reklama

Sú kajúcnici v ohrození? Albáncom ukradli 10 kilogramov kokaínu

Svedok tvrdí, že sa na čine podieľal.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (0)

Kajúcnik Pavol Kmeťo, dnes už vystupujúci pod menom Pavol Tomáš sa priznal, že patril do skupiny takáčovcov, opísal svoje pôsobenie v partii a rozhodol sa vypovedať o iných. Pre spoluprácu s orgánmi činnými v trestnom konaní rozhodol, keď ho obvinili z hrubého nátlaku aj poškodzovania cudzej veci.  

V januári 2020 ho za hrubý nátlak Okresný súd v Dunajskej odsúdil na tri roky s podmienečným odkladom na štyri roky, zohľadnili jeho spoluprácu s orgánmi činnými v trestnom konaní. Za všeobecné ohrozenie odsúdený doposiaľ ešte nebol. Zaujímavé je, že Kmeťo nebol za tieto skutky obvinený ako člen organizovanej alebo zločineckej skupiny, hrozil by mu tak oveľa vyšší trest.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

„Začali sa mi vyhrážať buď smrťou, alebo že ma zavrú do blázinca, alebo, že zo mňa cez prostitútky spravia pedofila,“ vysvetlil pri výsluchu pred vyšetrovateľom Národnej kriminálnej agentúry (NAKA).

Na NAKA vypovedal už mnohokrát a na Špecializovanom trestnom súde v prípade takáčovcov bol vypočutý trikrát a práve na hlavnom pojednávaní vyšli najavo ozaj veľmi zaujímavé skutočnosti.

Kmeťo tvrdil, že robil aj ochranku istému Kamilovi Haršánymu, ktorý je tiež kajúcník a po tom, ako ho obvinili, začal vypovedať proti mnohým ľuďom. 

Drogy z bytu na prízemí

Napríklad, ukázalo sa, že ešte v júli 2019 vyšetrovateľovi NAKA opísal roztržku so sýkorovcami v bratislavskom nákupnom centre, pri ktorej mal za bieleho dňa Kamil Haršány na parkovisku plnom ľudí vystreliť do vzduchu. Nezhody mali prameniť z toho, že sýkorovci napadli majiteľa reštaurácii vo Vrakuni, ktorý je Haršányho kamarát.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Opísal aj historku, ako sa Haršány asi v roku 2009 dozvedel, kde majú Albánci skrýšku s kokaínom a spoločne ho ukradli. „Bolo to v jednom byte na prízemí na Dlhých Dieloch. Na túto krádež bolo použité moje auto Audi A4,“ povedal a uviedol aj evidenčné číslo vozidla.

„Bolo to nové auto, ktoré som si deň predtým kúpil a nikto ho ešte nepoznal. Kamil zabezpečil jedného zlodeja, že tento vie otvoriť hocijaké dvere a tento z toho bytu kokaín ukradne. A tak sa aj stalo, kokaín ukradli v čiernej športovej taške,“ tvrdil, s tým, že bol pri tom a s Haršánym v aute a čakali na spomínaného zlodeja. Auto aj s kokaínom nechali deň stáť pri garážach na Hraničnej ulici v Prievoze, vraj z dôvodu, že ak by ich niekto sledoval. „Kamil zmiešal tých desať kilo so svojimi piatimi kilami, aby ten albánsky kokaín nikto nespoznal. Kamil ho potom dával do pľacu dílerom,“ vypovedal k pred vyšetrovateľom NAKA Jánom Čurilom. Tvrdil tiež, že Albánci išli za sýkorovcami, že im niekto ukradol kokaín a poľovali po celej Bratislave, pátrali, kde sa kokaín objaví, no nikdy nezistili, kto ho ukradol.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Vyšetrovateľ sa však Kmeťa na ďalšie okolnosti o krádeži kokaínu nepýtal. Jeho slová o tejto drogovej trestnej činnosti ostali zjavne bez záujmu. Nasledovala otázka vyšetrovateľa: „Mali ste ako skupina nejaké konflikty s konkurenčnými skupinami?“ Svedok Kmeťo odpovedal, že väčšinou si robili zle s piťovcami a sýkorovcami a výsluch skončil. Pri prečítaní a podpise zápisnice boli operatívci Branislav Dunčko a Róbert Magula, ktorí sú spoločne aj s Čurillom trestne stíhaní, za to, že si s ďalšími kolegami vymýšľali obvinenie voči šéfke inšpekčného tímu Diane Santusovej.

Kajúcnici v ohrození?!

Logická je teda otázka, aké bezpečnostné opatrenia prijala polícia po tejto výpovedi Pavla Kmeťa, keď tieto skutočnosti vyšli najavo, najskôr pred vyšetrovateľom a neskôr aj na hlavnom pojednávaní na súde, prístupnom verejnosti, vo vzťahu ku Kamilovi Haršánymu, ktorý je pre NAKA v kauze takáčovcov tiež dôležitým svedkom.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Do ohrozenia sa mohol dostať aj samotný Kmeťo, keďže priznal, že sa na čine podieľal a podrobne opísal, ako si udalosti pamätá. Z komunikačného oddelenia policajného prezídia na moje otázky neodpovedali.

