Hudba vs. hovorené slovo v rozhlase

Počas bežných činností doma počúvame rozhlas. Spríjemňuje atmosféru a ponúka nám zvukovú kulisu, pri ktorej sa občas pristihneme, že spievame pieseň spolu s interpretom. Veľa hudby a málo slov, to je princíp väčšiny staníc pri vytváraní programovej štruktúry. Na druhej strane je hovorené slovo - moderované bloky, rozhlasová hra, spravodajstvo a publicistika. Aké je ich miesto v rozhlasovom éteri? Počúvame, čo nám sprostredkúvajú? Alebo máme vo zvyku pri hovorenom slove prelaďovať?

Písmo: A- | A+
Diskusia  (0)

Pekný podvečer. Nerušené počúvanie Rádiožurnálu želá Peter Béreš. Takto sa k nám prihovára redaktor Slovenského rozhlasu (SRo) na začiatku pravidelnej spravodajskej relácie. Deň čo deň sa správari snažia sprostredkovať čerstvé informácie z celého Slovenska a z jednotlivých regiónov na druhom okruhu SRo rádiu Regina. Je rozhlasové spravodajstvo zvuková kulisa alebo sa počas počúvania aktívne sústreďujeme na hovorené slovo? Poslucháčske návyky u Slovákov sú rôzne. Ťažko nájsť človeka inklinujúceho k jednému zo spôsobov prijímania informácií. Niekto siaha po rádiu počas jazdy autom či v zamestnaní, iný si svoj prijímač zapína po príchode domov z práce, kde je väčšia šanca koncentrovať sa na mediálny obsah. Rozdiel je aj v staniciach. Podľa toho, aký priestor hovorenému slovu venuje médium, vieme rozlíšiť, na akú poslucháčsku základňu sa orientuje. A tu je v hlavnej úlohe druhá strana komunikačného reťazca.

Skryť Vypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Väčšina percipientov najradšej počúva hudbu, chce jej čoraz viac a stále novšie skladby. Ak túžime po najhranejších pesničkách, naladíme si rádio uspokojujúce naše hedonistické chúťky. Nie nadarmo si stanicu volíme na základe hudobného vkusu. Počas vnímania chceme vypnúť, zrelaxovať, nemyslieť na nič dôležité. Alebo práve naopak. Potrebujeme sa navnadiť na dlhú diskotékovú noc a preto si volíme formát, ktorý nám našu energetickú bombu v podobe hudby poskytne.

V opozícii je hovorené slovo. Rozhlasové prostredie je výnimočné tým, že je schopné rýchlo poskytnúť dôležité informácie prakticky kdekoľvek. Príjem nie je náročný na technickú vybavenosť a nevyžaduje zvláštne požiadavky na poslucháča. Rádiá preto spravidla každú hodinu nasadzujú spravodajský blok, či už je to súbor krátkych správ alebo rozsiahlejšia spravodajská relácia určená pre náročnejších.

Skryť Vypnúť reklamu

Rádio Lumen s evanjelizačným charakterom je dobrým príkladom z hľadiska poskytovania presne cieleného mediálneho obsahu. Správy z oblasti cirkvi, čítanie zo Svätého písma a priamy prenos z omše sa dostáva prostredníctvom rozhlasových vĺn Lumenu aj k bezvládnym a chorým ľuďom, čo je pozitívny príklad služby poslucháčom, kde má hovorené slovo nezastupiteľné miesto.

Povedz mi čo počúvaš, ja ti poviem, kto si. Človek je bytosť rozmanitá, rád sa nechá zlákať neobyčajnými a novými skúsenosťami. A to je dobré, pretože takto spoznáva okolitý svet a aktívne prikladá ruku k spoločnému dielu. Preto sa občas čudujem, keď mi niekto tvrdí, že si jednu pesničku rád vypočuje hoci sto ráz denne a že ho spravodajstvo a publicistika nezaujímajú. Rozhlasový svet je pestrý, treba ho objaviť. Skúsme si vypočuť spravodajskú reláciu, dobrý rozhovor či rozhlasovú hru. Hudba a hovorené slovo sa v éteri dopĺňajú a nie vylučujú. Jedno bez druhého by nemali zmysel.

Nikola Koložová

Nikola Koložová

Bloger 
  • Počet článkov:  14
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Na jednej lavičke som sa raz dočítala: "Ak sa nudíš, sprav čiarku." A za tým milión čiarok. Mala som chuť priložiť ceruzku k spoločnej tvorbe a odvtedy sa čoraz častejšie venujem písaniu. (nielen čiarok) Zoznam autorových rubrík:  Ľudské teploMediálna výchovaSúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Skryť Zatvoriť reklamu