v histórii Slovenska, obvinili celé bývalé vedenie polície, začali trestné stíhanie vo veci proti dnes už bývalému riaditeľovi Slovenskej informačnej služby Vladimírovi Pčolinskému a najmä  začali trestné stíhanie vo veci proti Petrovi Koščovi, ktorý dostal označenie pán X,  Káľavský  sa rozhodol, vypovedať proti svojim kolegom. Do prípadu manipulácií výpovedí, ktoré vyšetrovala inšpekcia bol na základe príkazu súdu nasadený ako agent a kolegov si nahrával.

Priznal, že sám nahováral na výpoveď svedka

Káľavský vo výpovedi na inšpekcii spomenul aj prípad, ktorý sa v rámci takáčovcov prejednáva na súde. Pred vyšetrovateľkou  po zákonom poučení vlani na začiatku júna uviedol, že  bol osobne pri tom, keď Hitlera, ktorým bol spolu s kolegami pripravovali k výsluchu.

„Vyšetrovatelia Čurilla alebo Ďurka nám povedali, že treba vypovedať podľa bodov, ktoré už mali v nejakých výsluchoch od iných osôb v skupine takáčovcov,“ uviedol na inšpekcii. Opísal, že napríklad po eskorte osoby do cely na NAKA, boli vyšetrovateľom „preškolení“, čo  je potrebné, aby svedkovia hovorili, a takejto osobe oznámili body, ku ktorým by sa mala pred vyšetrovateľom vyjadrovať.

„Hitlerovi sme povedali, že nech sa vyjadrí k Vidašičovi, ale že to že je jeho šofér nestačí, ale musí usvedčovať ďalšie osoby, v tomto prípade to bol napríklad Primorac, kde mal potvrdiť, že si u Primoraca objednal zbitie nejakých ľudí,“ pokračoval Káľavský.

V súvislosti s Primoracom si spomenul, že keď ho eskortovali na NAKA ho spoločne s kolegami Romanom Stašom, Róbertom Magulom a Branislavom Dunčkom inštruovali ako má vypovedať. „On povedal, že sa takto tie veci určite neodohrali, ale vyšetrovatelia povedali, že tak bude zavretý a dodnes je vo väzbe,“ povedal začiatkom júna 2021 na inšpekcii. Káľavskému vraj vyšetrovatelia veľakrát povedali, že má svedkovi priložiť  pištoľ k hlave, alebo ho zbiť, kým sa neprizná.

Operatívec ho upozorňoval na klamárov

“Taktiež čo sa týka výsluchu svedkov Matúš Šelestiak a Róbert Bíly, upozornil ma na týchto dvoch môj bývalý parťák Jaroslav Kravec, ktorý robil na skupine piťovcov od začiatku. Jaro povedal, že oni by chceli byť aj piťovci a vypovedať im tam, kde ale zistili, že im klamú a vymýšľajú si. Vtedy mi Jaro povedal, že sú univerzálni svedkovia a dohadujú sa z basy písaním listov... ...a my sme ich následne znovu takto použili na takáčovcov,“ tvrdil Káľavský.

Konkrétne spomenul, že s nimi komunikovali Magula a Dunčko a sám bol toho, aj svedkom na Úrade špeciálnej prokuratúry. „Dúfal som, že v našich konaniach nebudú vypovedať, no na základe ich výpovedí sa následne realizovalo,“ dodal.

Júlia Piraňa Mikolášiková

Júlia Piraňa Mikolášiková

Bloger 
Populárny bloger
  • Počet článkov:  350
  •  | 
  • Páči sa:  449x

Témy spojené s políciou, prokuratúrou, súdmi a organizovaným zločinom. Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
Lívia Hlavačková

Lívia Hlavačková

43 článkov
Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

2 články
SkryťZatvoriť reklamu