Za Chomu sa Žilina v tichosti zadĺžila o takmer 14,5 milióna EUR!

Súčasné vedenie mesta Žilina sa chváli tým, že znížilo dlh mesta Žilina. Aká je však realita a o čom už primátor mlčí?

Písmo: A- | A+
Diskusia  (40)

Je pravda, že dlhová služba mesta sa za posledné roky znížila v dôsledku bežného splácania úverov v zmysle podpísaných zmlúv. To znamená, že primátor splácal úvery podľa dohodnutých splátok rovnako ako jeho predchodca, nič naviac neurobil. Keď ktokoľvek z nás spláca hypotéku, tiež mu za štyri roky dlžná suma klesne. Čo sa však dialo za rohom, kam dovidí len málokto?


FENOMÉN SKRYTÉHO ZADLŽOVANIA - to, čím sa Igor Choma nechváli

Ako rozhadzovať peniaze a zároveň sa tváriť, že dlh mesta sa splátkami úverov znižuje? Primátor Choma to vyriešil šalamúnsky. A to tak, aby sme to len tak ľahko nevideli - cez organizácie mesta = rozpočtové organizácie, príspevkové organizácie a spoločnosti s majetkovou účasťou mesta (napríklad dopravný podnik).

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Ide o organizácie, ktorých ekonomika je priamo previazaná s mestom, no do dlhovej služby mesta sa ich záväzky (zatiaľ) nezapočítavajú. Na finančnú kondíciu mesta môže mať však takéto "skryté" zadlžovanie fatálne dôsledky!

Nakoľko rok 2014 ešte nie je uzavretý a zverejnený, uvedený stav je aktuálny k 31.12.2013, kedy boli zostavené posledné dostupné dokumenty. Vychádzam zo záverečných účtov mesta a výročných správ jednotlivých organizácií za roky 2010 až 2013. Igor Choma nastúpil na primátorský post na konci roka 2010.


1. ÚVERY - zadĺženie takmer 7 miliónov EUR

Okrem toho, že mesto riadne splácalo svoje staré úvery, cez svoje organizácie si bralo aj úvery nové. Napríklad, v roku 2012 a 2013 si dopravný podnik požičal 6.920.686,- EUR. Za Igora Chomu sa zvýšil dlh dopravného podniku o takmer 7 miliónov EUR!

SkryťVypnúť reklamu

Keď Igor Choma hovorí o tom, ako "oddlžuje" Žilinu, o tomto čísle takticky mlčí. Keby ho spomenul, už by zďaleka nebol taký frajer.

Mimochodom, tento dlh treba brať do úvahy aj v súvislosti s MHD zadarmo, ktorú nám primátor veľkodušne sľubuje na megaboardoch v rámci svojej predvolebnej kampane, a aj to až od roku 2017 (čo mimochodom na tých billboardoch chýba).

Každému je jasné, že úvery, ktoré si dopravný podnik zobral, bude musieť aj zaplatiť. Aj v tejto súvislosti si dovolím zapochybovať o tom, či to primátor s tou MHD zadarmo myslí vážne...


2. ZÁVAZKY Z OBCHODNÉHO STYKU - zadĺženie viac ako 3 milióny EUR

SkryťVypnúť reklamu

Sedliacky rozum hovorí, že každý dlh si Vás raz nájde. Súčasné vedenie mesta to zjavne veľmi netrápi a záväzky (rozumej nezaplatené faktúry) mestských rozpočtových organizácii, príspevkových organizácii a spoločností s majetkovou účasťou mesta (dopravný podnik) sa za pôsobenia Igora Chomu viac ako zdvojnásobili.

Kým v roku 2010, keď Igor Choma mesto preberal, boli záväzky z obchodného styku týchto organizácii na úrovni 1.903.020,- EUR, ku koncu roka 2013 sa vyšplhali až na neuveriteľných 4.968.467,- EUR. Za primátorovania Igora Chomu tak dlhy organizácii mesta narástli až o 3.065.447,- EUR!
 

