Gdaňsk - koncert, vražda, pohreb. Skončia v Poľsku nenávisť a konšpirácie?

„Toto je čarovný čas delenia sa dobrom. Milujem Vás, Gdaňsk je najúžasnejším mestom na svete!“ Posledné slová príhovoru Pawła Adamowicz na scéne tradičného benefičného koncertu. Krátko nato na pódium vtrhol vrah a 3x ho bodol...

Písmo: A- | A+
Diskusia  (3)

Myslím že takúto cynickú verejnú vraždu si sotva pripomenú aj moji rodičia či starí rodičia, ktorí na rozdiel odo mňa žili v totalitnom režime komunizmu! Aký mohol byť motív vraždy primátora poľskej metropoly Baltiku? V Gdaňsku žijem striedavo asi 4 roky a priznám sa, že väčšiu pozornosť v politike som vždy sústreďoval na Slovensko, no okrajovo som nasával aj nejaké informácie z diania v Poľsku. Zosnulého Adamowicza som bohužiaľ naživo ani nevidel ani nepočul, no už len účasť na jeho pohrebe v preplnenom starom meste Gdaňska urobila na mňa dojem!

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Na úvod krátko o Gdaňsku. Je dominantou takzvaného „Trojmesta“ (Gdaňsk-Sopot-Gdyňa). Samotné mesto je veľkosťou podobné Bratislave a celé Trojmesto má vyše milióna, pričom ide o samostatné mestá a ich priľahlé oblasti. Ich spolupráca a „zjednocovanie“ začínalo až po druhej svetovej vojne, oficiálne Trojmesto funguje len od roku 2007. Gdaňsk bol v dejinách vždy špecifickým regiónom, zväčša s nemeckou väčšinou. Storočia figuroval ako mestský štát na ktorý si roky nárokovala Svätá rímska ríša, alebo bol časťou nemeckého Pruska. Gdyňu začali Poliaci budovať aby získali prístup k moru, krátko po nezávislosti v 1926 (rok opravený autorom). Zvyšok pobrežia s Gdaňskom patril vtedy Nemeckej ríši. Sopot je rekreačné plážové mesto, ktoré spája svojich dvoch väčších susedov. Gdaňsk mal vždy význam v lodeniciach, prístavoch a obchode. Naposledy ho preslávil Lech Wałęsa a hnutie Solidarność, ktorým vďačíme za pád komunizmu. Ešte dodám že Poľsko je v súčasnosti podelené na 16 „krajov“ (kraj = wojewódstwo), Gdaňsk je šieste najväčšie mesto, Trojmesto druhé, pričom v stredoveku a novoveku býval Gdaňsk na teréne dnešného Poľska najväčší.

SkryťVypnúť reklamu

A teraz späť k téme. Paweł Adamowicz bol predstaviteľom súčasnej vládnej opozície za stranu PO (Obyvateľská platforma) v regionálnej politike, primátorom Gdaňska vyše 20 rokov. Medzi primátormi krajských miest bol snáď najvýraznejším opozičným politikom. Vládnucu stranu PiS (Právo a Spravodlivosť) provokoval svojou liberálnou politikou, predovšetkým v témach tolerancie k utečencom a homosexuálom. Zásadne tiež vystupoval proti vláde v dlhotrvajúcej kauze o nezávislosť ústavného súdu. Tiež bol veľký sympatizant žijúcej legendy Lecha Wałęsu. Za vyše 20 rokov si vybudoval imidž úspešného a obľúbeného starostu, ktorý výrazne prispel k prosperite a populárnosti mesta nie len v Poľsku ale aj za hranicami. Politicky bol pravidelne v konflikte s vládnucou stranou J. Kaczyńského PiS (Právo a Spravodlivosť). Je tu ešte tzv. ONR (Národný-radikálny tábor), hnutie podobné maďarskému Jobbik či našej Slovenskej pospolitosti, viac vysvetľovať asi netreba.

SkryťVypnúť reklamu

Vražda sa udiala na scéne WOŚP (Veľkého orchestru sviatočnej pomoci), čo je niečo ako naša Hodina deťom. Tento benefičný koncert má zakorenenú tradíciu práve v Gdaňsku a tradične sa odohráva naživo v starom meste. Jeho organizátorom je Jerzy Owsiak, ktorý je verejnosťou vnímaný často kontroverzne. Jeho kritici ho nazývajú „svätý Jurek“ a obviňujú ho z netransparentného nakladania s príspevkami pre detské nemocnice. Owsiak krátko po smrti Adamowicza podľahol tlaku verejnosti a odstúpil z funkcie predsedu WOŚP, čo okamžite vyvolalo iniciatívu za jeho zotrvanie, na čele ktorej sa postavila aj samotná manželka zavraždeného starostu! (Owsiak krátko po pohrebe svoju rezignáciu anuloval - doplnené autorom)

SkryťVypnúť reklamu

Vznikla veľká diskusia na tému zabezpečenia koncertu organizátormi. Vrah Stefan Wilmont totiž bol na scéne prítomný s VIP plaketkou novinára. Nato aby získal takýto status, bolo treba podľa umelcov v diskusii prejsť administratívou, ktorá trvá 1 mesiac. Na YouTube je zachytené video krátko po vražde. Vidieť tam scénu s kapelou na živo a vrah sa tam s mikrofónom v ruke pohybuje do rytmu hudby a stihne ešte zanechať odkaz pre publikum: „Som Stefan, sedel som nevinný vo vezení, Obyvateľská platforma ma mučila a preto zahynul Adamowicz!“ Ochranka sa naňho vrhla až niekoľko desiatok sekúnd neskôr a kapela si akoby nič netušiac dohrala skladbu! O tom nech si každý urobí názor sám! Momentálne je Stefan vo vyšetrovacej väzbe pod starostlivosťou psychiatrov. Stefan bol len nedávno prepustený na slobodu po odpykaní 5,5 ročného trestu z roku 2013, za ozbrojené prepadnutia bánk. Krátko pred prepustením jeho matka apelovala na políciu. Podľa jej slov bol syn politicky zaťažený a obávala sa, že vyvedie niečo šialené.

Poľská spoločnosť je od volieb z roku 2016 rozdelená, podobe ako tá naša, na fanúšikov vlády a na jej hejterov. Jedna skupina vidí vo vláde garant ochrany pred Islamizáciou Poľska a Európy a tá druhá len skorumpovaných farizejov. V tomto duchu sa spoločnosť zrejme rozdelila a rozdelí aj v postoji k tejto vražde. Na sociálnych médiách už vznikla vojna medzi voličmi tej či onej strany a samozrejme aj obviňovania „kto je za to zodpovedný“. Osobne si nemyslím, že by takýto barbarský čin zorganizoval vysoký politik či už zo strany PiS, alebo inej. Je veľmi pravdepodobné že išlo skutočne len o šialenca. Na druhej strane profil Stefana W. je ideálny na zmanipulovanie ho k politickej vražde. Toto ostane pravdepodobne večným zdrojom konšpirácií.

* Reakcia prezidenta Poľska Andrzeja Dudu ráno keď Adamowicz v nemocnici bojoval o život znela: "S pánom Adamowiczom sme mali často rozdielne názory, no dnes som jednoznačne na jeho strane a prosím o motlidby zaňho!". V podobnom duchu sa vyjadrili azda všetci významný predstavitelia vlády. Prezident Duda tiež vyhlásil štátny smútok do pohrebu. Na pohrebe nechýbali všetci bývalí prezidenti Poľska, počnúc Lechom Wałęsom, súčasný prezident Andrzej Duda, premiér Mateusz Morawiecki, predseda PO ex-premiér a predseda Európskej rady Donald Tusk, iný ex-premiéri, starostovia najväčších poľských miest a partnerských miest Gdaňska a mnoho iných významných osobností Poľska, nielen politikov. Na pohreb dal poslať posvätené ružence pápež František. Bývalý premiér a predseda vládnucej PiS Jaroslav Kacziński chýbal. Kacziński krátko pred vyhlásením minúty ticha v poľskom sejmie na počeť zavraždeného Adamoviča zo sály zmizol. Krátko pred pohrebom navštívil hrob svojho brata v Krakove. (Doplnené autorom 20.1. 08:58)

