Ako sa dá hovoriť o výsledkoch volieb, keď o nich nemôžete hovoriť?

V nedeľu 11. apríla naši južní susedia absolvovali prvé kolo parlamentných volieb. Už vopred prieskumy verejnej mienky avizovali, že voľby má vyhraté pravicový FIDESZ pod vedením Viktora Orbána. Voľby mali ukázať len, či bude disponovať aj ústavnou väčšinou. Prvé kolo volieb však napriek očakávaniam hladkého priebehu prinieslo nečakané komplikácie.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (7)
Obrázok blogu

Tou kompikáciou bol nezvládnutý priebeh volieb. Do problémov sa dostali konkrétne voliči, ktorí využili možnosť odovzdať svoj hlas mimo svojho trvalého bydliska. Pre týchto voličov boli vyhradená len časť volebných miestností v každom meste resp. obci. Už po celý deň sa v týchto vybraných okrskoch tvorili dlhé rady ľudí. Nebolo výnimkou, kde voliči čakali aj dve hodiny na odovzdanie svojho hlasu. Celé to vyústilo až do nečakaného záveru, keď o 19.00, po zatvorení volebných miestností stáli pred časťou volebných miestností dlhé zástupy voličov. V jednom budapeštianskom okrsku, podľa maďarskej verejnoprávnej televízie, o 19.00 odovzdali členovia okrskovej komisie časenky, kde posledný stojaci v rade dostal až číslo 752.

Skryť Vypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Celá situácia bola o to pikantnejšia, že ústredná volebná komisia vydala pre tieto problémy rozhodnutie o predĺžení volebného moratória. Toto rozhodnutie bolo zverejnené na brífingu až o 19.15, kedy viaceré média stihli zverejniť výsledky exit pollov. Moratórium bolo podľa tohto rozhodnutia predĺžené až do odvolenia posledných voličov.

Zaujímavé bolo následne po tomto rozhodnutí sledovať volebné štúdio maďarskej verejnoprávne televízie, kde sa pokúšali diskutovať o volebnej kampani. Diskutujúci boli nútení zakódovať názvy strán do počiatočných písmen abecedy. Každá správa o dlhšom rade pred niektorou volebnou miestnosťou vzbudila v štúdiu pobavenie. Tak namiesto zverejňovania priebežných výsledkov, ktoré by mali potvrdzovať zmenu vlády, sa volebné štúdiá aj v iných televíziách zamerali najmä na monitorovanie celej absurdnej situácie.

Skryť Vypnúť reklamu

Okolo 21.00 hodiny, kým televízie a rozhlas nemohli informovať o predbežných výsledkoch, sa však internetové portály hemžili číslami o predbežných výsledkoch volieb. Tie však nepochádzali údajne z oficiálnych zdrojov, ale od členov jednotlivých volebných komisií, ktorí informovali priebežne svojich straníckych kolegov. O 21.00 volebné štúdio zabalila aj verejnoprávna maďarská televízia. Nasadila do vysielania neplánovane koncert Bobana Markoviča.

Róbert Kalmár

Róbert Kalmár

Bloger 
  • Počet článkov:  5
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Mne nie je jedno kto a ako v Bratislavskej VÚC minie ročne 122 miliónov z našich daní! A Vám??? Poďme to spolu zmeniť 9.11.2013. Po viac ako 10 ročnej skúsenosti ako poslanec v Miestnom zastupiteľstve MČ Bratislava Rusovce som sa rozhodol kandidovať za poslanca Bratislavskej VÚC. VÚC treba viac priblížiť k ľuďom a riešiť v nej naše reálne každodenné problémy. Práve ako poslanec miestneho zastupiteľstva mám s týmto skúsenosti. Petržalka, Jarovce, Rusovce, Čunova - Dovoľujem si Vás požiadať o Vašu podporu. Zoznam autorových rubrík:  Komunálne veciO piveSúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

2 články
Róbert Ďurec

Róbert Ďurec

1 článok
Pavol Koprda

Pavol Koprda

9 článkov
Skryť Zatvoriť reklamu