Rodinná pavučina

Nebudem ďaleko od pravdy, ak poviem, že film American beauty si z internetových portálov stiahlo tisíce divákov. Ak poznáte obsahovú náplň tejto psychologickej drámy a zamýšľali ste sa nad jej odkazom, zaiste vám v pamäti utkvela posledná scéna, kde hlava rodiny, Lester Burnham, v poslednej sekunde svojho života skúma rodinnú fotografiu.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (0)

Sú výzvy, ktoré vedia dostatočne preveriť človeka a starostlivosť o rodinu je jedna z tých náročnejších. Súčasnosť ponúka dôkladne formulované pravidlá na správny chod základnej jednotky spoločnosti. Riadiť sa podľa nich a iba slepo ísť udaným smerom sa vypláca na krátky čas. Skúsme si predstaviť dokonalú predlohu rodiny na základe každodenného obrazu: otec – úspešný vyobliekaný manažér, matka krásavica – žena do voza i do koča, talentované deti navštevujúce najlepšie školy v meste. Ideál stvárňovaný vo filmoch nemusí byť to, po čom naozaj túžime. Lester dlhú dobu nesníval, ale roboticky plnil to, čo od neho očakávalo okolie až kým si nevytýčil nový cieľ – podmaní si spolužiačku vlastnej osemnásťročnej dcéry. Je na vine kríza stredného veku? Ak sa pozrieme na život nežnejšej polovičky páru, situácia nie je o nič lepšia, keďže manželka o podvode nielen snívala, ale rovno sa dala zlákať najväčším zvodcom žien v šírom okolí. Zlyhali obaja. Prestali sa navzájom vnímať, prestali si robiť prekvapenia. Koniec rodiny sa dal ľahko prorokovať vzhľadom na situáciu, aká nastala v ich prípade.

Skryť Vypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Nie je nič krajšie, ako zamestnávať naše pohľady nazeraním na spoločnú činnosť osôb v úzkom príbuzenskom vzťahu. Nech hľadám, ako hľadám, v reálnom živote niet veľa príležitostí na kochanie sa. Spoločná radosť pritom vychádza iba z drobných skutkov smerovaným k členom rodiny a vzájomného pochopenia. Domnienka bezchybného fungovania spoločného života má svoje úskalia, ktoré sa prejavujú aj navonok. Dokonalé auto či vkusne zariadený byt nie sú zárukou dlhodobo šťastnej rodiny. Škála možností ako potešiť toho druhého nepozná hraníc. Starostlivosť vychádzajúca z úprimných myšlienok prináša svoje ovocie v podobe zdravých vzťahov. Vytvoriť príjemnú a pohodovú rodinnú atmosféru nie je vôbec jednoduché. Bráni nám v tom vlastná nevrlosť a poddanosť negatívnym trendom. V zložitej pavučine života je pritom práve rodina, ktorá nás drží nad hladinou. Prekonať svoje slabosti sa preto vyplatí.

Nikola Koložová

Nikola Koložová

Bloger 
  • Počet článkov:  14
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Na jednej lavičke som sa raz dočítala: "Ak sa nudíš, sprav čiarku." A za tým milión čiarok. Mala som chuť priložiť ceruzku k spoločnej tvorbe a odvtedy sa čoraz častejšie venujem písaniu. (nielen čiarok) Zoznam autorových rubrík:  Ľudské teploMediálna výchovaSúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

2 články
Pavol Koprda

Pavol Koprda

9 článkov
Milota Sidorová

Milota Sidorová

4 články
Skryť Zatvoriť reklamu