1. Buďte na mieste.
V podstate nemá význam posielať niekam svoj životopis, ak neexistuje pre potencionálneho zamestnávateľa okamžitá možnosť skontaktovať vás a zavolať na ústny pohovor. Najmä ak sa o tú istú prácu uchádza ešte niekoľko lokálnych záujemcov. Ak niekto hľadá zamestnanca, potrebuje ho obyčajne okamžite vidieť. I keď po tom, ako vám ponúkne prácu, bude pravdepodobne ochotný počkať i niekoľko mesiacov kým si všetko zariadite, potrebuje vedieť, že má na čo čakať.
A tak musíte na začiatok trochu investovať. Choďte na výlet. Kúpte si letenku a ubytujte sa na čas v lacnom hoteli alebo u kamaráta. Do telefónu si kúpte miestnu SIM kartu, aby ste mali domáce telefónne číslo a na životopis a sprievodný list uveďte svoje nové číslo a adresu. Určite sa vám najskôr ozvú tam (z tohto hľadiska je lepšie bývať u známych).
2. Napíšte si správne životopis a sprievodný list.
Pohľadajte si na spoľahlivých webstránkach vzorové príklady životopisu a sprievodného listu a podľa toho napíšte svoje vlastné. Na záver si to dajte určite skontrolovať dobrému angličtinárovi alebo, ak máte možnosť, rodenému Angličanovi. Nie je nič horšie ako gramaticky chybný životopis a list, najmä ak ide o zamestnanie, kde je výborná komunikácia jedným z dôležitých kritérií.
Konkrétne, u nás v práci sa kandidátmi s veľmi zlou angličtinou ani nezaoberáme, keďže dobré komunikačné a argumentačné schopnosti sú pri architektúre často dôležitejšie ako samotné navrhovanie.
3. Kúpte si miestne noviny.
Obetujte pár ďalších libier a kúpte si poriadne tučné noviny, ktoré neobsahujú nič iné, iba ponuky práce za posledný týždeň v celom regióne. Tu u nás na severe sa volajú „Jobs North West“ a predpokladám, že obdobné týždenníky budú vychádzať všade.
Noviny ktoré sú rozdávané zadarmo majú často veľmi obmedzený rozsah inzerátov a ponúk na kvalifikovanú prácu je tam pomenej. Môžte sa zaregistrovať i v personálnej agentúre, no i tam vás pravdepodobne zavolajú najprv na pohovor. Výhodou je, že vás budú mať v databáze a prácu vám môžu hľadať i keď vy už budete dávno doma na Slovensku. V takom prípade je často potrebné byť pripravený znovu letieť na pohovor, tentokrát so zamestnávateľom.
4. Ujasnite si akú prácu chcete.
Ujasnite si čo chcete robiť a akú máte kvalifikáciu, či aspoň prax, a odpovedajte iba na inzeráty, ktoré takú prácu ponúkajú. Trh je tu veľký a keď budete hľadať prácu mimo svojej kvalifikácie, šanca že uspejete sa výrazne znižuje. Kvalifikovaná práca znamená, že máte na to kvalifikáciu a myslím, že sa to tu berie oveľa vážnejšie ako doma (kde som si v pohode našla dobre platené miesto na marketingu).
5. Pošlite životopisy obyčajnou poštou.
V dobe rôznych otravných spamov a „call“ centier by som vám odporučila poslať životopis starou dobrou obyčajnou poštou. E-maily, ktoré nemajú v hlavičke známe meno alebo referenciu na konkrétny projekt sa u nás v práci ani nečítajú (lebo ich je nekonečné množstvo). Telefón nemusí byť zlý nápad, no ak hľadáte prácu, potrebujete hovoriť práve zo šéfom a tí sú málokedy voľní. Navyše hrozí podobná situácia ako s e-mailami – ak nemáte konkrétny problém s niektorým z projektov, ďalej ako po sekretárku sa nedostanete.
Pošta v UK pracuje veľmi efektívne a ak pošlete životopisy v pondelok pred piatou poobede, s najväčšou pravdepodobnosťou budú v utorok ráno u šéfa na stole. A i keď ste prišli iba na týždeň, zostane vám dostatok času na absolvovanie zopár intervií.
6. Jednajte a komunikujte samostatne.
Ak sa vám niekto po prečítaní životopisu ozve, jednajte samostatne. Nepodávajte telefón známemu preto, že vie lepšie po anglicky. Nikto vám totiž neuverí, že zvládnete svoju prácu, ak ju musí za vás vybavovať niekto iný. Táto zásada zvlášť platí i pre nekvalifikované zamestnania. Viem, že na Slovensku sme zvyknutí vybavovať všetko cez známosti, no tu platí presný opak. Zamestnávateľ chce vidieť, že bude vo vás mať spoľahlivého a hlavne samostatného zamestnanca, ktorý vie čo chce a čo dokáže.
7. Na pohovore sa správajte slušne a skromne.
A keď ste sa dostali až sem, blahoželám. Teraz naozaj záleží iba na vás. Nemusím písať ako sa obliecť a správať, aby ste na osobnom pohovore pôsobili slušne. To isté platí všade, aj na Slovensku. Čisté formálne oblečenie a slušné správanie je nevyhnutnosť. Hovorte iba pravdu, no zasa sa ani nepodceňujte. A aj keď majú Angličania povesť suchárov, atmosféra je obyčajne veľmi priateľská a často sa i zasmejete.
Tí čo hľadajú zamestnanie technického typu, prineste si so sebou malé portfolio predchádzajúcich projektov, najmä ak ide o výkresy, i keď to bude iba diplomovka. Čím viac zručností dokážete priamo na mieste, tým lepšie.
Na záver iba dodám, že i ja som si prácu hľadala úplne sama. Prišla som na menej ako týždeň a priateľ mi vtedy pomohol iba s ubytovaním a s odvozom na miesto pohovoru a celé tie hodiny sedel v aute a čakal na mňa. Po zaslaní štyroch či piatich životopisov sa mi dvaja oslovení hneď na druhý deň ozvali. Mala som dva pohovory a z toho jednu ponuku na zamestnanie. Musím sa priznať, že všetky zaslané listy boli odpoveďou na inzeráty, kde hľadali ľudí s oveľa väčšou praxou a teda som „strieľala“ mimo a čiastočne porušila vlastnú zásadu č.4. No ako vidíte, niekedy to môže vyjsť.
Všetkým prajem veľa úspechov a držím palce. A potom sa ozvite.