Dedina si všetko pamätá

Život na dedine má svoje čaro. Vyzdobené chalúpky, lavičky pred bránami a klebetné babky s francúzskymi barlami. Vniesť trocha rozruchu do tejto atmosféry nie je ťažké. Stačí sa cez ulicu prehnať pretekárskym autom a hneď sa rozvíria reči o ťažkom frajerovi s neslýchanou gurážou. Idylka ako vo filme sa v príbehu zvanom skutočný život síce koná, ale v omnoho menšej miere. A to je z určitého uhla pohľadu v podstate fajn.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (0)
Obrázok blogu

Pamätám sa, keď som v škole v rámci povinného čítania siahla po knihách B. Němcovej a M. Kukučína . V Babičke i v Rysavej jalovici autori venovali rozsiahle opisy kráse vidieka. Hoci žijeme v inej dobe, názory dávnych spisovateľov na slovenskú dedinu sú vždy aktuálne. Pokojnú náladu a čistotu krajiny rušia nalomené medziľudské vzťahy, ohováranie a závisť.

V dedinách platia v porovnaní s mestami prísnejšie pravidlá osobnej prestíže. Keďže sa všetko deje pred očami verejnosti a každý každého pozná, existuje len málo tajností. Vážení sú vzdelaní a pracovití ľudia s mravným spôsobom žitia bez afér a škandálov. Krčmové reči sa šíria príliš rýchlo a najťažšie je napraviť si zlú povesť, keďže v prostredí sídla s niekoľko sto obyvateľmi sa na nič nezabúda. Ľudia si veľmi detailne pamätajú aj minulosť predchádzajúcich generácií, a preto nie je výnimkou, ak oživujú spomienky na už mŕtvych pijanov, zlodejov či tulákov a vykresľujú ich v rozmanitých súvislostiach netušiac, že tým ubližujú svojim známym či susedom. Inak povedané, spolupútnikom. To je už ďalšia vec, že vnuci tých „špín" zastávajú významné pozície a žijú príkladným životom. Možno tu je pes zakopaný.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Najťažšie je pochopiť preteky v sobášení sa. Ak sa niekto z nerozlučnej skupiny kamarátov ožení, krátko na to bude nasledovať reťaz svadieb ďalších priateľov. Môže to byť pekné a milé, ale len v prípade, ak sa sobáše neuzatvárajú čisto z poetického dôvodu na spôsob len aby sme v hanbe nezostali. Nevravím, že sa tak nedeje aj v mestách, ale na dedinách je to zreteľnejší a častejší jav. Kult starého mládenca a starej dievky ešte stále žije a nie a nie sa ho zbaviť.

Celá krása dedinského života bez idylky spočíva v prísnej verejnej kontrole. Ak sa šuškandy zakladajú na pravde, sú v podstate upozornením, že niečo robím zle a mal by som sa snažiť o nápravu. Je to vskutku dôkaz o tom, že ľudí zaujímam, pretože o mne šíria informácie. Nikdy som nerobila žiadny prieskum, ale mám pocit, že zo vzorky množstva kamarátov smiem vyvodiť záver, že šikovní ľudia o ktorých spoločnosť vie ako a čím žijú, sú váženejší a získali i zaslúžený spoločenský vplyv, teda prestíž. Ohováranie sem, ohováranie tam, vidiecki obyvatelia radi hovoria nielen o negatívnych príkladoch, ale aj o nasledovaniahodných osudoch ľudí.

Nikola Koložová

Nikola Koložová

Bloger 
  • Počet článkov:  14
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Na jednej lavičke som sa raz dočítala: "Ak sa nudíš, sprav čiarku." A za tým milión čiarok. Mala som chuť priložiť ceruzku k spoločnej tvorbe a odvtedy sa čoraz častejšie venujem písaniu. (nielen čiarok) Zoznam autorových rubrík:  Ľudské teploMediálna výchovaSúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Pavol Koprda

Pavol Koprda

9 článkov
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

2 články
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
SkryťZatvoriť reklamu