Média v rukách finančnej skupiny

Ide len o podporu alebo je v tom niečo viac? si každý z nás zaznamenal príchod finančnej skupiny Penta na mediálny trh.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (0)

Finanční žraloci rozbiehajú nový biznis. Po zdravotníctve, priemysle a stavebníctve sa rozhodli vstúpiť do sveta slovenských médií. Zástupcovia skupiny potvrdili, že kupujú jedno z najväčších vydavateľstiev na Slovensku 7 Plus, a taktiež aj podiel vo vydavateľstve Petit Press, ktorý je vlastníkom mienkotvorného denníka SME. K tomu si pribalili ešte aj vydavateľa týždenníka Trend. Táto situácia vyvolala množstvo otázok a špekulácii. Ako ovplyvní ich príchod slovenské médiá ? Budeme dostávať pravdivé informácie? 

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Skupina Penta, sa donedávna zmietala v problémoch. Gorila, odpočúvanie v byte na Vazovovej ulici v Bratislave. Téma, ktorá sa časom zamietla pod koberec a dnes si už na ňu spomenie málokto. Všetko to začalo v septembri tohto roku. Informácie o kúpe vydavateľstiev sa rozšírili po celom Slovensku rýchlosťou svetla. S nimi prišli rôzne emócie, no hlavne pochybnosti a nedôvera. Pomaly sa začali vynárať nové skutočnosti. Penta do médií nevstupuje sama a nekupuje ich priamo, ale s holandskou firmou V3 Media Holdings. Tvrdí, že jej ide len o zisk z mediálneho sektoru, sľubuje redakciám nezávislosť...

SkryťVypnúť reklamu

„Vidím mediálny trh rovnako, ako ktorýkoľvek iný sektor. Prečo by malo byť v poriadku, aby na jednej strane Penta vlastnila dvadsaťpäť nemocníc, ktoré plnia dôležitý spoločenský účel, a na druhej strane nie je v poriadku, aby Penta vlastnila médiá?" vyjadril sa spolumajiteľ Penty Jaroslav Haščák.

Človek by si povedal - keď na to majú, nech kupujú, veď médiá sú aj tak vo finančnej kríze. Má to však háčik, a nie jeden. Koncentrácia moci médií v rukách jednej vplyvnej skupiny je ohrozením demokracie a nezávislej práce novinárov. Reakcie na seba nedali dlho čakať. Vedenie SME potvrdilo, že v denníku končí a pokúsi sa vytvoriť nový nezávislý denník. „Teraz, keď sa zdá byť takmer nezvratným, že skupina Penta sa stane akcionárom vydavateľa SME, prichádzame o dve veci, bez ktorých sa žurnalistika nedá robiť poriadne. Už nemáme istotu, že budeme môcť publikovať slobodne a Penta ako spolumajiteľ nutne uberie aj z dôvery našich čitateľov,“ povedal dnes už bývalý šéfredaktor denníka SME Matúš Kostolný.

SkryťVypnúť reklamu

Aby toho nebolo málo, Penta stále tají, kto je skutočným majiteľom „jej“ médií. Na papieri ich síce vlastní holandská spoločnosť V3 Media Holdings, no holandský obchodný register neprezrádza, kto ovláda túto spoločnosť.

Ide o fyzické osoby, ich mená nie sme oprávnení zverejňovať,“ reagoval hovorca Penty Martin Danko na žiadosť o zverejnenie mien skutočných vlastníkov V3 Media Holdings.

Názor nech si spraví každý sám. Ale netreba zabúdať, že médiá nie sú štandardný biznis, keďže majú dohliadať na práva ľudí, toky peňazí, atď. V demokratických krajinách sú prijaté mechanizmy, ktoré majú zabrániť neprimeranej koncentrácií médií v jedných rukách. Z jednoduchého dôvodu - aby sa nestali nástrojom na manipuláciu. Nám ostáva len jediné, sledovať ako sa Penta zhostí tejto úlohy a do akej miery sa zmenia informácie, ktorými sme denne zaplavovaní. 

Karim Kabie

Karim Kabie

Bloger 
  • Počet článkov:  2
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Som študent masmediálnych štúdií na UPJŠ v Košiciach. 21 rokov. Medzi moje záľuby patrí literatúra, písanie, šport, Zoznam autorových rubrík:  NezaradenéSúkromné

Prémioví blogeri

Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
Lívia Hlavačková

Lívia Hlavačková

42 článkov
Monika Nagyova

Monika Nagyova

274 článkov
Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
SkryťZatvoriť reklamu