Ako znížiť nezamestnanosť mladých na tretinu

Písmo: A- | A+

„Ľudí bez práce pribudlo.“ „Nezamestnanosť bola v januári nižšia ako pred rokom.“ Dva na prvý pohľad protichodné články dvoch slovenských denníkov, ktoré ma nedávno zaujali. Ak sa na to pozrieme bližšie, ani jeden článok neklame, nezamestnanosť na Slovensku v januári 2014 skutočne rástla oproti minulému mesiacu, v porovnaní s januárom 2013 však poklesla. Pravdou však je, že žiadny zásadný zlom, ani obrat nenastal. Najväčším problémom tak napriek miernemu poklesu ostáva nezamestnanosť mladých ľudí.

Podľa údajov Eurostatu v treťom kvartáli 2013, dosahuje nezamestnanosť mladých (menej ako 25 rokov) v EÚ 23,5%. Slovensko patrí k horším krajinám, nezamestnanosť mladých v treťom kvartáli roku 2013 dosahovala až 33,3%, čo prakticky znamená, že bez práce je na Slovensku každý tretí Slovák do 25 rokov. Pre porovnanie, v susednom Rakúsku to bolo 9,2%, najlepšie je na tom Nemecko so 7,8%, najhoršie Španielsko a Grécko, kde nezamestnanosť mladých dosahuje hodnoty vyše 56%. V súčasnosti síce vylepšujú štatistiky nezamestnanosti mladých na Slovensku umelé, dotované pracovné miesta z eurofondov, tie však pravdepodobne skončia chvíľu po tom, ako sa minú peniaze.

Jedným z riešení tohto problému na Slovensku je pomôcť mladým k vlastnému podnikaniu. Porovnajme si našu krajinu so susedným Rakúskom. Pozrime sa na konkrétne dva rozdiely, a to vnímanie príležitostí pre začatie podnikania mladých ľudí a nevyhnutnosť celkovej podnikateľskej aktivity mladých. Pomôcť nám môžu výsledky prieskumu GEM youth 2013 (Global Entrepreneurship Monitor – Globálny Monitoring Podnikania mladých).

Čo sa týka nevyhnutnosti celkovej podnikateľskej aktivity mladých, na Slovensku až 33% mladých začína podnikať z toho dôvodu, že nevidia inú možnosť ako sa uplatniť na trhu práce, sú teda k podnikaniu viac-menej dotlačení. V Rakúsku dosahuje tento ukazovateľ 10,9%.

Hoci na Slovensku sú mladí viac tlačení k začatiu podnikania práve z dôvodu, že je to už posledná možnosť, vnímanie príležitostí nie je ani spolovice také ako v Rakúsku. Až 51% mladých ľudí u západných susedov vníma dobré príležitosti pre začatie podnikania, kým na Slovensku je to len 25%.

V rámci Európskej únie skončilo Slovensko podľa prieskumu GEM youth 2013 až na 16. mieste, kým Rakúsko bolo 5. To znamená, že v Rakúsku sú lepšie možnosti pre začatie podnikania pre mladých ľudí, lepšie možnosti, čo indikuje zlé podnikateľské prostredie na Slovensku, ktoré začali vnímať už aj mladí ľudia.

Ľudia sa už v mladom veku snažia osamostatniť a chcú byť nezávislí. Súčasná hospodárska situácia vo svete ich tiež motivuje k vytvoreniu si „niečoho vlastného“, keďže v opačnom prípade často krát hrozí nezamestnanosť. Ak je na trhu viditeľná medzera, prečo ju nevyužiť?

Mladí podnikatelia sú neoddeliteľne spájaní s inováciami, pretože dokážu priniesť na trh stále nové produkty a služby, a tak majú významný vplyv na hospodársky rozvoj. Je dokázané, že integrácia najmä mladých „mudrlantov“ a ich start-upov do ekonomiky, zvyšuje jej výkonnosť a aj celkové HDP.

Nie sme Rakúsko, to si každý uvedomuje, ale vidieť aspoň trochu snahy a záujmu o mladých ľudí zhora by nezaškodilo a zlepšenie podmienok by vyvolalo príjemný pocit a určite pozitívne ohlasy (nielen v mojej vekovej skupine). Možno keby sa hádzalo menej polien pod nohy aktívnym mladým podnikateľom a naštartovala by sa ich podpora, nemyslím si, že by to ostalo bez výsledku. Ide iba o snahu, o priblíženie sa takej krajine ako je Rakúsko a pokúsiť sa znížiť nezamestnanosť mladých. No bez zmeny (alebo zmeny k horšiemu – viď Zákonník práce, daňové licencie, vyššie odvody), tak každý tretí rovesník ostáva naďalej doma. Nie žeby si chcel užívať voľna...

 

 

Skryť Zatvoriť reklamu