Cesta do Nachičevanskej autonómnej republiky

Písmo: A- | A+

O neceste do Nakhchivanu ako aj o tom, kde sa táto krajina nachádza.

Ako to už raz býva, keď si zvolíte exotickú destináciu, už samotná cesta môže byť zábava. Na to som si zvykla už pri mojom prvom lete do Jordánska, kde som pri prezradení finálnej destinácie rozosmiala nejedného Jordánca pracujúceho na letisku vo Viedni. To, že sa však do svojej destinácie ani nedostanem, sa mi stalo po prvýkrát. 

V dnešnom globalizovanom svete vnímame ako samozrejmosť, že vzdialenosti, ktoré sa kedysi zdolávali celé mesiace sa skrátili na pár hodín. Hustá sieť letov umožňuje, že máme takmer vždy alternatívy. Keď som kedysi zmeškala prípoj z Atlanty, letecká spoločnosť mi našla náhradný spoj do hodiny - skrátka sa letí cez iné mesto.

Keď mi teda na letisku oznámili, že môj let z Istanbulu do Nachičevanu bol zrušený, počítala som s náhradným letom ešte v ten večer. Pani pri okienku však pre mňa mala iný odkaz: "No... Veď ja by som Vás do toho "Najačivenu" poslala kadekoľvek - cez Viedeň, cez Londýn, cez Rusko, ale keď ono tam nič iné nelieta. Ja som ani nevedela, že tam lietame my." Let bol zrušený z operačných dôvodov, tak som to zobrala športovo a povedala si, že som bola asi jediný pasažier a tak sa im let nevyplatil. Najbližší let o dva dni - dostať sa do Nachičevanu (anglicky Nakhchivan) nemusí byť až tak jednoduché.

Že ani neviete kde ten Nachičevan leží? Nezúfajte, ešte pred rokom som to netušila ani ja. A podľa mojich doterajších štatistík Nachičevan poznali len štyria ľudia, ktorým som o mojich plánoch hovorila. Nachičevanská autonómna republika je súčasťou Azerbajdžanu. Prečo som teda neletela do Baku? Do toho nového "Dubaja" - veď tam dnes lieta toľko spojov! Pretože dostať sa z Baku do Nachičevanu nie je samozrejmosťou - Nachičevan je Azerbajdžanská exkláva a jedinou možnosťou sú lety štátnej spoločnosti, ktoré však podľa mojich doterajších informácií len ťažko kúpiť v zahraničí.

 Nachičevan od hlavnej časti Azerbajdžanu delí územie Arménska. Priateľské vzťahy však medzi týmito dvoma krajinami nehľadajte. Nečudo, na azerbajdžanskej ambasáde vo Viedni visí mapa, podľa ktorej územie Azerbajdžanu ani nie je rozdelené na dve časti. A hoc najdlhšia hranica Nachičevanu je práve tá s Arménskom, v oficiálnych aj neoficiálnych vyjadreniach býva jej existencia proste ignorovaná. Druhá najdlhšia hranica Nachičevanu je s Iránom a posledným štátom s ktorým Nachičevan susedí je Turecko.

Pýtate sa prečo sa teda chystám žiť v krajine, ktorú väčšina ľudí ani nepozná? Ktorej názov nevedia vysloviť ani zamestnanci spoločnosti, ktorá tam lieta? Kam lietajú spoje len tri razy do týždňa a aj to z času na čas niektorý z nich zrušia? Práve pre to! Presne takéto krajiny totižto ponúkajú niečo výnimočné, niečo vzácne a zároveň fascinujúce. A už dnes sa teším na nové zážitky z neprebádanej krajiny, hoc má menej obyvateľov než Brno a rozlohu len o málo väčšiu od Trenčianskeho kraja. 

Pzn.: Citácia uvedená v texte nie je doslovná.

Skryť Zatvoriť reklamu