Liberálny fašizmus - dielo samotných liberálov?

Písmo: A- | A+

Pojem liberálny fašizmus sa začal šíriť na sociálnych sieťach hlavne v posledných rokoch a pred poslednými parlamentnými voľbami boli týmto výrazom označovaní viacerí liberálni politici. Oprávnene?

Pojem ,,liberálny fašizmus" je oxymoron a blbosť na n-tú. 

No pri pohľade na komentáre istej skupiny voličov, ktorí sami seba označujú za liberálov, si človek uvedomí, že ten pojem nevzišiel len tak, z číra jasna. K jeho vzniku stačil ,,politológ", ktorý je podľa Dunning-Krugerovho efektu na úrovni: málo vedomostí-vysoké sebavedomie; a zopár nevhodných komentárov od ľudí, ktorí sami seba nazývajú liberálmi. 

To, že tá skupina voličov označuje samú seba za liberálov, som uviedol naschvál v takejto forme. V skutočnosti niektoré ich názory popierajú liberalizmus ako taký. Byť za práva homosexuálov a legalizáciu marihuany je fajn, no zároveň urážať, vysmievať sa a neakceptovať druhý názorový breh (napríklad konzervatívny) je popretím princípov liberalizmu.

Myslím, že pri riešení každého problému, sa treba pozrieť na podstatu a koreň problému. 

K čomu pomôže to, že v situácii, keď má niekto podľa nášho úsudku ,,nesprávny" názor, tak sa mu začneme smiať? Hovoriť o ňom automaticky ako o fašistovi? Prečo sa nesnažíme pochopiť jeho pohľad? A dôvody, ktoré ho k nemu viedli? 

Uvediem len 2 prípady, ktoré by to mohli viac načrtnúť. 


1. NIE KAŽDÝ VOLIČ KOTLEBU JE FAŠISTA, KTORÝ CHCE DOKOPAŤ KAŽDÉHO, KTO SA MU NEPÁČI.

Keď sa pýtam voličov Kotlebu, prečo ho volili, viacerí z nich mi povedali - lebo chcem poriadok (ktorý Kotleba hlasno presadzuje). 

Čo je zlé na tomto ich dôvode? Prečo neriešime to, že je v tejto krajine extrémny bordel a štandardné strany nedokážu ponúkať týmto voličom alternatívu? Prečo neriešime to, že si títo voliči nevedia vyhodnotiť, aké zlo Kotleba predstavuje? 

,,Liberáli" sa však namiesto týchto otázok venujú urážkam voličov ĽSNS. Pomôže to? Vám, keď niekto vynadá, že ste hlúpy liberál, otočí alebo utvrdí to váš názor? 

2. NIE KAŽDÝ VOLIČ OĽANO JE ,,KATOLIBANEC", KTORÝ TU CHCE ZAVIESŤ POĽSKO 2.0. 

Ľudia volili Matoviča z viacerých a pre nich podstatnejších dôvodov (boj proti korupcii, efekt snehovej gule, rekonštrukcia štátu atď.). Koľkí z nich volili Oľano, pretože chcú sprísniť interrupcie? V tomto momente sa mi ako najrelevantnejší ukazovateľ javí počet preferenčných krúžkov hlavnej zástankyne zákazu interrupcií - Anny Záborskej. Tá mala vo voľbách 36 472 krúžkov. Pre porovnanie, Igor Matovič mal takmer pol milióna, minister financií Heger takmer 63-tisíc a napríklad Jožo Pročko skoro 75-tisíc. Celkovo dostalo OĽANO viac ako 720-tisíc hlasov.

Na základe týchto čísel vieme povedať, že pre voličov Oľano nebola otázka interrupcií až tak podstatná. Buď ju podľa môjho názoru neriešili, nevedeli o nej alebo im nevadila.

Pred pár týždňami mi jeden ,,liberál" vynadal za to, že som sa zastal Oľano, keď o nich tvrdil, že sú klerofašisti (mal na tom komentári celkom dosť lajkov). Keď som sa voči jeho názoru ohradil a chcel od neho argumenty a dôkazy, ktoré by ten jeho názor potvrdzovali, nedal mi absolútne nič relevantné. 


Dostal som ešte vynadané, že som manipulátor. 


Týmto celým nechcem obhajovať absolútne nesprávny a navzájom vylučujúci sa pojem ,,liberálny fašizmus". Chcem len povedať, že ľudia, ktorí ho používajú a nemajú základy politologického vzdelania, majú na to svoje dôvody a ,,liberáli" tomu často a výrazne pomáhajú. 


Liberalizmus má byť o tolerancii a diskusii, ktorá nás má obohatiť a posúvať ako spoločnosť vpred. 

Skryť Zatvoriť reklamu