Nie je kentaur ako kentaur: zvláštne zobrazenia kentaurov v umení

Bola mytologická Medúza kentaurkou? Čo majú spoločné detské kresby s antickými artefaktmi? Odpovede nájdete v článku!

Nie je kentaur ako kentaur: zvláštne zobrazenia kentaurov v umení
Kentaurky korunujúce Venušu (Zdroj: Bardo National Museum)
Písmo: A- | A+
Diskusia  (0)

Ochrancovia prírody, bojovníci, ale aj násilníci. To všetko sa hovorilo o kentauroch, známych mytologických bytostiach. Jedno však ostávalo rovnaké: telo mali napol ľudské, napol konské. Alebo nie? 

Zobrazenie kentaurov nebolo vždy jednotné. Starovekí umelci mali k dispozícii len písomné zdroje, ktoré každý mohol interpretovať inak. Preto sa pri pohľade na najstaršie podobizne kentarov len ťažko ubránime úsmevu!

Odkiaľ prišli kentauri? 

Vznik kentaurov sa pripisuje gréckej mytológii. Najstaršia písomná zmienka pochádza od Homéra, ktorý ich opísal ako “chlpaté ľudské stvorenia” - ani zmienka o koňoch.  

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Preto sa odborníci domnievajú, že skutoční “kentauri” boli gréckym kmeňom, ktorého členovia dokázali jazdiť na koňoch. Vysvetľovalo by to aj samotný názov “Κένταυρος”, zložený zo slov “κεντώ” (hnať/bodnúť/útočiť) a “ταύρος” (býk). Mohlo ísť o pastierov dobytka, gréckych “cowboyov”. Ostatné kmene si jazdcov a kone možno pomýlili ako jednu bytosť. 

Brozová soška muža a kentaura
Brozová soška muža a kentaura  (zdroj: The Metropolitan Museum of Art, New York )

1. Najstarší kentaur 

Datovaná do rokov 1050-900 p. n. l., soška z gréckeho Lefkandi je najstarším zobrazením kentaura. 

O soške koluje mnoho teórií. Najpopulárnejšia hovorí, že zobrazuje Cheiróna, učiteľa mnohých mytologických hrdinov. Vysvetľovalo by to, prečo sošku našli rozdelenú v 2 hroboch - symbol pedagogického vzťahu medzi pochovanými.

SkryťVypnúť reklamu

Samotný kentaur má 6 prstov, podivne vytŕčajúce uši a je oblečený, čo tiež podporuje tvrdenie, že išlo o Cheiróna - antickí Gréci považovali ostatných kentarov za nevzdelaných barbarov.

Socha Cheiróna
Socha Cheiróna (zdroj: Archaeological Museum of Eretria )

2. Medúza ako kentaurka

Medúzu poznáme ako ženu s hadmi namiesto vlasov, ktorá premení na kameň každého, kto sa na ňu pozrie. Nikto si ju nepredstavoval ako kentaurku, však? Práve tak ju zachytil umelec zo 7. storočia p. n. l.. Ide o jej najstaršiu podobizeň, ktorú poznáme

Podľa Hesiodovej Teogónie mala Medúza styk s Poseidónom, ktorý je okrem iného aj bohom koní. To mohol byť dôvod, prečo jej dal umelec túto podobu. Alebo si ju tak predstavil kvôli jednému z jej detí - pegasovi, čo je okrídlený kôň.

SkryťVypnúť reklamu

Perseus a Medúza
Perseus a Medúza (zdroj: Musée du Louvre )

3. Kentaurky 

“Aké krásne sú tie kentaurky, dokonca aj tam, kde sú kobylami…” napísal grécky sofista Philostratus v 1. alebo 2. storočí n. l., “Delikátnosť ich ženskej formy nadobudne silu, keď je spojená s koňom,” pokračoval. 

Kentaurky sa objavili neskôr než kentauri - prvýkrát ich spomenul Ovídius v Metamorfózach v roku 8 n. l.. Ten opísal Hylonome, ktorá spáchala samovraždu po smrti svojho manžela. 

V umení kentaurky zobrazovali najmä Rimania. Na obrázku je mozaika Venuše, ktorú korunujú 2 kentaurky. Mozaiku pravdepodobne vytvorili počas osláv bohyne Venuše, aby jej vzdali hold. 

Kentaurky korunujúce Venušu
Kentaurky korunujúce Venušu (zdroj: Bardo National Museum)


4. Šťastná rodinka 

Akoby vystrihnuté z rodinného fotoalbumu. Tak vyzerajú kentaur a nymfa z 5. storočia p. n. l., usmievajúci sa ako šťastne zamilovaný pár. Detaily o soške nepoznáme, preto ostáva záhadou, koho mala znázorňovať. Motív kentaura a nymfy väčšinou zobrazoval únos, čo však neplatí pre tento prípad. Nie každý kentaur je násilník a barbar! 

SkryťVypnúť reklamu

Kentaur a nymfa
Kentaur a nymfa (zdroj: Musée d’Art et d’Histoire de Genève )

5. Nie-tak-šťastná rodinka 

Legenda o Heraklovi a Nessovi nemá šťastný koniec. Nessos v nej unesie Heraklovu manželku Déianeiru, ktorú sa pokúsi znásiliť. Herakles ho zabije pomocou otráveného šípu, ale tesne pred smrťou Nessos prezradí Déianeire “recept” na prípadnú neveru Herakla.

Herakles, Nessos a Déianeira
Herakles, Nessos a Déianeira  (zdroj: Musée du Louvre)


Keď natrie kentaurovu krv na plášť svojho druha, ostane do nej navždy zamilovaný. Naivná Déianeira tak spraví, čo zapríčiní Heraklovu smrť - zabudla na jed v kentarovej krvi. 

Déianeirin únos bol obľúbeným motívom nielen antických, ale aj neskorších umelcov. Väčšina vymenila luk a šíp za meč alebo palicu, aby postavy mohli byť blízko seba.

Herakles, Nessos a Déianeira
Herakles, Nessos a Déianeira  (zdroj: Piraeus Archaeo logical Museum)


6. Kentauri ako z materskej školy

Každý nejako začínal - pravda, ktorá platí aj pre umenie. Detailné a dychberúce diela by neboli možné bez jednoduchých začiatkov. Podobnosť na obrázky, ktoré sme kreslili ako deti je čisto náhodná!  

Geometrické obdobie zaraďujeme do 9. až 7. storočia pred naším letopočtom. Umelci začali využívať geometrické tvary na zobrazenie ľudí a zvierat: z trojuholníka vytvorili telo, z čiar ruky a nohy. 

Kentauri na starovekej váze kratér
Kentauri na starovekej váze kratér  (zdroj: Musée du Louvre)

 

BONUS:

V kolekciách francúzskeho Louvre sa nachádza táto váza z rokov 1050 až 750 p. n. l.. Mala by znázorňovať kentaura. Právom existujú pochybnosti, aký tvor je na váze vystihnutý. 

Čo si myslíte vy? Je na váze kentaur? Alebo ide o niečo iné? 

"Kentaur" na váze z Cypru
"Kentaur" na váze z Cypru  (zdroj: Musée du Louvre )

Zdroje:

https://www.thecollector.com/centaur-in-greek-art/

https://pressbooks.bccampus.ca/cavestocathedrals/chapter/pottery/

https://historyofyesterday.com/behind-the-mythology-centaurs-be5921c1d10

https://www.joshobrouwers.com/articles/centaur-lefkandi/

Katarína Chudá

Katarína Chudá

Bloger 
  • Počet článkov:  5
  •  | 
  • Páči sa:  41x

Písmená, slová a vety o umení Zoznam autorových rubrík:  Nezaradená

Prémioví blogeri

Monika Nagyova

Monika Nagyova

278 článkov
Iveta Rall

Iveta Rall

56 článkov
Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

722 článkov
Martina Hilbertová

Martina Hilbertová

53 článkov
SkryťZatvoriť reklamu