V jednoduchosti je sila - stačí tak málo a budeme žiť lepšie! Nikdy nie je neskoro!

Písmo: A- | A+

Život môže byť jednoduchší, ľudia spokojnejší, politici preferovanejší. Stačí sa zamyslieť. Netreba na to jadrovú fyziku ani tri tituly. Covid síce zmenil život ľudí, ale nemôžme zastaviť smerovanie krajiny, ktorá si zaslúži viac!

My ľudia, konkrétne, my slováci si zaslúžime viac. Stačí aplikovať jednoduché zákony a pravidlá a ľudia budú spokojnejší, štastnejší a hlavne zdravší. Samozrejme chceme žiť aj bezpečne a bez stresu. Základné piliere života sú zdravie, či už psychické ale aj fyzické a samozrejme pre pokojný život potrebuje človek aj peniaze. Na vrchole tejto pyramídy by malo byť štastie. Tu platí synergia. Keď máme peniaze, mali by sme byť štastní ale keď nie sme zdraví, či už po psychickej alebo fyzickej stránke, tak sú nám peniaze k ničomu a štastie sa prepadá z vrcholu pyramídy hlbšie a hlbšie. Naopak, keď ich nemáme, tak nie sme štastní, lebo sme v strese, či zabezpečíme naše základné ľudské potreby pre svoju rodinu a tento stav nám podlamuje psychiku a zároveň poškodzuje naše zdravie a zdravie je základ. Bez zdravia nevieme zabezpečiť svoju rodinu a udžiavať stabilitu pyramídy života.

Pravdou je, že riadiť štát nie je jednoduché, ale pre fungovanie tejto synergie stači niekedy fakt málo. Schválenie zákona nestojí veľa, je to zaplatené v platoch nami zvolených zástupcov štátu - zákonodarcov. Pôjdem podľa kompetencií a začal by som ministerstvom zdravotníctva.

TABAK A CIGARETY. Je to jednoduché. Tabak se objavili asi 1000 rokov pred n.l. a v Európe v roku 1492 začala moderná história tabaku od čias Krištofa Columbusa, kedy ho doviezol k nám do Európy., konkrétne do Španielska. Osobne mi fajčiari neprekážajú, tabak fajčia, lebo im to chutí, zároveň je návykový, v skratke nikotín je súčasťou nášho každodenného života, či sa nám to páči, alebo nie. Aj indiáni si zvykli zapáliť po úspešnom dni fajku mieru a žili dlho. Samozrejme všetkého veľa škodí a to platí aj pri tabaku. Pointa je, že niekomu to vyhovuje, lebo má cigarety rád a niekomu to prekáža z rozličných dôvodov. Historicky vieme, že nikotín spôsobuje ochorenia, ktoré podlamujú naše zdravie a zároveň spôsobujú narušenie statiky spomínanej pyramídy štastného života. To je to isté, ako keby ste každý deň jedli hamburger, aj to by sa odzrkadlilo na vašom zdraví a neboli by sme po fyzickej stránke v poriadku. Ministerstvo zdravotníctva, konkrétne aktuálne zvolený pán minister zdravotníctva, MUDr. Vladimír Lengvarský, je tak ťažké schváliť zákon, že keď fajčíš fajči, si dospelí, ale nie v interiéri, kde sú ľudia, nefajčiari, ktorí si radi dajú kávu, čaj, letné pivko alebo dobré jedlo. Nie je férové, ze ich niekto obmezuje na slobode a zároveň im škodí. V roku 2017 sa Česká Republika stala 23 krajinou EU, kde zakázali fajčenie na všetkých verejných priestranstvách. My to nevieme? Je to ťažké? Žili sme s nimi spoločne historicky dlhé desaťročia a stále nevieme naskočiť na takýto trendový a proeurópsky vlak?

DROGY. Táto téma je veľké, svetové, respektívne špeciálne naše slovenské tabu. Naši bratia v Češku to pochopili dávnejšie. Drogy tu boli, sú a samozrejme aj tu budú, lebo ich ľudstvo objavilo a stali sa súčasťou nášho života, či sa nám to páči, alebo nie. Osobne nie som zástanca užívania drog, ale myslím si, že zatvárať teenegerov a ľudi za marihuanovú cigaretu riešením nie je . A čo alkohol? Nie je to droga, nie je to zbraň? Koľko ľudí umrie za volantom následkom alkoholizmu? Nevadí Vám, že naše deti vidia alkohol na ulici? Že alkohol zabíja ľudí a ich rodiny? Toto je v poriadku? Z okolia a z praxe poznám, že štát za užívanie alebo dokonca za držanie ľahkých drog zvykne vymerať a minulosti aj vymeral trest odňatia slobody ekvivalentne tak ako za spáchanie závažného trestného činu. Nie je riešením pre týchto ľudí hlavne prevencia, podmienka, konzultácia, liečenie, poradenstvo, nápravný pobyt? a až potom vezenie? Musíme ich zatvárať za to, že títo ľudia sú slabší jedinci a nemali by mať títo ľudia šancu na zmenu? Každý by mal dostať v živote šancu. Pani Mgr. Mária Kolíková, myslíte si, že je to spravodlivé? Podĺa mňa, každý jeden človek má právo na nápravu, na zmenu. Myslím si, že by ste sa mali zaoberať aj touto problematikou. Zoberte si len niektoré, podotknem vyspelejšie štáty EU, ako sa postavili k tejto problematike. Minca má vždy dve strany, nie len jednu. Vezenie, nie je v tomto prípade primárne riešenie. Skúsme sa týmto ľuďom povenovať inak. A výsledky sa dostavia. Samozrejme, aj tu platí staré známe, komu niet rady, tomu niet pomoci.

