Čo čítam - Marina Lewycka: A Short History of Tractors in Ukrainian

Marina Lewycka je autorka ukrajinského pôvodu žijúca v anglickom Sheffielde. Narodila sa v pracovnom tábore v Nemecku krátko po skončení II. svetovej vojny a svoj literárny debut zažila až v minulom roku knižkou A Short History of Tractors in Ukrainian.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (4)

Hlavnýmiprotagonistami románu sú Nikolaj Majewskij, 84-ročný ukrajinský emigrant,prekvapí svoje dve dcéry Nadeždu a Veru rozhodnutím, oženiť sa dva roky posmrti svojej manželky s 36-ročnou Ukrajinkou Valentinou. Valentina má,okrem dvoch nesporných „výhod“ (ktoré si, ako neskôr vysvitne, s finančnoupomocou svojho snúbenca nechala ešte zdokonaliť), syna Stanislava a záľubyv nápadnom mejkape a zvodných minisukniach aj veľký záujem o získaniebritského povolenia na pobyt. Nadežda a Vera (od smrti matky rozhádané) súod začiatku alarmované a všemožne sa pokúšajú láskou oslepenému otcoviotvoriť oči. Nikolaj však tvrdohlavo prehliada Valentinine očividné pohnútkya so svojou kráskou sa ožení.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Valentinasamozrejme okamžite po svadbe odhalí svoju pravú tvár a tu začína bojsestier o záchranu otcovho skromného majetku, jeho dôstojnostia v neposlednom rade aj jeho života. Spoločné snahy ich znova zblížiaa mladšia Nadežda, ktorá v románe preberá úlohu rozprávačky, sadozvedá rodinné tajomstvá Majevských, siahajúce do dávnej minulosti.

Román získalv roku 2005 cenu Bollinger Everyman Wodehouse Prize v kategórii„comic fiction“ a bol nominovaný na prestížne britské literárne oceneniepre ženské autorky Orange Prize for Fiction. Hlavne prvé ocenenie sa vôbecnestotožňuje s mojim zážitkom z tejto knihy. Komičnosť príbehu,spomínaná už v citátoch z recenzií na prebale knihy (priznávam, tiežjeden z dôvodov, prečo som si túto knihu kúpila), mi ostala z veľkejčasti skrytá. Namiesto nej mi čitateľský zážitok trochu znepríjemňovalipermanentné skoky autorky v gramatickom čase – štylistický element ktorý v tomtoprípade nespĺňal nijaký zjavný účel, a – minimálne pre laika v tejtooblasti – úplne samoúčelné pasáže z Nikolajovho diela o históriítraktorov (ktoré dáva románu svoje meno).

SkryťVypnúť reklamu

PopisyValentininých nákupných excesov (sporák musí byť hnedý a plynový, lebo naUkrajine maju všetci biele a elektrické, a tie sú „odpad“...), jejhysterických výstupov keď sa dozvie o tom, že jej manžel plánuje rozvoda spôsobov, akými si získava na svoju stranu policajtov, advokátova vlastne všetkých mužov, na ktorých natrafí, sú vydarené, ale nievýnimočné. Vtipné sú hlavne tie pasáže, v ktorých sa autorka hrá s Valentininouukrajinsko-anglickou „hatlaninou“. S Nadeždinýmzblížením sa so sestrou a zároveň s minulosťou vlastnej rodiny ako ajjej záverečnými sympatiami pre Valentinu a priam posadnutosťou s jejďalšim osudom som sa pre plochosť postáv, úryvkovitosť epizód z minulostia zdanlivý emocionálny odstup autorky od personálu svojho románu (ktorýnapriek tomu určite obsahuje nejeden autobiografický prvok) nevedela stotožniť.Temné kapitoly (východo)európskych dejín ostávajú po celý čas vzdialenou nočnoumorou, čitateľ nemá nikde v knihe možnosť tieto udalosti reflektovať. Pozložení tohto románu vo mne ostal pocit, že autorka prezradila primáloprimnohými slovami.

SkryťVypnúť reklamu

Marina Lewycka: A Short Historyof Tractors in Ukrainian

London: Penguin Books 2006,326p.

Daniela Klementová

Daniela Klementová

Bloger 
  • Počet článkov:  5
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Nastávajúca literárna komparatistka, momentálne zakotvená v marketingu zábavného softvéru, so záujmom o staré aj nové média, jazyky a kultúry, žijúca ľavej a pravej komore srdca Európy. Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Monika Nagyova

Monika Nagyova

276 článkov
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

2 články
SkryťZatvoriť reklamu