Záväzky z obchodného styku (nezaplatené faktúry) v €

 

2010

2013

Rozdiel - nárast

Rozpočtové organizácie mesta

1.301.366,-

2.679.503,-

1.378.137,-

Príspevkové organizácie mesta

 31.936,-

 95.257,-

63.321,-

Spoločnosti mesta - DPMŽ

 569.718,-

2.193.707,-

1.623.989,-

Spolu:

1.903.020,-

4.968.467,-

+ 3.065.447,-

A k tomu treba dodať, že kým v roku 2010 boli pod mestom 3 príspevkové organizácie (Turistická informačná kancelária, Mestská krytá plaváreň a Mestské divadlo), dnes je to už iba Mestské divadlo! Za Igora Chomu sa zvýšili dlhy organizácii mesta o viac ako 3 milióny EUR!

SkryťVypnúť reklamu


3. UZNANIE DLHU VOČI MINISTERSTVU HOSPODÁRSTVA - zadĺženie takmer 4,5 milióna EUR

Vo februári 2013 Igor Choma, pravdepodobne v rozpore s rokovacími poriadkami zastupiteľstva a komisií zastupiteľstva, predložil poslancom na schválenie materiál, ktorým sa Žilina upísala splácať Ministerstvu hospodárstva SR dlh vo výške 4.486.456,88 EUR. A poslanci poslušne hlasovali a tento materiál schválili. Síce sa neskôr na tom istom zasadnutí (z predmetného zastupiteľstva primátor odišiel) asi ešte pokúsili svoje rozhodnutie napraviť, bolo už ale neskoro . Primátorov návrh prešiel. Dlh Žiliny sa tak za Igora Chomu zvýšil o ďalších takmer 4,5 milióna EUR.

Ide o pôvodne nenávratnú štátnu pomoc. Celý problém vznikol ešte za primátorovania Jána Slotu, kedy sa údajne mala táto pôvodne nenávratná štátna pomoc zmeniť "nejakým" dodatkom podpísaným ešte Jánom Slotom na návratnú. Zjavne o tom však nikto nič nevedel.

Podľa vedúceho ekonomického odboru mesta Karola Kruteka dokonca tento záväzok nebol vedený ani v účtovníctve mesta a nenachádzal sa ani v účtovnej evidencií ministerstva hospodárstva. Napriek tomu primátor bez problémov predložil poslancom na schválenie materiál, ktorým sa mesto zaviazalo ho splácať!

Prečo primátor nebojoval za záujmy Žilinčanov, nevyužil svojich "pár" funkcií, za ktoré, mimochodom, zarába viac ako premiér a napríklad sa s ministerstvom nesúdil? Mňa osobne by to naozaj veľmi zaujímalo, nakoľko ide o peniaze, za ktoré by sa bez problémov dalo vyriešiť parkovanie na sídliskách, cyklotrasy v celej Žiline a mnoho ďalších problémov naraz a dokopy...


SUMA SUMÁRUM- zadĺženie spolu takmer 14,5 milióna EUR

Tak si to poďme zrekapitulovať. O koľko "sa" Žilinčania zadĺžili za primátorovania Igora Chomu v rokoch 2010-2013?

  1. ÚVERY - zadĺženie takmer 7 miliónov EUR

  2. ZÁVAZKY Z OBCHODNÉHO STYKU - zadĺženie viac ako 3 milióny EUR

  3. Uznanie dlhu voči MINISTERSTVU HOSPODÁRSTVA - zadĺženie takmer 4,5 milióna EUR

Suma sumárum to robí takmer 14,5 milióna EUR. To je suma, o ktorú sa Žilina zadĺžila počas primátorovania Igora Chomu v rokoch 2010-2013. Sila, však?

Nejavia sa Vám reči o tom, ako náš primátor zázračne ozdravuje mesto a znižuje dlh Žiliny ako mýtus? 

Martin Kapitulík

Martin Kapitulík

Bloger 
  • Počet článkov:  10
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Mestský a krajský poslanec v Žiline, ekonóm a bývalý poradca ministra dopravy. Ako nezávislý kandidát na primátora mesta plánuje vrátiť Žiline silu a opäť naštartovať jej rozvoj. Zoznam autorových rubrík:  Žilina

Prémioví blogeri

Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
Iveta Rall

Iveta Rall

66 článkov
Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

3 články
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
SkryťZatvoriť reklamu