Vlažná podpora pravice pre A.Kisku?

Písmo: A- | A+

Asi si všetci pamätáme na posledné prezidentské voľby, v ktorých kandidovala proti súčasnému prezidentovi Iveta Radičová. Obrovské množstvo mienkotvorcov, osobností spoločenského života a profesionálny tím marketingových a iných poradcov jej vytvorilo veľmi slušnú kampaň, ktorá však nakoniec nepriniesla vytúžené víťazstvo. Bude sa scenár opakovať aj pri Kiskovi?

Kampaň ako takú síce porovnávať nemôžeme, pretože Andrej Kiska ju vedie diametrálne odlišne, ale scenár pravica vs. ľavica je tu znova, alebo ani veľmi nie? Úprimne povedané, chýba mi najmä určitá verejne deklarovaná podpora pre Kisku, ktorú sme v prípade Radičovej všetci veľmi cítili. Možno niekto namietne, že sociálne siete sú plné revolty a odporu voči Ficovi, ale Facebook, ani internet vo všeobecnosti voľby zatiaľ nerozhoduje. V prípade Ivety Radičovej zohral podstatnú úlohu aj pravicový denník SME, ktorý, prekvapujúco, v Kiskovom prípade robí naozaj málo. Komentátori síce Fica bijú hlava nehlava, ale aká veľká časť ľudí číta komentáre? Kľúčové sú vždy „titulky". Sympatickým počinom bolo pre mňa zorganizovanie volebnej diskusie, ktorej sa zúčastnila napr. aj Iveta Radičová a Karel Schwarzenberg, ale na konci dňa je výsledok taktiež veľmi slabý:

1) titulok o tom, že knieža Schwarzenberg nespoznal Andreja Kisku po mene „KOHO?"

2) Radičová povedala, že vyššiu šancu na úspech má Fico,

3) absencia akéhokoľvek posolstva v štýle "poďme spolu voliť Kisku" z úst Kňažka a Procházku.

A ak som spomenul týchto dvoch pánov, videli ste prelepovanie bilboardov v prospech Andreja Kisku? Minimálne zatiaľ nie....Celkovo mi zo všetkého spomenutého vychádza, že podpora pre Kisku zo strany pravicového establishmentu je skutočne a prinajlepšom vlažná, čo dokazuje aj tento článok.

Ak by tu bol z pravej strany politického spektra jasný ťah na bránu, nemohol by sa objaviť titulok o tom, že Schwarzenberg nepozná A. Kisku. A mimochodom, keďže Slovensko je malé tak aj z úst viacerých novinárov bolo počuť, že Kisku voliť nebudú a ak, tak iba cez zuby hneď z viacerých dôvodov. Je to aj pochopiteľné, ak sa niekto venuje politike dlhé roky profesionálne a príde človek, ktorý sa bez politických skúseností postaví pred novinárov, číta preslov z papiera a navyše sa pri tom aj potí - takýto kandidát asi nie je pre novinára veľmi atraktívny. To, že hlbšej politickej úvahy na témy ako je Ukrajina, budúcnosť Európy, globalizácia, či budúcnosť Slovenska v EÚ sme sa zatiaľ od favorita 2.kola nedozvedeli ani nehovorím.

A tak mi je skutočne ľúto, že sa tentokrát zrejme súboja ľavica verzus Pravica nedočkáme, keďže kandidát na „pravo" má  podporu pravice len z povinnosti.

 

Skryť Zatvoriť reklamu