O kokaíne

Podľa analýzy údajov zverejnených na webovej stránke ministerstve vnútra a rôznych tlačových správ polície môže mať 10 kilogramov kokaínu hodnotu milión eur. Jedna dávka je 0,25 gramu a v Západnej Európe sa cena pohybuje okolo100 eur za dávku 80 percentného kokaínu. Podľa bývalého policajta, ktorý sa roky podieľal na vyhľadávaní, objasňovaní a vyšetrovaní drogovej trestnej činnosti, sa dá takýto kokaín kúpiť vo Viedni a Budapešti a slovenskí konzumenti si ho kupujú priamo tam.

Na Slovensku by sa v konkurencii s pervitínom neuplatnili, na domácej drogovej scéne sa predáva skôr 40 percentný kokaín a cena sa môže pohybovať okolo 100 eur za gram, pričom sa dá povedať, že stále ide o „kvalitnú“ drogu.

Bývalý policajt si myslí, že v roku 2009 nebol na domácom trhu ešte taký výrazný dopyt po kokaíne a užívatelia uprednostňovali iné drogy a to najmä heroín, pričom trh s kokaínom sa na Slovensku iba rozvíjal.

Nevylúčil však, že svedok mohol vypovedať pravdu, no zastáva názor, že skôr hovorí akúsi polovičnú pravdu, že niečo síce ukradli, bola to aj droga, ale išlo o inú drogu, prípadne to bol prekurzor, teda látka, ktorá sa do kokaínu pridáva.

Myslí si, že ak skutočne došlo ku krádeži kokaínu, mohlo ísť o Albáncov, ktorí sú na Slovensku usídlení, zároveň však predpokladá, že sklad, by si asi nerobili v byte na sídlisku, ale drogy by pravdepodobne skrývali v rodinnom dome na okraji Bratislavy. Zo skladu na Slovensku jazdia kuriéri vlakom do Viedne a Budapešti a tam drogy odovzdávajú dílerom po päť až 10 gramov.

Objasnil, že na to, aby Albánci mohli identifikovať kokaín, ktorý im ukradli, by museli mať porovnávaciu vzorku a bola by potrebná expertíza v laboratóriu. Inými slovami, Albánci by svoj kokaín už nespoznali a zlodeja by mohli nájsť iba na základe informácii o ponuke väčšieho množstva tejto drogy v prostredí.

Ne/preverujú

Klamal teda svedok Pavol Kmeťo? Ak áno, prečo? Hovoril pravdu a Kamil Haršány aj on sám boli, či ešte sú v ohrození na živote a na zdraví? Ako to naozaj bolo, sa zrejme už nedozvieme, aj keď podľa Trestného poriadku orgány činné v trestnom konaní a aj súdy majú konať z úradnej povinnosti.  

Hovorkyňa generálnej prokuratúry Zuzana Drobová síce pre môj blog uviedla, že „všetky skutočnosti, ktoré odznejú v prípravnom konaní pred OČTK, respektíve sudcom pre prípravné konanie, ako aj v konaní pred súdom, či už zo strany obvinených, poškodených alebo svedkov, sú zo strany OČTK zákonnými postupmi riadne preverované.“, no podľa informácii, ktoré som získala z prostredia polície, doposiaľ nebolo v prípade krádeže kokaínu a jeho následnému dílovaniu, nielenže začaté trestné stíhanie, ale nebolo vykonané ani operatívne preverovanie.

Operatívne preverovanie, by mohlo spočívať, napríklad v ďalšom vyťažení Pavla Kmeťa, aby ukázal spomínaný byt, následnej identifikácii majiteľa, v stotožnení spomínaného zlodeja, vyťažení sýkrovcov, ktorí spolupracujú s políciou, aby povedali, či je pravda, že Albáncom v danom prípade poskytovali svoje „detektívne“ služby a podobne.  A samozrejme v neposlednom rade, by sa operatívci z NAKA mali porozprávať so samotným Kamilom Haršánym, ktorý sa predsa rozhodol pre dobrovoľnú spoluprácu s orgánmi činnými v trestnom konaní a prejavil ochotu vypovedať o všetkej trestnej činnosti, ktorá je mu známa.

Na záver pre dokreslenie celého prípadu iba dodám, že bývalý šéf bratislavských operatívcov Ján Káľavský, ktorý je tohto času stíhaný za korupciu a je na úteku v Bosne a Hercegovine, na jar 2021 na inšpekcii vypovedal, že jeho bývalí kolegovia si z Kmeťa robili žarty a hovorili, že sa im podarilo veľké ryby obviniť s pomocou „feťáka a mozgového makača Kmeťa“.

Júlia Piraňa Mikolášiková

Júlia Piraňa Mikolášiková

Bloger 
Populárny bloger
  • Počet článkov:  399
  •  | 
  • Páči sa:  1 040x

Témy spojené s políciou, prokuratúrou, súdmi a organizovaným zločinom. Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Iveta Rall

Iveta Rall

79 článkov
Juraj Karpiš

Juraj Karpiš

1 článok
Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

747 článkov
Monika Nagyova

Monika Nagyova

292 článkov
Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu