„Istoty“ pre ženy alebo Chcem mať veľkú rodinu - asi budem musieť odísť do Nórska.

Písmo: A- | A+

Každá mamička sa teší na materskú dovolenku. Realita s ktorou sa stretne, však taká radostná nie je.

Keď som pred 4 rokmi počúval premiéra a čítal, ako prvú kľúčovú úlohu v programovom vyhlásení vlády SR na roky 2012-2016 “Zmierniť dopady krízy a posilniť istoty ľudí“, vyzeralo to nádejne. Nuž čo, budeme mať istoty, a konečne sa splní sen mnohých žien, či mužov - mať veľkú rodinu bez obáv, či ju uživia. Blížia sa voľby a ja sa čím ďalej tým viac zamýšľam, kde tie istoty sú.

Nechcem rozoberať, čo znamená pre vládu R. Fica slovo istota – ale pre obyčajného človeka, muža či ženu, je to istota, že nájdem prácu, budem mať za ňu zaplatené, že mám kde skloniť hlavu, a že uživím rodinu. A k tomu patrí aj to, že mi štát pomôže v čase, ak o niektorú z týchto istôt, hoci len načas, prídem.

Každá mamička, sa teší na materskú dovolenku. Podľa zákonníka práce patrí žene materská dovolenka v trvaní 34 týždňov, pričom žena nastupuje materskú dovolenku spravidla od začiatku šiesteho týždňa pred očakávaným dňom pôrodu, najskôr však od začiatku ôsmeho týždňa pred týmto dňom. Termín pôrodu jej určí lekár. Tak hovorí zákon. Pozor ale, ak ste zodpovedná a zdravá žena, ktorá sa rozhodne, že na materskú dovolenku nastúpi neskôr – lebo je zdravá, chce, lebo môže a hlavne, potrebuje peniaze do rodinného rozpočtu, čaká vás nemilé prekvapenie. Ak totiž žena vyčerpá z materskej dovolenky pred pôrodom menej ako šesť týždňov z iného dôvodu než je predčasný pôrod, poskytne sa jej materská dovolenka odo dňa pôrodu len do uplynutia 28 týždňov. Takže, ak idete na materskú o dva týždne neskôr a porodíte o týždeň skôr ako vám určil lekár, zo zákona sa vám skráti materská o štyri týždne. Uups – nepríjemné, hlavne, ak je rodina na tomto príjme závislá ... a dôvod? .... ako Vás radi poinformujú na Úrade práce, sociálnych vecí a rodiny - ak ste schopná dlhšie robiť, nemôžete očakávať od štátu, že to za vás bude robiť on. Že je to nespravodlivé? Je – a je to realita. Máte polročné dieťa a štát vám prispieva už len 200,-€ rodičovský príspevok a vyžite. Ako? To je váš problém, hlavne, že vláda si je vedomá, že ... klesá počet sobášov, rastie vek sobášiacich sa, pribudol aj výrazný prepad pôrodnosti a starne obyvateľstvo, čaká nás kríza dôchodkov... Je potrebná aj variabilnejšia podpora rodiny... aspoň tak to zase čítam v programovom vyhlásení Ficovej vlády. Ešteže teraz zvýšili ten príspevok na starostlivosť o dieťa na 280,-€. Takže vznikla dilema – zostať doma za 200,-€ alebo ísť robiť a zaplatiť za súkromné jasle 400 €, aby som dostala od štátu 280€? Lebo dostať miesto v obecných jasliach, ak ich už obec má, to je ako vystáť si radu na pomaranče za socializmu. Bez ohľadu na to, že ste zamestnaná a nemôžete každý mesiac stráviť jeden deň na úrade práce.

A tak je na zamyslenie, či sa nepresťahovať do Nórska. Tam sa vraj k rodinám s deťmi správajú oveľa, oveľa lepšie. 

Skryť Zatvoriť reklamu