Zamestnanosť na vidieku - sen alebo možná realita?

Ako sa zamestnať na vidieku? Ako uživiť rodinu bez toho, aby som odchádzal/odchádzala za prácou mimo svojho domova? To sú otázky, ktoré trápia mnohých ľudí na Slovensku v regiónoch vzdialených od priemyselných centier.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (2)

Žijú v dedinách, majú pôdu, majú chuť niečo robiť, ale chýba im nápad či vedomosti ako na to.

Starý spôsob hospodárenia na družstvách zanikol a na nový spôsob samostatného hospodárenia si ešte väčšina ľudí nezvykla. Okrem toho nie každý má odvahu pustiť sa do farmárčenia bez predchádzajúcej prípravy. A má pravdu. Bez dobrej prípravy sa až 90% novovzniknutých prevádzok nedožije jedného roka. No 85% tých, ktorí začali prípravou, sa dobre drží na trhu ešte aj v piatom roku života. Avšak aj tí, ktorí prežívajú, sú často na pokraji zrútenia, pretože dokážu dopestovať zeleninu, ovocie, majú mlieko, syry, ale nedokážu ich predať. A tak úroda hnije na poliach, produkčné sady zarastajú burinou, mlieko odteká do kanálov... alebo za lacný peniaz suroviny predávajú zahraničným priekupníkom, ktorí nám z nich za drahý peniaz privážajú hotové výrobky. A v najhoršom prípade sa pôdy vzdávajú za minimálne ceny. Má to logiku? Nie, nemá! Veď my nie sme menej schopní ako tí druhí.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Čo však s tým? Ako žiť aj na vidieku dôstojným životom a zo svojej vlastnej pôdy? Ako uspieť na trhu? Ako uspieť v konkurencii s ďalšími hospodármi? Na všetky otázky sú odpovede a riešenia. Budeme o nich hovoriť 26. januára 2017 v Nitre na konferencii nazvanej „Úspešné poľnohospodárstvo: vzdelávanie, prosperita, inovácie“. Je určená všetkým, ktorí chcú začať využívať svoju pôdu na podnikanie.

Zámerom konferencie je poskytnúť účastníkom základné informácie v oblasti pestovania, ekologického hospodárenia, ktoré zvyšuje úspech v konkurencii s inými produktmi, či v oblasti spracovania a odbytu svojich produktov.

SkryťVypnúť reklamu

Konferencia predstavuje úvod do systémového vzdelávania hospodárov v oblastiach, ktoré im pomôžu uspieť na trhu a vyhnúť sa počiatočným problémom v podnikaní.

Vítaní sú všetci ktorí hospodária, či chcú začať s hospodárením. A nemusia mať pritom ani desiatky hektárov pôdy.

Bližšie informácie:

 www.newedu.sk/conference alebo Zuzana.Palkova@uniag.sk

Anna Klimáčková

Anna Klimáčková

Bloger 
  • Počet článkov:  3
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Už viac ako 17 rokov vedie neziskovú organizáciu Národné centrum pre rovnosť príležitostí. Spoločným menovateľom všetkých realizovaných projektov sú deti – ich ochrana pred násilím, vytvorenie podmienok na ich kvalitný život a úspešné zaradenie sa do spoločnosti. Svojimi príspevkami chcem zvýšiť záujem o deti a ich rodiny a hľadať riešenia, ktoré im skvalitnia život. Zoznam autorových rubrík:  NezaradenéSúkromné

Prémioví blogeri

Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

2 články
Iveta Rall

Iveta Rall

53 článkov
Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

717 článkov
SkryťZatvoriť reklamu