Politická stabilita nad zlato

Strach z "pravicového zlepenca", ktorý sa počas nedávnej tlačovky snažil premiér preniesť na občanov a vyvolať tak efekt zvýšenej voličskej účasti, bol naozaj dobrým predvolebným pokusom. Politická nestabilita so sebou určite prináša mnohé riziká, avšak v porovnaní s tým, čo priniesla "politická stabilita" na Slovensku za posledné štyri roky, sa táto javí ako úplne neškodná. Chápem ale, že niektorým ľuďom môže predstava nestability naháňať hrôzu. Týmto ľuďom bola zrejme informácia premiéra určená. K obľúbeným heslám premiéra, ktorými odpovedá na takmer všetky novinárske otázky (a to bez ohľadu na to, čo sa ho pýtajú), ako "budujeme sociálny štát", "uržiavame sociálny štandard" a "hájime národno-štátne záujmy" sa tak pridalo ďalšie: "uržiavame politickú stabilitu".

Písmo: A- | A+
Diskusia  (0)

Vnímavejší sa však neubránia otázke: aká je cena takejto politickej stability? Je nad slnko jasnejšie, čo drží súčasnú koalíciu pokope: namiesto spoločných vízii riešenia problémov krajiny, sú to spoločné záujmy rozkradnutia čo najväčšieho podielu verejných financií, teda peňazí nás občanov a krytie si chrbátov pri rôznych kauzách. Na tomto všetkom je premiér ochotný sa aktívne podieľať v duchu zachovania politickej stability.

Nedávno padla vláda v Holandsku a minulý týždeň aj v Belgicku, čím sa krajiny dostali do "nestability". V týchto krajinách politická nestabilita, resp. pád vlády neznamená hneď koniec sveta; pád vlády môže byť naopak niekedy dôkazom toho, že hodnoty a presvedčenie, s ktorým politici do politiky vstupujú, myslia naozaj vážne.

Skryť Vypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Na Slovensku (tak ako všade tam, kde sa chystajú voľby) sme v týchto dňoch svedkami predvolebnej hry o voliča. Smutno - trápny kabaret v podaní vládnej koalície, za ktorý sú niektorí voliči ochotní si (nevedomky) riadne priplatiť, však môže mať ťažké následky nielen na nich, ale aj na tých, ktorí v hľadisku tohto predstavenia nesedia, lebo nechcú a dokonca aj na tých, ktorí sa ešte nenarodili.

Scénky s názvom Sociálny štát, Udržanie sociálneho štandardu, Obhajoba národno - štátnych záujmov, či už spomínaná Politická stabilita nad zlato, majú, zdá sa, u tohoto publika veľký úspech, pričom tieto formulky stačí divákom dokola opakovať. Úspech je, zdá sa, zaručený. Obecenstvo zaslepené hereckými výkonmi odmeňuje protagonistov so "standing ovations".

Skryť Vypnúť reklamu

Scénka Kto je väčší vlastnenec, ktorej autorom je jeden zo stabilných koaličných partnerov, si dokonca získala takú popularitu medzi aktérmi ako aj v hľadisku, že sám premiér neodolal a momentálne predvádza svoju verziu.

Otázka znie, dokedy bude voličom vládnej koalície stačiť takéto hranie sa na riešenie problémov krajiny. Zobudia sa počas ďalších štyroch rokov? Alebo až potom, keď už nebude nikto, kto by premiérovi požičal na "budovanie" sociálneho štátu, ktorým si svoje nenáročné obecenstvo kupuje?

Miroslava Kobzová

Miroslava Kobzová

Bloger 
  • Počet článkov:  11
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Človek, ktorý má svoju prácu veľmi rád a želá si, aby sme raz žili v slušnejšej krajine, než je tá, akú tu dnes zažívame... Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Skryť Zatvoriť reklamu