Keď vám štát ukáže prostredník, prichádzajú na pomoc kryptomeny...

Aktuálne najväčšia téma, ktorej sa venuje celý svet je vojna na Ukrajine. Kryptomeny sa však vďaka vojne zviditeľnili.

Keď vám štát ukáže prostredník, prichádzajú na pomoc kryptomeny...
Písmo: A- | A+
Diskusia  (7)

Cieľom tohoto článku nie je poukazovať na to či za vojnu môže tá alebo oná strana. Bohužiaľ je pravdou to, že táto vojna je mocenskou hrou, na ktorú doplácajú a budú doplácať obyčajní ľudia. Či to budú ukrajinci, rusi, rumuni, moldavci, bielorusi alebo ktokoľvek iný. Všetky obmedzenia sa dotknú obyčajných ľudí v ktorejkoľvek z dotknutých krajín. Tak to vždy historicky bolo a tak to aj je. Prečo však píšem o vojne keď mojou témou sú kryptomeny? Napíšem v krátkosti jeden príbeh, ktorý sa tento týždeň udial mne. A nepochybujem, že sa tak deje denno denne, len nie vždy sa nájdu správne osoby, aby sa veci vyriešili.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Kontaktoval ma môj kamarát Michal, ktorý má už čo to precestované, že potrebuje pomôcť kamarátovi, ktorého spoznal pri cestovaní po Rusku. A tú pomoc žiadal po mne, pretože vedel, že sa venujem kryptomenám. Mišov kamarát, ruskej národnosti ho poprosil o pomoc. Áno rus. Slovo, ktoré dnes vo všetkých rezonuje negatívne. Napriek tomu, že útok Ruska na Ukrajinu (nech mal akékoľvek dôvody) je neodpustiteľný, nemôžeme z neho obviňovať obyčajných ľudí žijúcich v Rusku.

Platba zamietnutá!

Alexei (tak sa Michalov kamarát volá) si chcel zarezervovať dovolenku v Taliansku. Na prvý pohľad rutinná vec. No nie tak úplne. Kvôli konfliktu a pravdepodobne sankciám Ruska mal zablokované všetky cezhraničné platby kartou. Platiť môže len v Rusku. Všetky ostatné platby do zahraničia sú zamietnuté, tak ako ich majú zamietnuté milióny ďalších ľudí žijúcich v Rusku. Jediná možnosť ako by si na booking.com zarezervoval a zaplatil dovolenku bola tá, aby mu tú dovolenku zaplatil niekto spoza hraníc Ruska. Ktokoľvek z EU. VPN nepomohlo. Tak poprosil Michala, aby mu dovolenku objednal a zaplatil. Tým bola jedna vec vyriešená.

SkryťVypnúť reklamu

No následne chcel Alexej Michalovi poslať nejakým spôsobom peniaze. Ako to však urobiť ak vás blokujú samotné banky? Michal vedel, že sa venujem kryptomenám a dostal nápad, či by to nešlo urobiť týmto spôsobom. Opýtal sa ma či by to bolo možné, že mi Alexei pošle krypto a ja ho zmením na EURO. Odpovedal som mu, že aj pre toto kryptomeny vznikli a že to nebude žiadny problém. Prevod kryptomien našťastie neriadi a tým pádom ani neblokuje žiadna centrálna autorita. A tak sme išli rovno na vec.

Skúsme kryptomeny!

Alexej si v Rusku zakúpil krypto. Akým spôsobom som už neriešil. Proste ho mal. Nebol to síce Bitcoin, ale stablecoin na Tron sieti. USDT (TRC-20). Na veksel ideálna minca, na dlhodobé držanie až príliš riziková. Chcel som to vyriešiť cez Bitcoin Lightning Network, ale nechcel som už komplikovanú situáciu ešte viac komplikovať. A tak som mu cez Michala poslal adresu walletky pre platbu USDT (TRC-20). Platba vďaka Tron sieti trvala niekoľko sekúnd a Alexej zaplatil za platbu pár FIAT centov.

SkryťVypnúť reklamu

PS: Ešte napíšem jednu dôležitú vec, že Michal samotný sa kryptomenám nerozumie, no z môjho rozprávania vedel, že sú decentralizované a nemožno ich regulovať, stopnúť či inak riadiť. A preto šiel týmto spôsobom, napriek tomu, že má k nim neutrálny vzťah. (Možno po dnešnom dni sa to zmení :) )

Prevod do pár sekúnd! Nik kto by transakciu mohol stopnúť!

Alexeiove mince dorazili do pár sekúnd na walletku a tým bola vec z jeho strany vyriešená. Už stačilo len mince cez moju veksel skupinu na Matrixe alebo Signale zmeniť a dostať FIAT menu (áno myslím tým štátny shitcoin - EURO) na Michalov účet. To by nebol najmenší problém. Zmeniť krypto na FIAT sa dá mnohými spôsobmi. No dostal som lepší nápad!

SkryťVypnúť reklamu

Dnes som Michalovi navrhol, že by si mohol krypto predsa len nechať. Teraz keď už v podstate zistil, že aj pre toto existujú. Videl to funkčné v praxi. A on súhlasil. V podstate uvažuje rozumne a chce diverzifikovať. Sám nedôveruje bankám a preto som si povedal, že možno nebude odveci keď ho táto udalosť vhupne do sveta kryptomien.

