Je slnenie ohrozením alebo dobrodením?

Kožní lekári nás varujú pred nadmerným slnením – vznik kožných nádorov, malígneho melanómu alebo tzv. „fotostarnutie „ pokožky im dáva za pravdu. Veď kto by už chcel predčasne zostarnúť? Keď si ešte primyslíme strach z ozónovej diery, krásna slnečná dovolenka môže byť poznamenaná vážnymi obavami o naše zdravie. Na druhej strane pribúdajú vedecké články vyjadrujúce obavy z nášho životného štýlu, ktorý nás odsudzuje na život vo vnútornom prostredí bez dostatočného pobytu na slnku.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (4)

Prečo je pobyt na slnku pre nás dôležitý? Okrem iného preto, že pôsobením slnečných lúčov na našu pokožku sa procesom nazývaným endogénna syntéza vytvára vitamín D3 - cholekalciferol, ktorý má naše zdravie oveľa väčší vplyv, ako sa donedávna predpokladalo. Práve endogénna syntéza v pokožke je pre človeka hlavným zdrojom cholekalciferolu - môže tu vzniknúť až 90 % potrebného množstva tohto vitamínu*. Receptory pre vitamín D sa nachádzajú v mnohých tkanivách a bunkách nášho tela a podľa najnovších výskumov sa zdá, že význam tohto vitamínu presahuje jeho známy účinok na metabolizmus vápnika a fosforu a mineralizáciu kostí. Skúma a vysvetľuje sa jeho vplyv na autoimunitmé ochorenia – sklerózu multiplex, reumatoidnú artritídu, psoriázu, kardiovaskulárne a respiračné ochorenia, vznik nádorových ochorení, inzulínovú rezistenciu pri diabete a množstvo iných chorôb. Podľa niektorých štúdií nás dokonca dostatočná hladina tohto vitamínu môže ochrániť pred nakazením sa chrípkou počas chrípkovej epidémie.

Skryť Vypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Je však veľmi pravdepodobné, že práve vy alebo ja nepatríme k jedincom, ktorí by mohli byť chránení pred týmito chorobami dostatočnou hladinou vitamínu D3. Časopis Science Daily uverejnil v januári (2012) stanovisko výskumníka Faustina R. Pérez-Lópeza, vychádzajúce z rozsiahlej epidemiologickej štúdie, že 50-70% Európanov trpí nedostatkom tohto vitamínu.

Budeme sa teda pred slnkom chrániť, alebo ho budeme vyhľadávať? Možno namietnete, že existujú aj iné zdroje vitamínu D3 ako je slnečný svit. Je to do istej miery pravda, vitamín D3 sa nachádza aj v morských rybách, vaječnom žĺtku, mlieku, masle - tieto potraviny nám však môžu v ideálnom prípade poskytnúť len asi 10 % potrebného množstva cholekalciferolu. Môžeme samozrejme siahnuť po výživových doplnkoch - pre dojčatá a batoľatá, ktoré ešte nemajú vyvinuté obranné mechanizmy pred slnečným žiarením a pre starých ľudí, u ktorých sa vekom znižuje schopnosť syntetizovať tento vitamín v koži je to určite vhodný spôsob. Ľudia orientovaní na prirodzený spôsob života asi zvolia skôr pobyt na slnku v rozumnej miere.

Skryť Vypnúť reklamu

A čo my ostatní - pustíme si slnečné lúče trochu viac pod kožu? Asi ako všade, aj tu platí zlatá stredná cesta, keď však hovoríme o vzniku malígneho melanómu po expozícii slnečnému žiareniu, je asi správne, aby sme poznali aj jeho benefity.

* Názov vitamín D sa používa skôr zo zvyku podľa zaradenia v minulosti, v skutočnosti ide o steroidný hormón

Alžbeta Kaiglová

Alžbeta Kaiglová

Bloger 
  • Počet článkov:  2
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Stále ma baví spoznávať nové veci. Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Skryť Zatvoriť reklamu