Nuda verzus rodičia a deti

Písmo: A- | A+

Mnohí z nás si často kladú otázku: Je dobré nudiť sa, oddýchnuť si alebo radšej po celý deň vykonávať nejakú zmysluplnú činnosť?

 Je však nuda skutočne oddychovaním alebo si tak len ospravedlňujeme naše ničnerobenie? V prípade, že sa rozhodneme vykonávať nejakú činnosť, otázkou ostáva akú? Tejto téme by som sa chcela bližšie venovať v nasledujúcich riadkoch.

Moja generácia, dnešní tínedžeri sú bláznivé deti, ktoré chcú dobyť svet a vyniknúť medzi svojimi rovesníkmi akoukoľvek formou za každú cenu. Je to správne? Nechcem tým povedať, že minulá generácia nebola plná bláznivých ľudí, ale určite sa menej nudili, sedeli za počítačom, popíjali po vonku na lavičkách. Predovšetkým vyvíjali nejakú zmysluplnú činnosť namiesto nudenia. Je to jedno akú, ale mala zmysel. Ich rodičia mali na nich čas a venovali sa im. Nemuseli toľko zarábať ako dnes, tráviť dlhé dni a noci v práci. Boli doma, hrali sa s deťmi spoločenské hry a dávali im to najcennejšie, čo mali - čas. Mnohí dnešní rodičia si to neuvedomujú. Od rána do večera sú v práci a svoje deti nechávajú doma samé alebo u starých rodičov, či známych... Čo z toho plynie? Myslia si, že keď kúpia svojim deťom všetko, čo si len zažiadajú a všetko, na čo len pomyslia, tak budú tí najlepší rodičia na svete. Nikto nemá patent na výchovu, ale treba sa nad tým zamyslieť. Sú tie deti skutočne šťastné alebo to berú už len ako samozrejmosť? Nechcú stále viac a viac? Už malé deti majú kopy hračiek doma. Pritom stále vykrikujú na starkú, že sa nudia, či nemôžu ísť na počítač, tablet... Bezradná starká privolí. Neuvedomuje si, že sa môže vyvinúť závislosť na počítačových hrách. Dieťa nebude chcieť chodiť do kolektívu. Bude mrzuté a nahnevané, keď mu zakážete ísť na počítač alebo telefón. Toto je to, čo skutočne chceme? Ja si to nemyslím. Preto by rodičia mali venovať čas svojim deťom a nielen rozmaznávať ich materiálnymi vecami. Pri väčších deťoch to môže byť ešte horšie. Nudí sa doma, vypýta sa von alebo ide von - však je doma sám. S kamarátmi sa nudia a už začnú vymýšľať. Basketbal, futbal, bedminton, tenis - to ich nebaví, radšej zažiť nejaký adrenalín. Čo tak cigareta? Alkohol? Nebodaj drogy? Kto si nedá je bojko, nezapadá do partie. Naozaj chceme, aby takto vyrastali budúce generácie? Toto sú tie najväčšie prešľapy spojené s nudou a od nich sa odvíjajú už len horšie. Alkohol, drogy, cigarety, počítačové hry sú všetky veci, ktoré sa spájajú so závislosťou. Závislé dieťa vám už povie, že vonku je zábava, sranda. Ale viete, čo sa za tým skrýva? Nie, neviete, pretože trávite málo času doma a radšej zarábate peniaze v robote. Stále sa len náhlime za peniazmi a pritom nám utekajú pomedzi prsty tie skutočné hodnoty. Láska, šťastie, rodina.. Na to sa zabúda.

Ale stále len závisí na človeku, ako si určí vlastné priority a hodnoty, či bude venovať svoj čas deťom alebo ich radšej posadí k notebooku alebo k tabletu. Potom sa od toho bude odvíjať aj rebríček hodnôt tých detí, ktoré budú tvrdiť, že vyrábanie z papiera je strata času a pokým ho neposadíte k hre na počítači, bude stále pokrikovať, že sa nudí. Začne tvrdiť, že najlepšie by bolo, keby sa všade hrali len počítačové hry, a keď sa nudí, nedokáže si vymyslieť hru. Myslí len na tú počítačovú. 

Nie je to chyba detí, že sa nudia a hľadajú takéto východisko z tejto situácie. Podľa môjho názoru je to chyba výchovy. Samozrejme, ak je dieťa natoľko rozumné, vie aj so zlou výchovou nezapadať do davu, v ktorom vládne nuda. Ale to sú skôr výnimky. Chcela by som preto apelovať na rodičov, starých rodičov, či budúcich rodičov, venujte svojim deťom čas. Peniaze nie sú všetko, aj tak vám raz deti uletia z hniezda a vy ani nebudete vedieť, ako rýchlo to ubehlo. Preto si ten čas užite a zachovajte v pamäti. Venujte im čas, nech máte na čo spomínať. Vaše deti vám budú vďačné a vy budete hrdí na svoje deti, že sa nenudia a nebehajú po vonku s fľašou v ruke. Aj keď sa budete starať o svoje vnúčatá, spomeňte si na moje slová a vety. Nechceme predsa žiť v zlom svete plnom nudy a závislých ľudí na alkohole, drogách...

Skryť Zatvoriť reklamu