Zmena vždy prichádza nečakane.

Drahí priatelia, rád by som vás všetkých oslovil s myšlienkou, ktorá nesúvisí s propagáciou sociálnej siete google, alebo s propagáciou mojej osoby. Cítim jedinečnú príležitosť vzhľadom na aktuálne diane a stav v našej spoločnosti (slovenskej, európskej aj globálnej) a vzhľadom na možnosti, ktorými ľudstvo disponuje (internet a sociálne siete už zďaleka nie sú len o zdielaní fotografií z dovolenky). Spoločnosť sa ocitla v situácii, keď potrebuje obnoviť základné vlastnosti nevyhnutné k tomu, aby nás všetkých čakala zdravá a prosperujúca budúcnosť. Tých vlastností je viac, ale evidujem jednu základnú vlastnosť, ktorá exponenciálne mizne z našich verejných životov. Tou vlastnosťou je dôvera.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (0)
Obrázok blogu

Sme skrz naskrz sklamaní z toho, čo sa deje v politickom a ekonomickom svete a už to vieme, tak ako to vedel aj Tomáš Baťa, že problém, s ktorým bojujeme je kríza hodnôt, alebo kríza dôvery. Darmo sa budú hlásiť politici s odbornými a akokoľvek sofistikovanými nápadmi na riešenie sociálnych, či finančných problémov. My im už neveríme. A nielen im, ale už neveríme ani v inštitúcie, ktoré obsadili a neveríme už ani v produkty, ktoré vyprodukovali (napr. euro a pritom je euro dobrý projekt). Je to presne ako sa pýtal europoslanec Nigel Farage predsedu europarlamentu van Rompuya: Kto ste? Nikdy som o Vás nepočul! Nikdy, nikto v Európe o Vás nepočul! Kto Vás volil? A aký mechanizmus majú občania Európy k dispozícii, aby Vás mohli odvolať? ...

Skryť Vypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou


Je toto demokracia akú si želáme? Vieme my vlastne koho volíme, aby hájil naše záujmy v najlepšom vedomí a svedomí? Poznáme ľudí, ktorí sedia v parlamente a majú riešiť naše problémy za naše peniaze? Poznáme mechanizmy na základe, ktorých sa dostali títo ľudia vôbec na kandidátne zoznamy? Čo z toho, že majú odborníkmi vypracovaný program (veď si to zaplatia zo svojho, pardón z nášho), keď sú títo ľudia v prvom rade zaviazaní tým, ktorí im pomohli zaplatiť miesto na kandidátke a drahú reklamnú kampaň. Robím marketing a robil som aj politickú kampaň a verte, že v tomto systéme sa bez peňazí do parlamentu nedostanete, ak nerátam vzácne prípady. Ak aj niekto financoval nákladný marketing z vlastných zdrojov, bol by hlúpy, keby to robil pre "dobro" národa.

Skryť Vypnúť reklamu


Inak to však doteraz nešlo. Neexistovali komunikačné prostriedky, ktoré by umožnili priamy kontakt politika a voliča. Ale dnes máme k dispozícii komunikačné a internetové technológie o akých sa našim predkom ani nesnívalo. A bola to Amerika, ktorá využila tieto technológie najlepšie a vytvorila funkčnú sociálne-trhovo orientovanú službu. Konkrétne páni Larry Page a Sergey Brin, zakladatelia Google, ktorí vymysleli najskôr službu vyhľadávania informácii na internete (najväčšia "knižnica" sveta), ktorá bola revolučná svojou filozofiou maximálnej orientácie na človeka. Táto orientácia služby na človeka naštartovala úspešný trhový mechanizmus a Google odvtedy produkuje ďalšie služby pre celú spoločnosť, ktoré zkvalitňujú naše životy, vzdelávajú, pomáhajú pri práci, pri podnikaní, pri komunikácii... Socialistický a kapitalistický model sa spojili, keď môžu ľudia využívať masovo a bezplatne hodnotné služby, ktoré financuje trhový mechanizmus.

Skryť Vypnúť reklamu


Náš spoločenský systém potrebuje upgrade! Chýbajú nám prirodzené autority, chýba nám prirodzený hodnotiaci systém, chýba nám odvážna vízia a guráž opustiť starý nefunkčný model. Google je viac ako firma. Je to filozofia. Je to návod na naštartovanie nového spoločenského systému, kde je verejnosť základnou stavebnou jednotkou, ktorá určuje relevantnosť javov a vecí. Tlačítko +1 je hlas jednotlivca, jednotka dôvery, jednotka relevantnosti, jednotka verejného ratingu. Tlačítko +1 je renesancia demokracie a zrod priamej demokracie (v '89 neexistovalo). +1 je hlas, ktorý môžete kedykoľvek udeliť a kedykoľvek odňať. Verejné voľby v reálnom čase. Referendum v reálnom čase. Verejný prieskum v reálnom čase. Verejná ratingová agentúra. Toto je cesta ako nájsť svojich zástupcov, ktorým odovzdáme svoj osobný +1 hlas dôvery. Toto je cesta ako nechať zástupcov cítiť morálnu zodpovednosť.

Vďaka internetovým technológiam sme schopní uvažovať o novej architektúre spoločnosti, o novom spôsobe riadenia verejných vecí a o novej perspektívnej budúcnosti.

Alexander Kernaševič

Alexander Kernaševič

Bloger 
  • Počet článkov:  3
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Občan, podnikateľ, študent PEVŠ, fanúšik kvality a krásy. Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Milota Sidorová

Milota Sidorová

3 články
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Adam Valček

Adam Valček

6 článkov
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Skryť Zatvoriť reklamu