Voliť či nevoliť...? to je otázka

Blížia sa voľby a keďže som sa rozhodol kandidovať, získal som od ľudí také informácie o dianí v mojom meste, o akých sa mi predtým ani nesnívalo. Nie o voľbách, ale o situácii, problémoch a potrebách. Otvoril sa mi nový obzor, pochopil som súvislosti. Zistil som, že to nie je len o genius loci človeka, ale v dnešnej dobe o anonymnej ochote niečo zmeniť.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (11)

A ako je to vlastne s voľbami. Prišiel nový vek, vek internetu, vek informácií. A odrazu ktosi chce, aby sa moderný človek zdvihol doma z pohodlného kresla, opustil bezpečie a teplo a šiel v studenú novembrovú sobotu niekde k urnám a vložil svoj hlas? Veď tak tomu bolo pred desiatimi, či dvadsiatimi, tridsiatimi, x-siatimi rokmi. Zmenila sa možnosť voľby – demokracia a výber. Ale systém volieb, no nehnevajte sa, v dobe, keď si každý večer volia ľudia z domu pár písmenami na svojich mobiloch najlepšieho tanečníka, korčuliara, speváka, najnesympatickejšieho moderátora, alebo ešte aj Miss. Nuž komuže by sa práve toto nepáčilo. Internet, s prepáčením a na česť výnimkám, sa staršia generácia už nechce učiť ovládať, ale už ten mobil, no a dnešnú mládež by som nazval mládežou mobilovou. A verte tomu, že úspech takýmto volením, čo do účasti vo voľbách by sa dostavil. Dokonca by sa mohlo stať, že by v niektorých obvodoch počet hlasov ďaleko presiahol počet registrovaných voličov. No kam sa hrabe na nás taká Amerika. Od roku 1989 sa uskutočnili celý rad významných politických a ekonomických reforiem, či sa nám to páči alebo nie. Také niečo sa na Západe nedá uskutočniť v takom časovom horizonte. Každá reforma mala svoje kladné aj záporné stránky. Obyvateľov postihla niekde viac, niekde menej, niekto nimi získal, niekto stratil. Prehlbuje sa rozdiel medzi mestami a vidiekom. Ľudia sú väčšinou rozčarovaní. Z médiálnych správ dostávame spŕšku informácií o korupciách. nefunkčnosti justičných orgánov, pomalej práci súdov. Reforma v oblasti štátnych inštitúcií sa postupne uskutočňuje, ale pokroky v nej postupujú oveľa pomalšie, ako v ekonomických reformách. Pod to možno pripísať problém generačný a mentálny. Myslenie ľudí sa nedá zmeniť tak rýchlo, ako zavedenie nejakej ekonomickej reformy či privatizácia podniku. Ľudia radi rozhodujú o tom, kto vyhrá, kto bude ten šťastný alebo kto vypadne... kto získa výhru, kto bude mať v očiach slzy. Nenechajú si utiecť ani chvíľku z programu. Ale je to show, často v priamom prenose a vidia emócie. Niekto vyhrá – odíde, sem tam ho vidno na obrazovke a príde iná show. Ale to nie je o voľbách, keď si ľudia volia svoju budúcnosť najmenej na štyri roky.

Dušan Kočlík

Dušan Kočlík

Bloger 
  • Počet článkov:  27
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Mám rád, keď sa ľudia na seba usmievajú. Som nenapraviteľný romantik, verím ľuďom, verím v dobro, v pozitívny pohľad na svet, pretože žiť sa naozaj oplatí. Okrem toho mám široký záber, venujem sa motorizmu, fotografovaniu, súťažiam a zastávam názor, že všetko, teda skoro všetko, treba v živote vyskúšať. Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
Monika Nagyova

Monika Nagyova

274 článkov
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Iveta Rall

Iveta Rall

50 článkov
Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
Lívia Hlavačková

Lívia Hlavačková

42 článkov
SkryťZatvoriť reklamu