Dva rozdielne protesty za slobodu

Prémiový obsah
Dva rozdielne protesty za slobodu
(Zdroj: TASR - Pavol Zachar)
Písmo: A- | A+

Po lete tradične začína nová politická sezóna, dnešným rokovaním končia vládne prázdniny a občania sa z dovoleniek vracajú priamo na protesty, ktorých motívom je sloboda.

To, že demokracia neznamená byť raz za štyri roky aktívny a zvyšok prehibernovať v nezáujme, už vieme. Sama som na námestiach strávila zopár piatkov a z vlastného pozorovania usudzujem, že sme sa za posledné roky ako spoločnosť posunuli. Sme sebavedomejší vo svojom práve na názor či nespokojnosť a jeho pretavovanie sa stáva mainstreamom. Niekto bojuje za záchranu národných parkov, niekto za reprodukčné práva žien, niekto proti novele zákona o vysokých školách. 

Protesty alebo iniciatívy majú skutočnú silu vtedy, keď sa za ne postavia aj ľudia, ktorých sa problém zdanlivo priamo netýka, ale sami cítia morálnu potrebu prikloniť sa na jednu zo strán a pomôcť tak dosiahnuť cieľ. Zaváži matematika a čím viac toho chcete dosiahnuť, tým viac ľudí za sebou musíte mať - ak nie, tak si ich niektorí vedia vytvoriť. Šírením klamstiev, strachu, vyfabulovaných problémov, dosaďte čo treba. V dobe informácií je oveľa jednoduchšie zmiasť aj ľudí, ktorí sa len nevedia dostať z kolotoča náhlych zmien, zlej komunikácie autorít a niekedy oprávneného pocitu, že sa na nich pri všetkom ostatnom zabudlo. Nalejme si čistého vína a povedzme ako je - sú aj ľudia, ktorým vyhovuje, že sa za svoje názory ďalej nemusia hanbiť ale naopak stáť na slovenských námestiach a hrdo mávať neofašistickými vlajkami. 

V rozmedzí jedného týždňa sa konajú dva rozličné protesty, oba majú za cieľ priniesť istej časti spoločnosti slobodu. Už zajtra (26.8. pozn.) prebehne v Bratislave a Košiciach Protest za triezvu drogovú politiku - Sloboda pre Roba. Robo je mladý chalan so životom pred sebou. 27 ročný muž, ktorý viedol slušný, usporiadaný život a miesto večerného piva preferoval občasné fajčenie marihuany. Pred dva a pol rokom ho prichytili so 7,7 g látky a Okresný súd v Košiciach ho odsúdil na 12,5 roka nepodmienečne. Nejde o právoplatný rozsudok a hoci Robo nie je vrah, násilník ani žiadny iný zločinec, stíhanie trávi už 27 mesiacov vo vyšetrovacej väzbe. Podobných prípadov je mnoho, napríklad pán Šípoš, ktorému hrozí až 25 rokov a prepadnutie všetkého majetku za to, že pestoval marihuanu a vyrábal maste pre svojich onkologicky chorých rodičov. 

lock

Toto je prémiový obsah na Blog.SME.sk.

Staňte sa predplatiteľom Prémium, alebo Prémium bez reklamy a získajte prístup k prémiovému obsahu na Blog.SME.sk.
Okrem toho získate tiež prístup ku 700 e-knihám, môžete si prelistovať denník SME ako aj ďalšie tituly vydavateľstva v verzii PDF a čítať si odomknuté spravodajstvo SME.sk až na 6 zariadeniach.
Predplatné môžete kedykoľvek zrušiť a vrátime vám peniaze.
Zaplatením potvrdíte oboznámenie sa s VOP a Zásadami OOÚ.

Mám už prémiové predplatné a chcem sa prihlásiť.

Skryť Zatvoriť reklamu