Nebudeme teda USDT meniť na škaredé eurá a zasielať na účet. Zmeníme to len na Bitcoin a Michala trošku zasvätím do Phoenix a Lightning walletky. Na začiatok to bude ideálne a v praxi kedykoľvek použiteľné. Ak by sa časom Michal rozhodol, že bude chcieť svoje škaredé fuj fuj eurá, nebude problém mu ich zmeniť na P2P burze, cez vekslákov alebo v niektorých krypto ATM.

Problem solved quickly!

Takto elegantne za pár sekúnd sme vyriešili divoký problém vojnového stavu krajiny a urobili radosť zúfalému ruskému občanovi, ktorý nikoho nezastrelil, na nikoho nehodil granát ani bombu. Pomohli sme človeku, ktorý ako každý iný chce fungovať normálnym spôsobom naďalej, pričom je blokovaný zo všetkých strán. Kryptomeny sú ideálnym nástrojom na riešenie podobných problémov. A viete čo mi napadla ešte za myšlienka, aby sa Alexeiovi podobná situácia už neopakovala? Odpoveďou je pre niektorých známa TRAVALA.

Problem solved no.2!

Pokiaľ by Alexei chcel zakúpiť letenky či iné ubytovanie a opäť by bojoval s platobnými bránami na bookingu, poradil som mu nech skúsi travala.com. Portál podobný booking, ktorý akceptuje platbu kryptomenami. Tým pádom si dokáže už ďalšie výlety alebo obyčajné letenky zabezpečiť priamou platbou kryptom a tým vyhrá nad systémom. Travala navyše ponúka aj cashback takže po pár objednávkach si dokáže ďalšiu kúpiť za Travala tokeny.

A dnes mi Michal písal, že Alexei už vyskúšal Travala.com a objednal si ďalšie letenky. Bezproblémov za krypto! A ja sa pýtam, načo nám je banka? Keď nás v kritickej situácii pošle do ....? Nanič!

A napriek tomu, že som takmer Bitcoin maximalista, prijal som všetky alternatívne možnosti, ktoré fungovali pri poskytnutí pomoci. Je jedno či to bol Tron, Tether alebo Travala token. Pokiaľ niečo funguje, nevidím dôvod to hejtovať. Niekedy je lepšie riešiť veci jednoduchšie aj keď nie podľa predstáv. V ideálnom stave by som však radšej menil Monero či Bitcoin. Tu som to však neriešil. Rovanko v prípade ukrajincov, ktorých som s Bitcoinom nezaťažoval, pretože potrebovali zaplatiť za benzín, aby sa s autom dostali cez hranice. (To bolo v apríli). Tam pomohol tak isto Tether na Tron sieti. Šlo doslova o minúty a neriešil som naozaj konverzie do Bitcoinu alebo Monera.

Kryptoadopcia, kryptoadopcia, kryptoadopcia...

Týmto článkom a zároveň skúsenosťou som chcel hlavne ukázať pointu, že presne pre toto sú tu kryptomeny. Presne pre toto je dôležitá každá jedna krypto adopcia, každý jeden eshop akceptujúci kryptomeny. Musíme si vážiť každú jednu prevádzku alebo službu, ktorú je možné zaplatiť kryptomenami. Nik nebude mať problém zaplatiť aj o 5-10% viac za službu alebo tovar. Ja tak isto rád zaplatím navyše pár % a rád podporím takéto riešenia. Riešenia, ktoré sú bezproblémové a slobodnejšie. A nepotrebujeme ani masívnu kryptoadopciu, taká možno nikdy nepríde. Ale evidentne to funguje a čoraz viac podnikov, prevádzok a služieb adoptuje krypto.

Je však smutné, že ani jednému z týchto ľudí nepomohol štát. Nie! Naopak, ten štát im ukázal prostredný prst! Ukrajincom zablokoval ich štát účty s hrivnami a rusom cezhraničné platby. Všetko v dobe kedy ich najviac potrebovali. Lenže keď je štát v akýchkoľvek sračkách, zoberie zo sebou aj plebs... A to je najviac smutné. A preto sa postupne aj mojím vzdelávaním a vývojom staviam viac do strany mimo systém, do paralelnej línie a do alternatívnych postupov. Nikdy to nebolo také dôležité aké je to dnes a aké to bude zajtra. A verím, že nás bude čoraz viac. Je potrebné otvoriť oči. Toto nie je žiadna konšpirácia, ale krutá realita. Treba sa s ňou popasovať s pohárom s Flat White v ruke a s úsmevom na perách :)

Ale ja som spokojný. Pomohol som ruskému občanovi a našiel som ďalšieho možného budúceho kryptonadšenca :)

Tomáš Kiebel

Tomáš Kiebel

Bloger 
  • Počet článkov:  30
  •  | 
  • Páči sa:  10x

Rodina - Kryptomeny - Film - Hudba Zoznam autorových rubrík:  KryptomenySúkromnéRecenzieTéma mesta

Prémioví blogeri

Pavol Koprda

Pavol Koprda

9 článkov
Monika Nagyova

Monika Nagyova

278 článkov
Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

2 články
Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

723 článkov
SkryťZatvoriť reklamu