Obecné záležitosti – práca v zastupiteľstve

Prostredie samosprávy a práca pre slovenské mestá a obce je už takmer dvadsať rokov mojim profesijným „chlebíkom“.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (0)

Za ten čas som navštívil mnohé mestá a obce, so starostami, primátormi a ich kolegami na úradoch riešil úlohy, ktoré pred nami stáli, spoločne sme hľadali a vždy hľadáme riešenia. Rozhodol som sa preto kandidovať do obecného zastupiteľstva v Mojmírovciach.

Možnosti (kompetencie) poslanca

Prácu poslancov obecného zastupiteľstva upravujú zákony, ktoré sa vzťahujú na fungovanie obcí. Rozhodujú najmä o financiách v podobe rozpočtu, veciach majetkových a zásadných zámeroch obce. Povinnosťou poslancov je tiež riešiť podnety od občanov a poznatky z terénu prenášať na pôdu obecného zastupiteľstva.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Poslancom každý deň

Zákon o obecnom zriadení ukladá minimálne štyri rokovania zastupiteľstva do roka. Práca poslanca však nezačína a nekončí stretnutím na obecnom úrade. Povinnosťou poslancov je samozrejme  i vopred sa oboznámiť s prejednávanými materiálmi, aby mohli prijímať kvalifikované rozhodnutia. Poslanec je však poslancom štyri roky, 365 dní v roku, 24 hodín denne, rovnako ako starosta obce. Preto považujem u poslanca za dôležité chodiť po obci s otvorenými očami, pripravený počúvať návrhy od občanov, zúčastňovať sa aktivít organizovaných obcou a byť svojej obci nápomocný.

Čaro dohody

Hovorí sa, že „politika je umením možného“. Platí to i v tzv. komunálnej politike, i keď používať na území obce slovo „politika“ sa mi zdá – povedzme – zbytočné. Volení zástupcovia spravujú predsa veci verejné, ale na svojom území, so svojimi susedmi, priateľmi, rodinou. Zastupiteľstvo je kolektívny orgán, kde rozhoduje hlasovaním väčšina. Prirodzene v každom kolektíve je vždy viacero názorov a pohľadov na jednotlivé obecné záležitosti (zámerne sa vyhýbam slovu „problém“...). Vyhovieť každej požiadavke nie je vždy celkom možné, dôležité je však o veciach hovoriť otvorene, prinášať konštruktívne riešenia a hľadať cestu k dohode.

SkryťVypnúť reklamu

Účasť nás všetkých

Moderné technológie umožňujú komentovať dianie vo svojej komunite prostredníctvom sociálnych sietí, a to často anonymne a občas i dosť nevhodne. Ono sa to útočí z pohodlia domova prostredníctvom počítača či mobilného telefónu... Zasadania zastupiteľstiev sú vecou verejnou, preto pokiaľ sa občania budú zúčastňovať rokovaní a takpovediac dívať sa poslancom na prsty, kritika – tá konštruktívna – bude vítaná.

Na záver

Dianie v uplynulých rokoch bude mať vážne dopady na fungovanie miest a obcí, ako aj našich škôl a škôlok a ďalších obecných organizácií. Teraz skutočne nie je čas na politiku, hádky, veľkolepé sľuby či nezodpovedné činy. Všetci starostovia a poslanci, ktorí budú zvolení, budú musieť v prvom rade tvrdo pracovať a veľmi zodpovedne rozhodovať. V ďalšom článku sa budem venovať prepojeniu miestnej a regionálnej politiky.

Juraj Švarc

Juraj Švarc

Bloger 
  • Počet článkov:  12
  •  | 
  • Páči sa:  11x

S obrovským nadšením a veľkou vďakou prijímam možnosť stráviť svoj život čo najviac podľa svojich predstáv... Zoznam autorových rubrík:  NezaradenéSúkromné

Prémioví blogeri

SkryťZatvoriť reklamu