Na pohrebe predniesla príhovor manželka zosnulého starostu. Začala poslednými slovami svojho muža. Poďakovala všetkým za veľkolepý obrad pohrebu a tiež aj lekárom, ktorí vyše 5 hodín bojovali o život svojho primátora. Jej odkaz znel v duchu pokoja, tolerancie a výzvy k milovanému ľudu Gdaňska a celého Poľska, aby skončila nenávisť a aby sa už takéto barbarstvo nikdy nezopakovalo. Zároveň vyslovila presvedčenie, že odkaz politiky jej muža bude pokračovať! Dcéra sa vyjadrila dojímavo s vďakou a smútkom k otcovi. Na Pani Adamowicz osobne oceňujem výzvy niekoľko dní pred pohrebom, aby ľudia nenosili kahance ale príspevky na organizáciu WOŚP ktorej aktivisti sa pohybovali mestom počas pohrebu ale aj 2 dni pred pohrebom, kedy bola urna s nebohým Adamowiczom vystavená verejnosti v Európskom centre Solidarniśći (opravený názov inštitúcie - autor) na Námestí Solidarnośći, ktoré na mieste vzniku Solidarnośći nechal vybudovať práve Adamowicz. Od jeho smrti po pohreb sa Gdaňskom prehnali stotisícky ľudí!

(Adamowicza napadol vrah 13.1. okolo 20:00 - 20:30 bol prevezený do nemocnice - 14.1. po hodine 14tej zomiera - od 17.1. večer až do 19.1. ráno bola jeho truhla vystavená verejnosti, následne bol skremovaný - 19.1. o 12:00 začína pohreb, trval 4,5 hodiny; doplnené autorom)

Na pohrebe tiež prehovorili niektorí známi, primátorova zástupkyňa a dočasná starostka, vedec, kňaz, predstaviteľ starostov miest v Poľsku a brat zosnulého. Všetci apelovali predovšetkým na politikov, aby nepodporovali nenávisť medzi obyvateľstvom. V tomto duchu sa niesla aj kázeň arcibiskupa Sławoja Leszka, ktorý viac-krát vyzdvihol starostu ako praktikujúceho a príkladného katolíka. Adamowicz ostal pochovaný na čestnom mieste v Mariánskej bazilike mesta, kde sa celý pohreb odohral.

Súčasná vláda získala popularitu a moc na základe Smolenskej havárie vládneho špeciálu kde tragicky zahynul brat predsedu vládnuceho PiS Lech Kaczyński. PiS doteraz živí konšpiráciu, že letecká nehoda bola režírovaná Ruskom (a za pomoci opozičnej PO - doplnené autorom) a z ex-prezidenta vytvorili národného hrdinu, ktorý ostal pochovaný spolu s poľskými kráľmi v Krakovskom zámku Wawel. Isté skupiny veriacich sa doteraz modlia každý mesiac na výročie havárie. Po L. Kaczyńskom už pomenovali niekoľko ulíc a odhalili mu aj pomník v životnej veľkosti. Teraz tu máme Verejne zavraždeného starostu revolučného Gdaňska pochovaného v miestnej bazilike. O tom kto si na miesto svojho odpočinku zaslúžil, nech si už každý urobí svoj názor. 

*poznámka autora: 20.1. o 07:54 a 08:58 boli vykonané opravy v texte a bolo vsunutých niekoľko menších dodatkov, sú zvýraznené zátvorkami, za chyby sa ospravedlňujem

Jan Kendera

Jan Kendera

Bloger 
  • Počet článkov:  20
  •  | 
  • Páči sa:  113x

Slovák na cestách :) Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Lívia Hlavačková

Lívia Hlavačková

43 článkov
Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
SkryťZatvoriť reklamu