Kam čert nemôže, pošle závisť

Vo vývoji ľudstva má závisť najväčšiu úlohu. Sused susedovi závidí 10 centimetrov pôdy naviac, krajšiu samičku, silnejšie auto... politik politikovi väčšiu moc, možno ešte i väčšie topánky a v konečnom dôsledku ešte i to, že dostal väčšiu celu v base. Ale to sú všeobecne známe veci. K napísaniu týchto riadkov ma inšpiroval čerstvý zážitok, keď závisť nie vždy dokáže zlomiť úspech.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (0)

Žijem v obci Stožok. Kto túto obec poznáte, viete, že v posledných rokoch rozkvitá nielen do krásy, ale aj čo do kvality života. A k tomu patria neoddeliteľne podujatia pre verejnosť, jedným z ktorých bol "Guľášmajster 2012", ktorý sa uskutočnil 26.05.2012 pri novovybudovanom všešportovom areáli Stožok. Súčasťou súťaže boli neoddeliteľne vystúpenia rôznych skupín, mimo iných takmer premiérovo aj novo založený detský súbor Stožkárik a samozrejme malo ním byť i symbolické váľanie "mája", hoci trošku skôr, ako je zvykom, ale o to srdečnejším a spestrujúcim doplnkom podujatia.Pre neznalých, stavanie májov pred dom bolo niekedy v XV. storočí prejavom vážneho záujmu o dievča, ktoré v dome bývalo a máj znamenal niečo ako verejný prísľub. Podľa tradícií, aby to nebolo ľúto ostatným dievčatám, zvyklo sa stavať symbolicky ako spoločný dar máj pre všetky slobodné dievčatá v dedine.Nuž a tu sa začína kameň úrazu, už spomínaná závisť. Ohrdnutý mládenec dievčinou, ktorému druhý postavil máj, zo závisti pod rúškom tmy, odpílil postavený máj, aby zahanbil mládenca, ktorý ho postavil, že si ju nezaslúži, keď ani prejav svojej lásky neustrážil.Ale čo si pomyslieť o tom, že v predvečer Guľášmajstra, sa "ohrdnutý mládenec" rozhodol a zrealizoval odpílenie obecného mája.Pokiaľ si myslel, že tým ohrozí a zosmiešni celé podujatie, hlboko sa mýlil. Na podujatí bola rekordná účasť a to až 58 družstiev, ktoré sa snažili svojím guľášom zabojovať a prišli sa hlavne zabaviť a zoznámiť s novými ľuďmi. Ohrdnutý mládenec síce spôsobil drobnú úpravu programu, ktorá zamrzela azda najviac tých najmenších vystupujúcich. Zahanbil predovšetkým seba detinským prejavom a pokusom poškodiť podujatie. Verím, že po odpílení mája mal dobrú náladu a tešil sa, lebo najväčšia radosť je od nepamäti škodoradosť. Ale viem si predstaviť, keď videl úspešné podujatie, ktoré sa vydarilo a naplnilo predchádzajúce ročníky svojou gradáciou, že ďalšiu noc ho zožieralo svedomie a jeho závisť. A kto bol takýmto "ohrdnutým mládencom" s rozumom na úrovni dieťaťa, ktoré sa pajedí, že má niekto lepšiu hračku?Netreba ho hľadať, netreba pátrať, časom to vyjde najavo. Spílenie mája upadne do zabudnutia a už teraz je v návštevníkoch Guľášmajstra len pocit z dobre zvládnutého podujatia. Veď máj, ktorý nosí každý vo svojom srdci a to či pre svoju devu, alebo pre dobrú vec, pre svoj cieľ a naplnenie vízií, nikto cudzí odpíliť nemôže.

Dušan Kočlík

Dušan Kočlík

Bloger 
  • Počet článkov:  27
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Mám rád, keď sa ľudia na seba usmievajú. Som nenapraviteľný romantik, verím ľuďom, verím v dobro, v pozitívny pohľad na svet, pretože žiť sa naozaj oplatí. Okrem toho mám široký záber, venujem sa motorizmu, fotografovaniu, súťažiam a zastávam názor, že všetko, teda skoro všetko, treba v živote vyskúšať. Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Pavol Koprda

Pavol Koprda

9 článkov
Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
Monika Nagyova

Monika Nagyova

274 článkov
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
SkryťZatvoriť reklamu