reklama

Prečo Ukrajina nie je ruské "dieťa" ani ruský domov

Koho je to domov, koho je to dieťa - pýtame sa pri pohľade na zničenú hrádzu Kachovskej priehrady

Prečo Ukrajina nie je ruské "dieťa" ani ruský domov
Písmo: A- | A+
Diskusia  (0)

"Načo bude Rusom tá zem, keď ju aj tak celú ničia!? Tam sa nebude dať žit," povedala naša Heidi (12r.) keď som vysvetľoval cestou ráno v aute do školy, čo Rusi spravili s Kachovskou priehradou.

Už v čase, keď sa v sedemdesiatych rokoch začínala stavať Liptovská Mara, chodieval som často k starej mame v Beňušovciach. Na stanici v Liptovskom Trnovci som často trávil čas čakania odrážaním na drevenej kolobežke. Okrovo-bordový náder budovy a terasy stanice mám v pamäti dodnes.

Mobily vtedy neboli, nemám to odfotené. Približná poloha dnes zatopenej stanice sa dá pozorovať z pláže priehrady na okraji Liptovského Trnovca. Zatopená plocha priehrady liptovského mora je len zlomkom toho, územia, ktoré ostalo pod vodou Kachovskej priehrady, ktorá zaliala 600 štvorcových kilometrov.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

To sú moje asociácie, keď sa dívam na fotografie z Ukrajiny a uvažujem nad tým, čo sa deje, o čom sa rozprávame a vysvetľujeme našich deťom.

Ukrajina nie je krajina, kde by Rusi chceli žiť. Vidno to z toho, ako sa správajú k tejto zemi a jej ľuďom, obyvatelom - ženám, deťom. Biblický príbeh to zhrnul v inej súvislosti a mne prišiel v tejto súvislosti na um.

Ako kráľ Šalamún múdro rozpoznal skutočnú matku dieťaťa. Spomínate si? Druhá matka, ktorá si v noci priľahnutím usmrtila svoje dieťa, ukradla syna druhej žene. Prvá kniha kráľov v tretej kapitole príbeh detailne rozpráva. Prečítatajte si ho (1Kráľov 3,16-28). V zúfalstve si chcela stratu nahradiť krádežou druhého, cudzieho syna.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Obrázok blogu

Skutočná matka chce aby jej dieťa žilo, nechce jeho mŕtvu polovicu, ako navrhuje zúfalá matka, ktorá si svoje dieťa nechtiac usmrtila sama.. Kráľ Šalamún rozhodol, že matkou je tá žena, ktorá nechce smrť vlastného dieťaťa a chce aby radšej žilo.

" Kráľ rozkázal: „Doneste mi meč!“ Doniesli meč pred kráľa a kráľ povedal: „Pretnite živé dieťa na dvoje a dajte polovicu jednej a polovicu druhej!“ Nato žena, ktorej syn bol živý, povedala kráľovi, lebo sa pohla jej láska k vlastnému dieťaťu: „S dovolením, pane! Dajte jej živé dieťa, a nezabíjajte ho!“ Druhá však vravela: „Nech nie je ani moje, ani tvoje! Pretnite!“

Tak je to aj s Ukrajinou a jej údajnými "osloboditeľmi". Plač nad zničenou krajinou a životmi ukazuje koho srdce krváca, koho domovy boli zničené a komu na životoch nevinných ľudí záleží.

Toto osloboditelia nerobia. Ukrajina je domovinou Ukrajincov. Agresori sa správajú ako bezcitní žoldnieri, ktorí chránia svojho v Kremli opevneného vodcu a ničia všetko podľa známeho príslovia "po nás potopa".

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Obrázok blogu

Deti vedia prekvapiť jednoduchými konštatovaniami. Aj pri bilborde kde jeden politik sľubuje nižšie ceny sa Heidi zamyslela a povedal: však to sa nedá. To sa potom dobre píšu blogy, keď mám doma takú politickú konzultantku.

Myslím si, že by rada poradila aj všetkým tým, ktorí za tragédiou Kachovskej priehrady hľadajú iné dôvody ako ruskú agresiu a obludnú vojnu, ktorú na Ukrajine Rusi dnes vedú. Matky tej starej biblickej paralele s dieťaťom rozumejú asi lepšie ako mnohí slovenskí "otcovia".

Tí si však nechodia po múdre rozhodnutie a radu k niekomu podobnému Šalamúnovi, ale ktovie kam.

Miroslav Kocúr

Miroslav Kocúr

Bloger 
Populárny bloger
  • Počet článkov:  229
  •  | 
  • Páči sa:  1 093x

Som pedagóg, manažér a teológ mimo cirkevnej služby. Aktívny občan. Od roku 1995 som aktivny ako učiteľ ZŠ, SŠ či VŠ a manažér vo svete formálneho aj neformálneho vzdelávania, NGO a podnikania. Od roku 1995 do roku 2003 som pôsobil v pastoračnej službe na Slovensku aj v zahraničí ako rímskokatolícky kňaz. Mám dve krásne a zdravé dcéry a jednu manželku. Som zakladajúcim členom PS a odborníkom pre vzdelávanie. V parlamentných voľbách 2023 kandidujem s číslom 49 za Progresívne Slovensko. Zoznam autorových rubrík:  NezaradenáSpoločnosťTodayWEEKTheology TodayMK WeeklyScripturesListáreňNechceme sa prizeraťOral HistoryZo školských lavícEpigramiáda

Prémioví blogeri

Iveta Rall

Iveta Rall

79 článkov
Juraj Karpiš

Juraj Karpiš

1 článok
Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

747 článkov
Monika Nagyova

Monika Nagyova

292 článkov
Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu