Panenský Blanár

Písmo: A- | A+

Panenský Blanár navonok čistý a nepoškvrnený ako panenská blana má 55 rokov. Je zarastený fuzatý taky žilinský Runcajz

Keď kliknete na obrázok, pod obrázkom je skryté video.
Keď kliknete na obrázok, pod obrázkom je skryté video. 

Hoci je viac ako 15 rokov iba v štátnych službách a na prvý pohľad tak nepôsobí, podpredseda Smeru Juraj Blanár je bohatý človek. V majetkovom priznaní uvádza dom, záhradu a pôdu v rodnej Žiline, drevenicu v Terchovej či dve autá.

Skutočným Blanárovým bohatstvom sú však jeho pozemky neďaleko Bratislavy pri Bernolakove . Kúpil ich ako ornú pôdu od kontroverzného podnikateľa, ale namiesto ornej pôdy na nich už je ulica Poľná plná domov.

Hlavná časť

Juraj Blanár - ďalší z nespočetného množstva zbohatlíkov smeráckej mafie.

Blanár pred vstupom do parlamentu robil u Širokého vo Váhostave. Následne počas bačovania na žilinskej župe zázračne zbohatol. A to typicky smerácky.

Istý developer Sýkora obchádzal ľudí, ktorí sa na Slovenskom pozemkovom fonde nevedeli dostať k svojim reštitučným nárokom, skupoval od nich tieto ich nároky za zlomok ich reálnej ceny a následne mu pozemkový fond pod vedením Smeru za ne priklepával luxusné náhradné pozemky v okolí Bratislavy.

Keďže takto vďaka Smeru neskutočne zarobil, podelil sa aj s ich ľuďmi. Jedným z nich bol aj Blanár, ktorý takto kúpil od Sýkoru pozemky pri Bernolákove vedené ako orná pôda za menej ako 6€/m2.

V tej dobe už bolo jasné, že územný plán ráta s výstavbou na týchto pozemkoch a len debil by ich predával ako ornú pôdu. Sýkora rozhodne debil nebol, len profitoval na Smerom ovládanom pozemkovom fonde a z času na čas sa niekomu zo Smeru odvďačil.

Blanárove pozemky boli onedlho určené pre výstavbu 25 rodinných domov a ich cena sa pekne zhodnotila až na vyše 100€/m2, takže tento malý kšeftík mu hodil takmer milión eur čistý zisk. Úplne rovnakou schémou zbohatli napríklad Drucker, či Saková.

Ďalší príjemný kšeftík predstavuje jeho honosná chata v Terchovej, ktorú mu stavala firma, ktorá počas pôsobenia Blanára ako župana dostala zákazky za vyše 21 miliónov eur.

Túto firmu viedol bratranec ďalšieho vtedajšieho kovaného smeráka, Podmanického.

Blanár vyčíslil náklady v stavebnom povolení na 140 000 €. Prosím pekne za trojúrovňovú luxusnú chatu s úžitkovou plochou 290 m2, čo zodpovedá zhruba štyrom 3-izbovým bytom s rozlohou 70 m2 v atraktívnom prostredí.

Skutočné náklady odhadla odborníčka na reality v sume až do 586 000 eur. Pravdepodobné teda je, že Blanárovi stavala chatu firma takpovediac ako službu za to, že dostávala zákazky od žilinského samosprávneho kraja.

No a aby sme nezabudli na najstaršiu kauzu, keď župa ešte v roku 2011 obstarávala CT prístroje pre svoje nemocnice. Do sútaže sa zapojili 3 firmy a kto vyhral?

Přatelství je nekdy víc než láska řekl Blanarovi Paška
Přatelství je nekdy víc než láska řekl Blanarovi Paška (zdroj: FB)

No predsa firma, ktorej ponúka bola o vyše 1,5 milióna € vyššia ako u tých dvoch ostatných. Blanár pritom tvrdil, že súťaž bola transparentná a nevie o žiadnych machináciách pri verejnom obstaraní.

Úrad pre verejné obstarávanie, aj Najvyšší kontrolný úrad konštatovali že župa za Blanára nakúpila dva tomografy za cenu štyroch a označili to za fllangrantné porušenie princípu hospodárnosti a efektívnosti a aj za porušenie zákona.

Za to bol odsúdený vtedajší riaditeľ odboru vnútornej správy na 7 rokov a náhradu škody vyše 500 000 eur. Blanár je však na slobode, veselo si behá po televíznych diskusiách a ďalej si spokojne šíri demagógie pre hlupákov. Vitajte na Slovensku.

Dodatok

Juraj Blanár vyštudoval Vysokú školu dopravy a spojov v Žiline. V roku 1991 pracoval vo firme Žilinské komunikácie s.r.o., od roku 1991 do 1994 bol asistentom na VŠDS. Od roku 1994 do 2002 pracoval vo Váhostave Žilina.

Je podpredseda strany SMER-SD. Juraj Blanár je predsedom krajskej organizácie strany SMER - sociálna demokracia v Žilinskom kraji a zároveň členom predsedníctva strany.

Od roku 2005 bol predsedom Žilinského samosprávneho kraja, tzv. župan. V apríli 2017 oznámil svoju opätovnú kadidatúru na tento post.

Vo voľbách do samosprávnych krajov v roku 2017 nebol zvolený za predsedu Žilinského samosprávneho kraja. Zvolená bola Erika Jurinová.


 

 

Skryť Zatvoriť reklamu