Na donovalskej Novej holi vás určite nerozbolia nohy.

Písmo: A- | A+

Hľadáte časovo a kondične nenáročnú túru? Vyberte sa na Novú hoľu na Donovaly. Je ideálna pre všetkých, ktorí si chcú užiť hory, vysoké kopce a impozantné výhľady z nich, ale nechcú sa tam štverať niekoľko vyčerpávajúcich hodín.

Alebo nevládzu.

Výstup na Novú hoľu je vychádzka takmer pre každého s puncom naozajstnej túry. Hoci tá na Novú hoľu trvá iba niečo cez hodinu a nemeria ani tri kilometre, prevýšenie 365 metrov je na takom krátkom úseku viac turistické, než vychádzkové. Ak sa nahor vyberiete pešo, určite sa zapotíte. Ale môžete tomu predísť lanovkou. Vyvezie vás hore za päť minút a deväť eur. Bez zadýchania.

Nová hoľa zo Zvolena.
Nová hoľa zo Zvolena. (zdroj: mk)

Nová hoľa čnie nad pôvodne uhliarskou osadou Donovaly do výšky 1357 m n.m. To využívajú priaznivci závesného lietania. V dobrom počasí na Novej holi štartujú jeden za druhým. Na plachtenie využívajú termické vzdušné prúdy. Vznášajú sa nad Starohorskou dolinou ako ozajstní vtáci. A rovnako ako oni, sa občas strmhlav rútia k zemi. Niekedy aj dvaja za týždeň.

Rekordérom v strmhlavom lete je vraj sokol sťahovavý. Za korisťou „padá“ aj vyše 300 kilometrovou rýchlosťou. Ale odvážlivci s padákovými klzákmi si za vzor isto berú skôr orla skalného. Veľký dravec uprednostňuje postupný pád. Pomaly ďalej zájdeš. Na dvesto metroch kĺzavého letu klesne iba o necelých 10 metrov. A vie prudko meniť uhol i rýchlosť kĺzania.

Donovalskí sokoli vzlietajú nad dolinu.
Donovalskí sokoli vzlietajú nad dolinu. (zdroj: mk)

Stojíte bez známok únavy na Novej holi, užívate si okolité tatranské i fatranské a vrcholy. Chodník vás volá na Zvolen. Na Prašivú oproti vidíte prichádzať búrku. A od lanovky chlapov s ťažkými batohmi. Vybaľujú z nich padáky, zapínajú popruhy odvážlivcom, čo si chcú v tandeme s nimi aspoň pár minút užiť vtáčí let. Dokážu čakať na správny vietor dlhé minúty, kým sa za nadšených ovácií zvedavého obecenstva konečne vznesú nad dolinu.

Aj to je jedna z možností, ako môžete z Novej hole zostúpiť. Tými štandardnými je lanovka a vlastné nohy. Ale kým sa otočíte na zostup, prejdite sa ešte na pätnásť minút vzdialený veľkofatranský vrch Zvolen. Je o pár metrov vyšší ako Nová hoľa a výhľady z neho sú o to pôsobivejšie. Ale o tom už v inom blogu.

Na Novej holi.
Na Novej holi. (zdroj: mk)
Výhľad na Tatry.
Výhľad na Tatry. (zdroj: mk)
Nová hoľa so Zvolenom zdola z Donovál.
Nová hoľa so Zvolenom zdola z Donovál. (zdroj: mk)
Skryť Zatvoriť reklamu