90% hospitalizovaných ľudí je nezaočkovaných. Čo nám to hovorí o vakcínach? Takmer nič.

Prémiový obsah
Písmo: A- | A+

Príde čas, keď 50% hospitalizovaných ľudí s Covidom bude zaočkovaných. A čo z toho vyplýva? Nič. A vôbec nič to nemení na tom, že zaočkovať sa je správne rozhodnutie.

O tom, že očkovanie funguje, už naozaj niet pochýb. Dáta hovoria úplne jasne. Stačí jeden kvalitný graf - taký, ktorý správne normuje čísla na základe veku a veľkosti skupín. Vakcíny fungujú. Bodka.

Prerušovaná sivá čiara - neočkovaní 60+ rokov, prerušovaná modrá čiara - neočkovaní 18-59, plné čiary - očkovaní pacienti.
Prerušovaná sivá čiara - neočkovaní 60+ rokov, prerušovaná modrá čiara - neočkovaní 18-59, plné čiary - očkovaní pacienti. Žiaľ, dáta je ľahké nesprávne interpretovať a tak prísť k mylným záverom. Lenže vírusu je úplne jedno, ako interpretujeme dáta. Vírus sa šíri podľa nejakých prírodných zákonitostí, nech si o tom myslí kto chce, čo chce. Covid zabíja, ničí zdravie v toľkých rôznych ohľadoch, že ešte ani nedokážeme povedať ako veľmi. Drví ekonomiku, spoločnosť, komunity aj jednotlivcov.

Pri interpretácii dát sme na SR začali používať jedno číslo - koľko % hospitalizovaných je nezaočkovaných. Robíme to od mikro pohľadu (lekári z Covid oddelení), cez nemocnice, ÚVZ až po makro pohľad - nešťastne sa pridalo NCZI, a postupne aj MZ, newsfilter Denníka N. A to len za posledný deň. Z tohto čísla robíme záver, ktorý s tým číslom nesúvisí. Dnes to znie v prospech vakcín - cca. 90% ľudí v nemocniciach sú nezaočkovaní ľudia a tak sa to dobre komunikuje a znie to ako dobrý argument. Lenže takto jednoducho to nefunguje a zbytočne si vytvárame problém, keď sa tento pomer zásadne zmení - má totiž s účinnosťou vakcín spoločné len veľmi málo. Prečo? Odpoveď nám dá, tak ako často, matematika. Vrátim sa pár mesiacov späť.

lock

Toto je prémiový obsah na Blog.SME.sk.

Staňte sa predplatiteľom Prémium, alebo Prémium bez reklamy a získajte prístup k prémiovému obsahu na Blog.SME.sk.
Okrem toho získate tiež prístup ku 700 e-knihám, môžete si prelistovať denník SME ako aj ďalšie tituly vydavateľstva v verzii PDF a čítať si odomknuté spravodajstvo SME.sk až na 6 zariadeniach.
Predplatné môžete kedykoľvek zrušiť a vrátime vám peniaze.
Zaplatením potvrdíte oboznámenie sa s VOP a Zásadami OOÚ.

Mám už prémiové predplatné a chcem sa prihlásiť.

Skryť Zatvoriť reklamu