Jure mládenca príhody a skúsenosti

Jure bol vskutku švárny mládenec s výzorom Jacka z Titanicu. Pohľad mal jarý ako Ivan z ruského príbehu o Nastenke. Vlasy blonďavé, jemné kučierky láskavo lemovali jeho tvár a robili ju tak ešte nežnejšou a pri spánkoch mu prechádzali do mladíckych kotliet. Kto by bol povedal, že neskôr, ak by existoval synonymický slovník vlastných mien podľa osobnostných charakteristík, prischlo by mu meno Chruňo Mandragora?

Písmo: A- | A+
Diskusia  (9)

Baby na ňom zbožňovali úplne všetko - bojarskú krásu, bystrý um a ostrovtip. Milovali ho všetky. Poväčšine tajne, ale milovali ho. Našli sa aj aj výnimky. Snáď najvýraznejšia z nich bola Zuna, ktorá po ňom hádzala očkom, nalíčeným maxi zvýrazňovacou maskarou z Tuzexu. Nosievala síce spraté voľné tričko so štyrmi pásikmi po staršej sestre, no pod ním sa veľmi jasne črtali jej prednosti, kvôli ktorým ju ostatní chlapci ťahali za vlasy a dávali jej prstami štipľavé frčky, najčastejšie do chrbáta.

Čo by mohlo Jureho kariéru naštartovať lepšie, ako štúdium na vojenskej akadémii? S jeho prijatím fanúšičky šaleli! V histórii malej obecnej školy bol Jure prvý, koho na takú významú školu prijali.
Nikto nevie dodnes, čo sa stalo, no Jure sa ani nie po dvoch mesiacoch vrátil do svojej rodnej obce. Nevrátil sa na prepušťák, ani z hrdinstva, len tak, vrátil sa navždy. Z vysnívanej školy ho vyhodili. V tomto bode končí Jureho úspešná životná etapa a štartuje éra príbehov dedinského sráča.

Jure sa v bare na Zväzarme stavil s Mimom, že holou rukou presekne tri tehly. Presekne ich presne tak, ako to robia školení karatisti. Lebo aj Jure bol školený, mal vycibrenú koncentráciu a aj silový ťah zo školy a Mimo, v snahe naaranžovať mu čo najhodnovernejšie karatistické náčinie ukradol zo susedovej stavby tri tehly. Prišlo veľké obecenstvo, všetci miestni mačovia, aj miestne pipky s hlbokými výstrihmi a zlými vulgárnymi makeupmi, lebo ešte v nich nezhasla posledná nádej, že Jure je predsa len hrdina.

Obecenstvo ho povzbudzovalo, chlapi a aj ženy v atmosfére očakávania nervózne fajčili cigaretu za cigaretou, ba Rene Mačuge sa nechal tak uniesť, že svoju cigaretu v puse úplne zožužlal.
Čitateľovi snáď ani nemusím ozrejmovať, že Jureho chabá rúčka vonkoncom nebola schopná rozťať čo i len jednu tehlu. Jure skončil so zlomenou rukou a miernym otrasom mozgu.

A dnes som ho stretla tam - na rohu Zelovocu, kde som ako malé dievčatko stála v nekonečne dlhom rade a čakala s mamou na historicky prvú zásielku kiwi, z ktorých ma po prvej konzumácii príjemne pichalo na jazyku. Zelovoca, kde za môjho detstva predávali najlepšie smažené čipsy slovenskej výroby... omnoho lepšie, ako ich súčasná napodobenina so slovenským poangličteným názvom vyrábajúca sa v Čechách.

Jure tam s vyhasnutým pohľadom, pokorne sa pozdraviac, v bugíne potiahnutej slnkom vyťahanou látkou kočíkoval svoju malú ratolesť. Zo Zelovocu, z ktorého je dnes už len ošarpaná budova Second-Handu Majka sa vyrútila jeho strapatá manželka, držiac na rukách ďalšie dve umazané rumádzgajúce decká, s vreskotom: „Poďme, Jure, tu nič nemajú. Musím stihnúť autobus o tretej do Prešova, nech šaty kúpim u Číňanov. Bo inak zajtra na svadbu pôjdem holá!" Tak toto je dnešná osudová žena Jureho.

A taký pekný život mohol mať.

Katka Slatkovska

Katka Slatkovska

Bloger 
  • Počet článkov:  5
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Ja som to! Ja :) Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Milota Sidorová

Milota Sidorová

3 články
Pavol Koprda

Pavol Koprda

8 článkov
Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

2 články
Róbert Ďurec

Róbert Ďurec

1 článok
Skryť Zatvoriť reklamu