Je spoločná manželská posteľ pilierom dobrého manželstva?

Na toto si dajte pozor, ak nechcete, aby vás to stálo manželstvo.

Je spoločná manželská posteľ pilierom dobrého manželstva?
(Zdroj: pexels.com/William Fortunato)
Písmo: A- | A+
Diskusia  (21)

Väčšina z nás samozrejme odpovie, že nie. Základom dobrého manželstva je predsa kopec iných vecí, dôvera, láska, pochopenie, istota, porozumenie v intímnej oblasti. Málokto by v tejto plejáde vymenoval aj manželskú posteľ. A predsa sa stala synonymom partnerského vzťahu. Keď odchod zo spoločnej postele sa vnímal ako začiatok rozchodu. Predstava o manželstve bola a pre mnohých aj je, definitívne spojená so spoločnou spálňou. Dogma, v ktorej nás vychovali.

Ale nemusí to tak byť pre každého.

V populárnom anglickom seriáli sa kráľovná Alžbeta II. večer lúči s manželom princom Philipom a potom každý odchádza na svoju stranu chodby. Do svojej spálne. A do svojej postele. Že nie sme kráľovné? Napriek tomu aj u nás existujú šťastné manželstvá, ktoré si nepotrpia na spoločnú posteľ. A s úsmevom dodávajú, že to funguje.

Skryť Vypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Dôvody pre odchod z manželskej postele

Sú rôzne, tak ako je rôzny každý jeden vzťah. Väčšina z tých, s ktorými som sa o tom rozprávala priznáva, že to nebolo plánované. Ani to nebolo výsledkom nejakého spoločného rozhodnutia. Veľakrát boli príčinou deti, ktoré nechceli samé spávať. Ak sa nechceli tlačiť traja v posteli, tak sa jeden z rodičov, poväčšine otec, presťahoval do detskej izby, aby svoje miesto v manželskej posteli prenechal ratolesti. Pre niektorých bolo takéto riešenie iba dočasné. Pre iných sa stalo trvalým.

Priateľka Mária sa mi priznala, že takto fungovali s prestávkami desať rokov. K prvému dieťaťu pribudlo druhé a až keď obe deti nastúpili do školy, s manželom zasa začali spávať v spoločnej posteli.

Skryť Vypnúť reklamu

Najprv sa toho nemohla nasýtiť. Nie kvôli možnosti mať sex kedykoľvek sa im zachcelo, čo predtým vyžadovalo kopu dôvtipu a plánovania. Ale kvôli intímnemu pocitu zaspávať a budiť sa v náručí milovanej osoby. Aspoň takto si to predstavovala.

Ako to už býva, realita bola na míle vzdialená. Obaja pracovne vyťažení, obaja so svojimi, za tie roky odlišnými, návykmi. Mária chcela zaspávať pritúlená k manželovi. Ale on bol naučený zaspávať s mobilom v rukách. Niežeby ju neľúbil, len potreboval svoj priestor. Výsledkom boli večerné hádky a Máriine slzy. Aj keď napokon našli dočasný kompromis, situáciu vyriešil až odchod a osamostatnenie sa detí.

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Dnes každý z nich opäť spáva v samostatnej izbe. Po spoločnej večeri si spolu pozrú dáky film a po bozku na dobrú noc sa rozídu do svojich postelí. Sex? “Možno nie tak častý, ale stále funguje,” spokojne odpovie Mária.

Môžu oddelené spálne skvalitniť vzťah?

lock

Toto je prémiový obsah na Blog.SME.sk.

Staňte sa predplatiteľom Prémium, alebo Prémium bez reklamy a získajte prístup k prémiovému obsahu na Blog.SME.sk.
Okrem toho získate tiež prístup ku 700 e-knihám, môžete si prelistovať denník SME ako aj ďalšie tituly vydavateľstva v verzii PDF a čítať si odomknuté spravodajstvo SME.sk až na 6 zariadeniach.
Predplatné môžete kedykoľvek zrušiť a vrátime vám peniaze.
Zaplatením potvrdíte oboznámenie sa s VOP a Zásadami OOÚ.

Mám už prémiové predplatné a chcem sa prihlásiť.

Katarína Pázmányová

Katarína Pázmányová

Prémiový bloger
  • Počet článkov:  2
  •  | 
  • Páči sa:  17x

Dcéra, Mama, Babka. Bývalá novinárka a aktívna Instagramerka. Bývam na strednom Slovensku. Zoznam autorových rubrík:  Nezaradená

Prémioví blogeri

Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Pavol Koprda

Pavol Koprda

9 článkov
Róbert Ďurec

Róbert Ďurec

1 článok
Adam Valček

Adam Valček

6 článkov
Skryť Zatvoriť reklamu