DOPRAVA. Toto ťažká ale takisto smutná téma. Nedávno SSC zverejnila informáciu, že opraví po desaťročiach rokmi polepenú cestu I/9 z Drietomy do Bánoviec nad Bebravou, o ktorej som písal pre deviatimi rokmi a o ktorej si myslím, že jej kvalita korenšponduje s potrebou na presun tankov zo ZŤS Martin na západ za bývalého režimu, na ktorej si nejden účastník dopravy zničil svoje vozidlo, dokonca aj keď sa občan dožadoval od štátu náhrady škody, tak sa mu vysmiali do tváre, že mal ísť podľa aktuáneho značenia. Samozrejme, keď má občan zaplatiť štátu pokutu, aj keď v dnešnej dobe veľa krát z rôznych dôvodov nemá z čoho, tak ho exekuujú, aj keď je pandémia, za ktorú nemôže samozrejme nikto. Toto nie je demokratická európa, zarobíš, kúpiš si auto, platíš dane, rozbiješ si svoj majetok na štátnej ceste a smejú sa ti do očí. Toto je smutné pán minister Ing. Andrej Doležal. A Trenčiansky samosprávny kraj a SSC je len jeden z mnoho prípadov. nespravedlnosti pre ľudí žijúcich na Slovensku. Choďte sa previezť z Hrozenkova do Brna a objektívne zvážte, ako to je, len pár kilometrov od Slovenska, len pár kilometrov od spomínanej cesty I/9 a budete sa cítiť ako by ste prešli hranice z Južnej do Severnej Kórei. A toto je len jeden z príkladou, v akom stave má štát komunikácie, po ktorých sa dennodenne vozíme a ktoré dennodenne ohorujú naše životy.

SAMOSPRÁVY A MESTÁ. Každý z nás niekde býva a chodieva z domu do práce, na výlet, na úrad alebo napríklad na nákup autom, poprípade sa presúva počas dňa inou formou prepravy. Určite sme sa v živote všetci stretli so situáciou, že náš sused, alebo naša samospráva počas roka buduje alebo renovuje na novo vybudovanej ceste, chodníku siete / prípojku vody, plynu, elektriky, dátové siete a pod./. Bolo by zaťažko pán podpredseda vlády a minister hospodárstva Ing. Richard Sulík zákonne ustanoviť, že pred každou novou rekonštrukciou cestnej komunikácie musia všetky dotknuté štátne inštitúcie, ktoré spravujú jednotlivé siete zabezpečiť vybudovanie nových uzlov pripojenia, pred tým ako sa opraví jednotlivá miestna komunikácia, chodník? Je ťažké zákonne ustanoviť národným a nadnárodným spoločnostiam, keď kopete a treba kopať tak kopte, ale zároveň dajte tú novú opäť rozkopanú komunikáciu do pôvodného stavu alebo ju opravte celú nanovo? Musíme na cestách a chodníkoch, ktoré sa rekonštruujú z našich daní jazdiť a chodiť ako po tankodrome? Videli ste to niekedy u našich susedv v Rakúsku? Keď to vedia inde v EU, my to musíme vedieť rovnako, ak nie lepšie.

ENVIRO. Plasty, plasty. Už len minerálna voda v PET flašiach vyrába kvantum enviromentálnej záťaže. Vyhadzujeme ich dennodenne do prírody, plávajú v riekach, pomaly sú všade okolo nás, keď sa pohneme z domu von. Nemôžeme zálohovať plastové obaly na flaše? Je to taká položka z hodnoty nákupu? Myslím si, že každý občan by sa zamyslel, či vyhodí plastový obal do prírody, alebo ho zanesie naspäť do obchodu. Toto zvládla vyspelá európa bez problémov. My to nevieme pán minister Ján Budaj, toto je elementárna vec a pritom také jednoduché. Ak si myslíme, že sa nás to netýka, tak sme na omyle. Vývoj ide exponenciálne zlým smerom a príroda sa ničí systematicky. Aj malé kroky vedia prispieť k veľkej zmene. To je rovnaké ako keby ste si odkladali euro k euru každý jeden deň a po 30 rokoch zistíte že, že ste si ušetrili celkom slušnú hodnotu, ktorú môžete investovať do svojich detí alebo pre svoje zdravie. Aj malé činy môžu spôsobiť veľký výsledok. Len sa treba zamyslieť.

Sme tu len na chvíľiu, Myslime racionálne. a hlavne konajme, Čas ide rýchlo.

 

Skryť Zatvoriť reklamu