Ozajstná osobnosť z Terchovej

V Terchovej sa okrem mýtmi a rozprávkami opradeného človeka stojaceho mimo zákon narodil i muž, ktorý bol v porovnaní s prvým skutočnou osobnosťou svojej doby. Dnes však jeho meno málokomu čosi hovorí. Rád by som preto predstavil Slovenského Sokrata z Terchovej...

Písmo: A- | A+
Diskusia  (11)

Adam František Kollár sa narodil v tejto dedine v apríli roku 1717. Jeho otec čoskoro vymenil prácu roľníka za prácu strážcu v medených baniach v Španej Doline pri Banskej Bystrici. Študoval v Banskej Štiavnici, Banskej Bystrici, v Trnave a vo Viedni. Až do konca života potom pôsobil vo Viedni, so štvorročnou prestávkou v Liptovskom Svätom Mikuláši.

Tento muž ovládal okrem materinskej slovenčiny i takmer všetky slovanské jazyky,okrem nich ovládal orientálne jazyky- hebrejčinu, turečtinu, arabčinu a perzštinu. Jeho znalosť latinčiny, nemčiny a maďarčiny bola v jeho dobe neodmysliteľným vedomostným základom, okrem nich ale prednášal gréčtinu, pasívne ovládal francúzštinu a po jeho smrti sa v jeho pozostalosti našli vlastnoručne písané záznamy v rumunčine. Okrem jazykových znalostí prednášal dejiny, diplomaciu a štátne právo na Filozofickej fakulte Viedenskej univerzity, od roku 1774 ako jej dekan.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Bol riaditeľom cisárskej dvorskej knižnice vo Viedni, poradcom cisárovnej Márie Terézie a poradcom mnohých ministrov, ktorí si ho vážili a dali na jeho názor. O úcte k nemu svedčí fakt, že cisárovná Mária Terézia sa na vlastnú osobnú žiadosť stala krstnou matkou Kollárovej jedinej dcéry.

Aj napriek tomuto postavenie nikdy nezabudol na svoj slovenský pôvod, nikdy ho nezaprel a vždy sa k nemu hlásil. V mnohých vedeckých prácach sa hlásil s svojmu národnému povedomiu a nabádal svojich rodákov v duchu slovanskej vzákomnosti k štúdiu jazykov a k spoznávaniu iných slovanských bratských národov a k tomu, aby sa, hoci sú príslušníkmi malého národa, za svoj jazyk a rodičov nehanbili.

SkryťVypnúť reklamu

„Ak je niekto rodom Slovák ako ja a podľa môjho príkladu vynaloží trochu času na poznanie ostatných nárečí, veľmi ľahko porozumie jazyk a písmo celého slovanského národa... Toto som chcel zdôrazniť kvôli mojim Slovákom, aby reč a svoj kmeň neprestali milovať preto, ako sa to často stáva, že sú posmievaní takými, ktorí tiež bývajú v Uhorsku...“ - Adam František Kollár.

Dostával sa počas svojho života často do sporov s vplyvnými ľuďmi. Kollár totiž presadzoval rázne reformy v rámci feudálnej Rakúskej monarchie - zdanenie šľachty a cirkví. Za to bol nenávidený nielen šľachtou, ale aj jezuitmi, ktorým bol aj on sám.

SkryťVypnúť reklamu

Pre niekoho je prvý z terchovských rodákov detským a adolescentným vzorom, ktorý neprehodnotil ani v zrelom veku, v ktorom by to snáď aj mohlo prísť na program dňa. Ja, Simeon Jurtinus, som zase hrdý na Adama Františka Kollára a ctím si ho ako veľkého slovenského vzdelanca a ako osobnosť. Je to asi v našej ľudskej povahe, že nás viac priťahujú ľudia, ktorých skreslené umelecké stvárnenie je tak príťažlivé. A inšpirujúce. Veď kto by si nepamätal na Roberta LeRoy Parkera alias Butcha Cassidyho a Harryho Alonza Longabaugha alias Sundance Kida, obyčajných zlodejov v nezabudnuteľnom stvárnení Paulom Newmanom a Robertom Redfordom. Keď ich "dostala" bolívijská armáda za zločiny na jej území, bol som v detstve hotový, nešťastný, prenešťastný :-) Kto by šiel na film o človeku, ktorý v ich časoch posunul znalosti v oblasti fyziky či medicíny ? Málokto, asi ani ja. Ale keď opadne romantické opantanie a ilúzia, spomeňme si aj na skutočné osobnosti. Zaslúžia si to!

Simeon Jurtinus

Simeon Jurtinus

Bloger 
  • Počet článkov:  3
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Nevrav vždy čo vieš, ale vždy sa snaž vedieť čo vravíš. Zoznam autorových rubrík:  CestovanieNáboženstvoPohľady do histórieObčianska publicistikaLáskaMedziľudské vzťahyOsobnosti

Prémioví blogeri

Lívia Hlavačková

Lívia Hlavačková

43 článkov
Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Pavol Koprda

Pavol Koprda

9 článkov
SkryťZatvoriť reklamu