Keď babka vychováva vnučku

Pani Boženka je dáma ako každá iná. Vzhľadom na jej vek ju však postretlo až príliš veľa úskalí. Momentálne leží v nemocnici, kde ju lekári liečia na chorobu obličky. Hospitalizácia trvá už tretí týždeň, ale nesťažuje sa. Kým som bola v jej izbe na návšteve, ani raz som od nej nepočula prejav negatívneho prístupu k životu. Je odhodlaná a má silnú vôľu, čo k zlepšeniu jej zdravotného stavu napomáha. Každý deň ju poháňa cieľ, ktorý jej stanovil nezvrátiteľný osud.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (2)

Hovorí sa, že Boh nám nedáva ťažšie bremeno než sme schopní uniesť. Ak sa vnútorná sila človeka prejavuje veľkosťou a váhou jeho kríža, tak je v mojom ponímaní pani Boženka nezvyčajne silná osoba. Keď sa na mňa pozerá, vidím na nej túžbu byť doma so svojou vnučkou. Vychováva ju prakticky od narodenia a ešte nikdy neboli od seba tak dlho preč. Na vytúženého návštevníka nemusela dlho čakať. Do izby s číslom 10 vchádza dievčatko vo veku asi 8 rokov a vo vzduchu cítiť úprimnú lásku. Viktorka doniesla svojej mamke darčeky (cenné postavičky z kindervajíčka) a zahŕňa ju objatím. V dáme sa mieša materinský cit a babičkino poslanie nepoznať žiadnu zábranu ak ide o dobro vnúčaťa. Urobila by pre dieťa čokoľvek kdekoľvek a kedykoľvek. Je to spojenie, ktoré sceľuje láskyplnú starostlivosť a výchovu, v ktorej centre stojí budúcnosť dievčatka.

Skryť Vypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Svojho otca si Viktorka len ťažko pamätá. Tragicky zomrel, keď ho na prechode pre chodcov pred piatimi rokmi zrazilo auto jazdiace 120 kilometrovou rýchlosťou. Matka ju opustila, a tak ju viaže len jediné rodinné puto so starými rodičmi. Počas stretnutia s nimi som sa udivene pozerala na ich prejav súdržnosti. Viki, Viktorka, Viktória. Mamka ju nazýva podľa toho, akú má náladu a podľa toho, ako sa dievčatko správa. Mamka, babka – ako jej z úst vypadne. Tak volá dievča osobu jej srdcu najbližšiu. V škole sa jej spolužiaci smejú, vraj je divné, že jej mamka chodí o paličke. Keď sa zamyslím nad tým, aké dokážu byť deti kruté k svojím rovesníkom, uvedomujem si, že je čo naprávať vo výchove niektorých školákov. A tí pritom vyrastajú v úplných rodinách s mamkou a s ockom. Trochu viac prijímania a myšlienok bez predsudkov by našej spoločnosti prospeli.

Skryť Vypnúť reklamu

Pani Boženka, hoci na tom zdravotne nie je práve najlepšie, venuje sa domácim prácam, chodí po Viktorku každý deň do školy, a keďže má aj ďalšie dve vnúčatá, stará sa občas aj o nich. Varí, pečie, vybavuje, chodí na rodičovské združenia. Má tri deti, z toho jedno stratila a vychováva vnučku ako vlastnú dcéru. Predovšetkým má však veľkú odvahu a silu aj napriek nešťastným udalostiam v jej živote. Dúfam, že sa skoro zotaví a že sa jej dostane zadosťučinenia. Prajem jej rovnako spokojnosť zo šťastnej a usmievavej tváre dcéry a vnúčaťa v jednej osobe.

Nikola Koložová

Nikola Koložová

Bloger 
  • Počet článkov:  14
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Na jednej lavičke som sa raz dočítala: "Ak sa nudíš, sprav čiarku." A za tým milión čiarok. Mala som chuť priložiť ceruzku k spoločnej tvorbe a odvtedy sa čoraz častejšie venujem písaniu. (nielen čiarok) Zoznam autorových rubrík:  Ľudské teploMediálna výchovaSúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Skryť Zatvoriť reklamu