Prišiel si pozrieť korupčný prípad Lipšicovho nominanta. Súd mu nariadil sledovať kauzy

Pojednávanie, v ktorom sa spomína aj pán X, sledoval počas výpovede troch známych kajúcnikov.

Prišiel si pozrieť korupčný prípad Lipšicovho nominanta. Súd mu nariadil sledovať kauzy
Písmo: A- | A+
Diskusia  (1)

Poruchy elektrickej energie sú pomerne bežnou záležitosťou. Raz trvajú pár minút, inokedy niekoľko hodín. A sú aj prípady, keď vypadne prúd na celý deň.

Rovnako je bežné, že súdne pojednávania sledujú zástupcovia médií, často sa prídu pozrieť aktívni advokáti alebo ich koncipienti, keďže daný prípad ich zaujíma z odborného hľadiska. Dianie na súde občas sledujú i študenti práva, žiaci stredných škôl v rámci vyučovania či príslušníci polície alebo Zboru väzenskej a justičnej stráže (ZVJS) v civile. No a nevídaná nie je ani účasť bežnej verejnosti. Stáva sa tiež, že niektorým odsúdeným za korupciu alebo podmienečne prepusteným na slobodu súd nariadi, aby sa na vlastné náklady zúčastnili na pojednávaní na Špecializovanom trestnom súde.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Ak však k výpadku elektrickej energie príde na súde v čase výsluchu exponovaného svedka vo viacerých známych kauzách a pojednávanie zároveň sleduje muž s podozrivým správaním, stojí to za pozornosť.

Do funkcie nastúpil za Lipšica

Bývalý policajný funkcionár Jozef Rehák alias Dodo, ktorého v decembri 2020 obvinili v rámci kauzy Judáš, čelí obžalobe za vynášanie informácií pre zločineckú skupinu sýkorovcov a tiež pre korupciu v súvislosti s prípadmi okolo bývalého príslušníka spravodajskej služby Františka  Böhma. Riaditeľom Úradu zvláštnych policajných činností (ÚZPČ - útvar, ktorý má na starosti odpočúvanie a sledovanie) sa stal 1. októbra 2010, teda v čase, keď rezort vnútra viedol Daniel Lipšic, ktorý je dnes špeciálnym prokurátorom.

SkryťVypnúť reklamu

Proces s Rehákom sledujú viacerí novinári, pojednávanie prebieha od januára minulého roka. Verejnosť ako takú prípad doposiaľ nezaujal. Na pojednávaní, ktoré sa uskutočnilo ešte minulý rok 3. novembra, to bolo inak. Zúčastnil sa na ňom muž, ktorý vzbudzoval medzi prítomnými najrôznejšie podozrenia.

SamosudcaJán Giertli sa totiž v ten deň zaoberal výpoveďami bývalého viceprezidenta Finančnej správy SR Daniela Čecha, bývalého šéfa národnej jednotky finančnej polície Národnej kriminálnej agentúry (NAKA) Bernarda Slobodníka, bývalého námestníka riaditeľa Slovenskej informačnej služby (SIS) Borisa Beňu.

SkryťVypnúť reklamu

Všetci traja sú svedkami aj v iných exponovaných kauzách. Boris Beňa aj Bernard Slobodník spomínajú vo svojich výpovediach aj Petra Košča alias pána X, pričom Slobodník je proti nemu kľúčovým svedkom v korupčnom prípade. Ku skutkom z obžaloby na Reháka však nevedel povedať nič.

Daniel Čech priznal, že vzal úplatky v sume 14-tisíc eur od bývalého policajného prezidenta Milana Lučanského za informácie, ktoré sa týkali daňových subjektov. Nevedel však, kto bol konečným užívateľom týchto informácií. Vypovedal, že Reháka videl raz na pracovnej porade, ale inak sa s ním nestretol. S Norbertom Paksim, bývalým zástupcom šéfa policajného úradu zvláštnych činností, ktorý Reháka usvedčuje, ho zoznámil Lučanský, tykali si, dokonca si vymenili aj telefónne čísla, ale nespomínal si, že by sa kontaktovali.

SkryťVypnúť reklamu

Bez elektriny

Najskôr sa počas výsluchu svedka Borisa Beňu zapisovateľke vypol počítač, do ktorého zapisovala výpoveď. Pojednávanie bolo preto prerušené. Ukázalo sa, že ide o poruchu elektrickej energie v okolí budovy súdu. Keď poruchu odstránili, Beňa pokračoval vo svojej výpovedi.

Ku skutkom v obžalobe sa síce nevedel vyjadriť, opísal však stretnutie s Petrom Koščom z prelomu rokov 2016 – 2017. Beňa povedal, že mu Košč ukázal zápisnicu o výsluchu svedka, jedného zo sýkorovcov, ktorý opisoval spôsob, akým spolupracovali s policajtmi. Ako od nich získavali informácie a ako ich za to vyplácali. „Bola tam spomenutá aj osoba, ktorú nazýval Dodo. Rozprával, ako dostával mesačný paušál vo výške tisícov. Košč mi povedal, že ide o Reháka (Dodo). Stálo ho značné úsilie, aby túto vec upratal,“ vypovedal.

 Kočš mu mal tiež povedať, že vybavil, aby bola vec odňatá prokurátorovi a pridelená na inšpekciu, kde to Milan upratal. Myslel tým vtedajšieho šéfa inšpekcie Lučanského,“ pokračoval. Spomenul si aj na stretnutie s Koščom spred dvoch rokov, už po zadržaní Františka Böhma.  Böhm začal vypovedať o korupcii vo vedení polície a Košča vraj zaujímala Böhmova výpoveď, najmä to, čo hovoril o Rehákovi, pretože Rehák bol z toho veľmi nervózny.

 Poruchy sú síce bežné a nejde o nič výnimočné, no v kontexte, že k nej došlo počas výpovede exponovaného svedka, táto konkrétna porucha stojí minimálne za preverenie. Najmä v súvislosti s ďalšími udalosťami, ktoré sa v ten deň stali na súde.

„Porucha nastala o10, 09 hod. a trvala do 10,59 hod.. Bez elektriny zostalo 800 odberných miest. Dôvodom poruchy bolo poškodenie podzemného kábla vysokého napätia pri výkopových prácach. Tieto práce súviseli s preložkou elektrického vedenia a vykonávala ich pre nás dodávateľská firma“, vysvetlil  hovorca Stredoslovenskej distribučnej Miroslav Gejdoš. V uplynulých dvoch rokoch v lokalite Skuteckého ulici, na ktorej sídli v Banskej Bystrici súd. štyri iné poruchy, ktoré mali rôzne dôvody.

Najskôr medzi novinárov, potom do kancelárií súdu

V kontexte príhody s výpadkom elektrickej energie stojí za pozornosť, že  sa medzi prítomných novinárov zaplietol spomínaný neznámy muž a správal sa podozrivo. Sadol si medzi dvoch redaktorov, do poslednej lavice tak, aby mal prehľad, čo sa deje v celej pojednávacej miestnosti, videl do ich poznámkových zošitov alebo notebookov a mal prehľad o všetkých prítomných osobách. Cez prestávky postával na chodbe a  pozoroval, ako účastníci konania a svedkovia poskytujú vyjadrenia pre médiá.

Pojednávanie, v ktorom sa spomína aj pán X, sledoval počas výpovede troch známych kajúcnikov.
Pojednávanie, v ktorom sa spomína aj pán X, sledoval počas výpovede troch známych kajúcnikov. (zdroj: pir)

Keď sa celé pojednávanie skončilo, pristúpil k službukonajúcim príslušníkom ZVJS na vrátnici, ktorí ho po krátkom rozhovore pustili do priestorov budovy súdu po pravej strane na prízemí, v ktorých majú kancelárie aj súdne tajomníčky.

Osoby, ktoré prichádzajú do budovy súdu, sa na vrátnici preukazujú dokladom totožnosti príslušníkom ZVJS. Tí sa ich pýtajú na dôvod návštevy. Kedysi  všetkých zapisovali do zošita a vydávali im kartičky s číslom. Dnes už takto kvôli ochrane osobných údajov nepostupujú.

Vzhľadom na správanie neznámeho muža sa logicky vynára otázka, či sa vecou zaoberal aj prítomný dozorový prokurátor Matúš Harkabus a o prítomnosti muža a príhode s výpadkom elektrickej energie spísal úradný záznam a odstúpil ho operatívcom NAKA na preverenie.

„Prokurátor nemá dôvod vstupovať do verejnosti hlavného pojednávania, pokiaľ nie je podozrenie z páchania trestnej činnosti, poriadkové opatrenia sú v kompetencii konajúceho súdu, resp. štátnej správy súdov,“ odpísala hovorkyňa generálnej prokuratúry Jana Tökölyová.

Ďalej podotkla, že k poruche dodávok elektriny dochádza pomerne bežne - prokurátor nemá kompetenciu zisťovať, prečo k tomu došlo. 

Viac svetla do prípadu vniesla hovorkyňa ZVJS Monika Kacvinská,  ktorá sa vyjadrila, že spomínaný muž bol už pri vstupe do budovy súdu, tesne pred vykonaním bezpečnostnej prehliadky, stotožnený a zároveň legitimovaný, keďže preukázal svoju totožnosť.

