Takto začala vojna v bezpečnostných zložkách. Kto potreboval zachrániť Seržanta?

Exšéf operatívy NAKA hovoril o manipulácii prípadu bývalého špeciálneho prokurátora a pána X skôr, ako začali stíhanie.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (0)

Ján Káľavský je jednou z hlavných postáv vojny v bezpečnostných zložkách. Do policajného zboru nastúpil v roku 2004. Začínal na Obvodnom oddelení v Krompachoch, neskôr patril ku kukláčom až sa napokon dostal na Národnú kriminálnu agentúru (NAKA) na oddelenie nelegálneho obchodovania so zbraňami, po roku prešiel na protizločineckú jednotku. V čase keď NAKA viedol Branislav Zurian, sa na základe výberového konania stal vedúcim operatívneho oddelenia na odbore Bratislava.

Vlani v máji ho vyšetrovateľ Úradu inšpekčnej služby (ÚIS) obvinil z vynášania informácií. Následne rady policajného zboru opustil. Neskôr mu prokurátor obvinenie zrušil. O niekoľko týždňov ho obvinili opäť. Tentokrát však už prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry (ÚŠP), dôvodom bola údajná korupcia a zneužitie právomoci verejného činiteľa.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Obvinili ho na základe trestného oznámenia istého Petra Petrova s prezývkou Tiger, ktorý má blízke vzťahy s policajtmi z NAKA a aj s príslušníkmi Vojenského spravodajstva. Bol aj Káľavského informátorom. Káľavský mal prijať ojazdené auto Range Rover Sport v hodnote osem až deväťtisíc eur, príspevok päťtisíc eur na nové vozidlo Toyota Rav, 1500 eur ako príspevok za servis ďalšieho automobilu a aj plastové okná na chatu v okrese Žarnovica. Za to mal Petrovovi poskytovať informácie z polície.

Pred trestným stíhaním ušiel do Bosny a Hercegoviny, kde požiadal o azyl. Tento týždeň sa na Špecializovanom trestnom súde malo začať hlavné pojednávanie. Súd rozhodol, že ho vypočuje cez telemost. Pojednávanie odročili na marec budúceho roka.

SkryťVypnúť reklamu

Vopred bežal za Zurianom

Pozrime sa však na to, ako sato celé začalo. Ján Káľavský sa koncom roka 2020 alebo začiatkom roka 2021 domáhal stretnutia s vtedajším riaditeľom NAKA Branislavom Zurianom. Presný dátum si vraj Zurian nevie spomenúť. Bolo to iba pár dní po tom, ako vo väzbe zomrel bývalý policajný prezident Milan Lučanský, ktorý bol jeho veľmi blízky priateľ.

Zurian mal dovolenku. Káľavský ho tak navštívil doma v Poprade. Porozprával mu príbeh o tom, ako je korupčný prípad podozrení voči bývalému špeciálnemu prokurátorovi Dušanovi Kováčikovi a Petrovi Koščovi alias pánovi X zmanipulovaný. Zurian si Káľavského nahral a zvukový záznam uložil. Robil tak vraj z bezpečnostných dôvodov. O stretnutí spísal úradný záznam.

SkryťVypnúť reklamu

V prípade je kľúčový svedok bývalý policajný funkcionár, dnes najznámejší kajúcník Bernard Slobodník. Slobodník údajne lete 2016 vraj na chodbe Univerzitnej nemocnice s poliklinikou Milosrdní bratia v Bratislave prevzal úplatok v sume 50-tisíc eur od Košča a odovzdal ho Kováčikovi v knihe s vyrezanými stranami. Úplatok sa údajne týkal „upratania“ dvoch prípadov. Išlo o pozemkovú kauzu Košča a známy prípad vynášania informácií zločineckej skupine sýkorovcov policajným funkcionárom Jozefom Rehákom.

Zurian však už veľmi dobre vedel, že bratislavský šéf operatívy a Košč majú k sebe blízko. Ešte v septembri 2020 totiž ktosi vyfotil Káľavského auto pred dom Košča v Pezinku, dozvedelo sa to vedenie polície a chceli od Zuriana vysvetlenie. Káľavský mal svojmu nadriadenému opísať vzťah s Koščom. Zurianovi to vraj následne potvrdil aj nemenovaný vyšetrovateľ. Káľavský si viedol Košča ako informátora pod prezývkou Seržant.

SkryťVypnúť reklamu

Opäť až po obvinení pána X

Nuž a až 20. januára minulý rok bolo začaté trestné stíhanie vo veci pre korupciu v prípade Kováčika a spol., o osem dní neskôr operatívci ÚIS vyťažili Slobodníka k trestnej činnosti Košča, následne 5. februára realizačný návrh operatívcov ÚIS doručili do spisu NAKA. Napokon vyšetrovateľka NAKA 11. februára odstúpila časť výpovede Slobodníka vedúcemu tímu Očistec Ľubomírovi Daňkovi (dnes je riaditeľ NAKA).

A čuduj sa svete, 3.marca Košč odletel zo Schwechatu do Dubaja aj s celou rodinou. NAKA chcela Košča zadržať 23. marca, no zabudli si vopred zistiť, že už skôr opustil Slovensko. Vzniesli mu obvinenie za podplácanie Kováčika a urobili domovú prehliadku. V trezore v počítačovej miestnosti na povale našli aj dokumenty z prípadu podozrivého Reháka. 

Zurian uviedol, že tri dni na to, teda 27. marca, mu volal Káľavský. A opäť hovoril, že prípad je zmanipulovaný. Vyzval ho tak, aby vypovedal na inšpekcii, išiel za vtedajšími funkcionármi inšpekcie, riaditeľom Adriánom Szabóm a jeho zástupcom Róbertom Zaplatlíkom. Dohodli vyšetrovateľku, ktorá by prijala oznámenie. Káľavský si to však rozmyslel a vypovedať nechcel.

Zurian opäť spísal úradný záznam a na ďalší deň čakal Káľavského, ten však neprišiel, úradný záznam tak odstúpil na Krajskú prokuratúru v Bratislave. Pri spisovaní záznamu bol prítomný aj vtedajší zástupca NAKA Vladimír Kudela. Následne telefonovala vyšetrovateľka ÚIS, aby zabezpečili Káľavského na výsluch a na druhý deň prišli policajti z ÚIS a zobrali ho vypovedať.

Priznal sa aj k vlastnej trestnej činnosti

Ján Káľavský prvýkrát vypovedal na ÚIS v Bratislave o manipulácií  trestných konaní na NAKA vlani 14. apríla. V inej veci ho vyšetrovateľka ÚIS vypočúvala aj 26. a 27. apríla, výsluch sa však z neznámych dôvodov uskutočnil na policajnom oddelení v Cíferi. Vyšetrovateľke odovzdal svoj mobilný telefón, v ktorom sa nachádzala aj komunikácia policajtov z NAKA v skupine s názvom Apači a prebiehala cez aplikáciu. Z tejto komunikácie pochádzajú aj správy, ktoré citujú na tlačovkách strany SMER – SD a objavili sa aj v médiách. ÚIS vyšetruje v tejto veci úniky. S verziou, že ich politikom a novinárom poskytol sám Káľavský či jemu blízka osoba, podľa všetkého nepracujú, aj keď je najpravdepodobnejšia.

Káľavský tiež vyšetrovateľke ÚIS porozprával čiastočne aj o vlastnej trestnej činnosti, priznal sa aj k tomu, ako on sám bral rôzne úplatky od v úvode spomínaného Petra Petrova. Priznal teda vlastné pochybenia. Vyšetrovateľka ÚIS ani dozorový prokurátor z Krajskej prokuratúry v Bratislave však tieto časti  výpovede neodstúpili na Úrad špeciálnej prokuratúry, ktorý ako jediný môže vykonávať dozor v korupčných prípadoch. Aj keď Káľavského za tieto skutky obvinili a už aj obžalovali, špeciálna prokuratúra vychádzala z vlastných poznatkov a to na základe trestného oznámenia Petrova.

Na ÚIS 8. júla vypovedal Káľavský opäť o manipuláciách na NAKA, ktorých sa mali dopustiť policajti okolo vyšetrovateľa Jána Čurillu. A to však už v postavení agenta, ktorý bol do prípadu nasadený na základe príkazu súdu. Kolegov si aj nahrával v kanceláriách na policajnom prezídiu.

V kanceláriách však mali aj iné odposluchy, ktoré schváli súd. Vlani v septembri obvinili štyroch vyšetrovateľov NAKA z manipulácií výpovedí a tento rok v júni k ním pribudli aj dvaja operatívci.

Na inšpekcii vypovedal aj Zurian

O stretnutí a telefonáte s Jánom Káľavským vypovedal Branislav Zurian na ÚIS 12. júla minulý rok. V ten istý deň bol na výsluchu aj na generálnej prokuratúre. Ráno ho pri príchode náhodou zachytila TV JOJ. Výpoveď sa mala týkať informácií , ktoré povedal v rozhovore pre týždenník Plus 7DNÍ. Mimochodom pre tento časopis poskytol nedávno rozhovor aj Káľavský toho času stále na úteku. Interview rozčúlilo súčasne policajné vedenie a pobúrilo aj mnohých novinárov.

Zurian ešte ako policajný funkcionár písomne odpovedal, že Košča vôbec nepozná. Keď už bol v civile, vyjadril sa, že sa s ním stretol pracovne tri až štyrikrát, naposledy niekedy na jeseň 2020.

Chronológia

Na prelome rokov 2020 a 2021 navštívil vtedajšieho riaditeľa Národnej kriminálnej agentúry (NAKA) Branislava Zuriana vtedajší vedúci oddelenia pre operatívu odboru NAKA Bratislava Ján Káľavský. Tvrdil mu, že korupčný prípad bývalého špeciálneho prokurátora Dušana Kováčika a Petra Košča je zmanipulovaný. Zurian si Káľavského nahral a o veci spísal úradný záznam.

20. januára 2021 bolo začaté trestné stíhanie vo veci pre korupciu v prípade dnes už bývalého špeciálneho prokurátora Dušana Kováčika a spol.

28. januára 2021 operatívci Úradu inšpekčnej služby (ÚIS) vyťažili svedka Bernarda Slobodníka k trestnej činnosti Petra Košča.

5. februára 2021 realizačný návrh operatívcov inšpekcie doručili do spisu NAKA.

11. februára 2021 vyšetrovateľka NAKA odstúpila časť výpovede Slobodníka vedúcemu tímu Očistec Ľubomírovi Daňkovi (dnes riaditeľ NAKA).

3. marca 2021 Košč odletel zo Schwechatu do Dubaja.

9. marca 2021 Košč odletel z Dubaja na Maldivy.

23. marca 2021 NAKA chcela Košča zadržať, zistili, že už skôr odletel do Dubaja. Vzniesli mu obvinenie a urobili domovú prehliadku.

24.marca 2021 Košč odletel z Maldív späť do Dubaja.

25.marca 2021 mal Košč naplánovaný let z Dubaja späť na Schwechat, no do lietadla už nenastúpil.

Špecializovaný trestný súd vydal príkaz na zatknutie a neskôr Európsky zatýkací rozkaz a Medzinárodný zatýkací rozkaz na Petra Košča.

29. marca 2021 Zurian spísal úradný záznam, 27. marca 2021 mu totiž volal Káľavský a opäť tvrdil, že je vec Kováčik – Košč je zmanipulovaná.

14. apríla 2021 Káľavský prvýkrát vypovedal na ÚIS v Bratislave o manipulácií trestných konaní na NAKA.

26. a 27. apríla 2021 Káľavský vypovedal na ÚIS v inej veci, výsluch sa uskutočnil v Cíferi. Čiastočne sa aj priznal k vlastnej trestnej činnosti.

8. júla 2021 na ÚIS opäť vypovedal v postavení agenta Káľavský o manipuláciách trestných konaní na NAKA.

12. júla 2021 na ÚIS prvýkrát vypovedal Zurian.

14. septembra 2021 obvinili vyšetrovateľov NAKA okolo Jána Čurillu z manipulácií konaní, neskôr obvinili ešte dvoch operatívcov.

21. septembra 2021 prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry obvinil Káľavského z korupcie a zneužívanie právomoci verejného činiteľa.

Ján Káľavský je na úteku a je na neho vydaný medzinárodný zatykač. V Bosne a Hercegovine požiadal o azyl. Na súde bude vypovedať cez telemost v marci budúci rok.

Špecializovaný trestný súd koná voči Petrovi Koščovi ako voči ušlému. Pojednávať začal v septembri, najbližšie pojednávanie bude v januári 2023.

Júlia Piraňa Mikolášiková

Júlia Piraňa Mikolášiková

Bloger 
Populárny bloger
  • Počet článkov:  365
  •  | 
  • Páči sa:  575x

Témy spojené s políciou, prokuratúrou, súdmi a organizovaným zločinom. Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
Iveta Rall

Iveta Rall

66 článkov
Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
Martina Hilbertová

Martina Hilbertová

48 článkov
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
SkryťZatvoriť reklamu