Na čo prišli na ministerstve práce

V zákone o sociálnom poistení, ktorý narýchlo schválili vládni poslanci, aby išlo z odvodov viac do Sociálnej poisťovne a menej do II. piliera už od septembra, je plno chýb. Napriek tomu, že sme na to upozorňovali ešte v lete, zástupcovia vlády hovoria o novinke posledných dní.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (11)

Za nezamestnaných ľudí, ktorí budú od januára pracovať na dohodu o pracovnej činnosti, bude platiť zdravotné poistenie štát, ale zároveň si ho budú platiť aj nezamestnaní z dohody.

Toto bolo jasné už v lete, keď plejáda zákonov, ktoré mali zaviesť odvody z dohôd, ešte nebola ani schválená.

V denníku SME sme o tom písali v júli: „Zo zaplateného poistného do zdravotnej poisťovne vo výške takmer šesť eur nebude mať výhody ona (pozn. nezamestnaná, o ktorej sa v téme písalo), ale zdravotná poisťovňa. Tá (zdravotná poisťovňa) získa zaplatené poistné za Beátu (oná nezamestnaná) dvakrát – od Beáty a jej zamestnávateľa z dohody o pracovnej činnosti a tiež od štátu z dôvodu evidencie na úrade práce.“ Môžete si to pozrieť na webe z 31.7.2012 http://ekonomika.sme.sk/c/6472774/dohodari-zostanu-budu-platit-odvody.html.

Skryť Vypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Napriek tomu dvojitú platbu zdravotných odvodov vládni poslanci odsúhlasili.

To však nezabránilo hovorcovi práce za prítomnosti štátneho tajomník ministerstva práce Braňa Ondruša v pondelok (22.10.2012) na raňajkách s novinármi tvrdiť: „Je to čerstvá udalosť posledných dní minulého týždňa.“

A to zdá sa ani len neprišli na problém sami. Ministerstvo práce, napriek tomu, že si platí desiatky interných odborníkov, ako je napríklad generálna riaditeľka sekcie práce Danica Lehocká (bývalá hovorkyňa ústredia práce) a vedú ho pravdepodobne najfundovanejší odborníci na pracovné a sociálne otázky - Ján Richter, Braňo Ondruš a Jozef Burian, aké vládna strana má, musí takúto závažnú vec zistiť od novinárov (aj keď sa nedá vylúčiť, že podnet prišiel aj z ďalšej strany).

Skryť Vypnúť reklamu

Minulý týždeň (oný týždeň, keď sa o veci dozvedeli na ministerstve) napríklad zo SME smerovali na ministerstvo práce otázky aj tohto charakteru. „Nejde tu len o to, že by sa platili zdvojene odvody do zdravotnej poisťovne? Platil by pracujúci nezamestnaný (na dohodu) a platil by zaňho aj štát ako za svojho poistenca? Neplánujete radšej v zákone o zdravotnom poistení uviesť, že za nezamestnaného pracujúceho na dohodu štát neplatí zdravotné poistné?“

Súčasné vedenie ministerstva práce je našťastie už natoľko pokrokové, že si od novinárskych laikov dá poradiť. „Je tam potrebné zasiahnuť pravdepodobne, kvôli očisteniu plošnému, do zákona o zdravotnom poistení,“ povedal v pondelok hovorca rezortu Michal Stuška. Ministerstvo už o tom začalo dokonca komunikovať s rezortom zdravotníctva.

Skryť Vypnúť reklamu

Nie prvá a obávam sa, že ani posledná chyba v novele zákona o sociálnom poistení, na ktorú upozornili novinári a pre ktorú môže štát prísť o slušné peniaze. V čase, keď sa zvyšujú dane, lebo kasa je prázdna.

Katarína Ragáčová

Katarína Ragáčová

Bloger 
  • Počet článkov:  4
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Ako novinárka som pracovala viac ako 15 rokov. Teraz som na druhej strane barikády - v PR. Zoznam autorových rubrík:  PolitikaSúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Róbert Ďurec

Róbert Ďurec

1 článok
Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Milota Sidorová

Milota Sidorová

3 články
Pavol Koprda

Pavol Koprda

9 článkov
Adam Valček

Adam Valček

6 článkov
Skryť Zatvoriť reklamu