 „Išlo o civilnú osobu, ktorá sa zúčastnila pojednávania v trestnej veci na základe rozhodnutia Špecializovaného trestného súdu. Po ukončení pojednávania bola spomínaná osoba vpustená do verejných priestorov, kde sa nachádza kancelária súdnych tajomníčok, ktorá slúži aj ako podateľňa súdu, za účelom vystavenia potvrdenia o účasti na pojednávaní,“ objasnila hovorkyňa ZVJS Monika Kacvinská.

 Nasledujúce pojednávanie, ktoré sa konalo minulý týždeň v pondelok, tento muž už neprišiel a prítomný nebol ani na pojednávaní túto stredu (8. februára).

Muž, na ktorého meno mal falošné doklady  Kýbel a Franta z Brna

Okrem tohto pojednávania na Špecializovanom trestnom súde v kauzách, ktoré sa nejakým spôsobom dotýkajú Petra Košča, označovaného aj pán X, však v súvislosti s prítomnosťou verejnosti stoja za pozornosť aj iné dve príhody.

Pojednávanie, ktoré prebiehalo v roku 2015 v prípade mafiánskeho gangu sýkorovcov,  sledoval istý zavalitý muž s okuliarmi na tvári, ktorý takmer vždy žuval žuvačku. Neskôr sa ukázalo, že práve na meno toho muža mal šéf zločineckej skupiny Róbert Lališ alias Kýbel falošné doklady. Išlo o známeho vtedy tiež obžalovaného Mareka Trajtera. Súd Trajterovi trestné stíhanie zastavil, lebo skutok vo vzťahu k nemu bol premlčaný.

V tomto istom procese sa na pojednávanie prišiel pozrieť aj ďalší záhadný muž. Išlo o kamaráta sýkorovcov z Českej republiky, ktorého volali Franto.  Výpovede svedkov ho zaujímali v čase, keď bol Kýbel ešte na úteku a na základe vydaného medzinárodného a európskeho zatýkacieho rozkazu pátrali po ňom policajti.

Keď sa o prítomnosti Frantu na súde dozvedel vtedajší riaditeľ Národnej protizločineckej jednotky NAKA Martin Smiško, konal ozaj „profesionálne“. Zatelefonoval vedeniu ZVJS a odtiaľ poslali rovno do pojednávacej miestnosti jedného z príslušníkov, aby Frantu  opäť legitimoval. Hoci v tom čase ešte všetkých prítomných na pojednávaní zapisovali príslušníci ZVJS do zošita na vrátnici budovy súdu.  Policajti takto na seba iba upriamili pozornosť a potvrdili si  iba to, čo už zistili ich kolegovia zo ZVJS, keď muža pri príchode legitimovali. Následne vyšlo najavo, že Franto pracuje v českej Väzenskej službe.

Frantovi  to však asi celé akosi  nedošlo a na súd prišiel opäť. Tentokrát už vtedajší šéf elitných policajtov Martin Smiško poslal z Bratislavy do Banskej Bystrice vzdialenej 200 kilometrov operatívcov.

Operatívec a vyšetrovateľ, ktorú vec riešili, však neodstúpili Generální inspekce bezpečnostních sborů ČR (GIBS) žiadnu informáciu, aby si mohli u našich susedov Frantu takpovediac preklepnúť. Táto nečinnosť stojí za pozornosť najmä v súvislosti s tým, že v Českej republike neskôr zatkli hľadaného sýkorovca Martina Bihariho  a v tejto krajine mal výborné zázemie aj samotný Róbert Lališ, ktorý sa tam tiež istý čas skrýval. Dokonca po jeho zatknutí v októbri 2015 v Nemecku, českí policajti na žiadosť slovenských vykonali v jednom z brnianskych bytov domovú prehliadku.

Kauza agentka Kováčová

Spomeniem aj prípad z roku 2006, ktorý sa týkal bývalého starostu Rače Pavla Bielika, ktorý čelil obžalobe v korupčnom prípade. Na Špecializovaný trestný súd prišla za súdnym úradníkom o kauze vyzvedať agentka Kováčová. Neskôr sa ukázalo, že ide o Danu Arpášovú - manželku niekdajšieho šéfa kontrarozviedky SIS Ľubomíra Arpáša, ktorá bola tiež príslušníčkou spravodajskej služby.

Júlia Piraňa Mikolášiková

Júlia Piraňa Mikolášiková

Bloger 
Populárny bloger
  • Počet článkov:  368
  •  | 
  • Páči sa:  591x

Témy spojené s políciou, prokuratúrou, súdmi a organizovaným zločinom. Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Martina Hilbertová

Martina Hilbertová

48 článkov
Monika Nagyova

Monika Nagyova

288 článkov
Iveta Rall

Iveta Rall

69 článkov
Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

744 článkov
SkryťZatvoriť reklamu