Cirkus s tromi kohútmi

Cirkus okolo platov učiteľov a učiteliek pokračuje a má nového protagonistu...

Cirkus s tromi kohútmi
Kohútie zápasy (Zdroj: SITA/AP Anupam Nath)
Písmo: A- | A+
Diskusia  (2)

...ktorý v Sobotných dialógoch obohatil scenár o novú perspektívu:„Zvyšovanie platov sa udeje v skupine učiteľov, ktorí sú rodičia, lebo sú poberatelia daňového bonusu.“ Zároveň dodal, že platy sa celoplošne zvyšovať nebudú, pretože minister školstva nie je dostatočne asertívny, aby presadil potrebu zvyšovania platov a dostatočne schopný, aby našiel zdroje na financovanie tohoto návrhu.

Fakt, že zvyšovanie platov učiteľom a učiteľkám na úroveň priemernej mzdy vysokoškolských zamestnancov bol obsahom predvolebných sľubov je zrejme irelevantný, ako i skutočnosť, že za ich plnenie je zodpovedný premiér na čele koalície.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Od prevzatia moci súčasnej vlády ťahajú pedagogickí zamestnanci za kratší koniec. V roku 2020 bola priemerná hrubá mzda pedagógov na úrovni 1133 eur, pričom začínajúci učiteľ zarábal 640 eur v čistom, čo je o 300 eur pod úrovňou priemernej mzdy. [1] Kým priemerná mzda v národnom hospodárske vzrástla v roku 2021 o 6,9%, platy učiteľov a učiteliek oproti roku 2020 v dôsledku vyššej inflácie zostali približne na rovnakej úrovni. V niektorých typoch škôl, (napr. základné školy alebo konzervatória),  si v porovnaní s ostatnými pracujúcimi učitelia a učiteľky dokonca pohoršili. V roku 2022 sa od júla počíta s nárastom mzdy o 3% , avšak pri inflácii v predpokladanej výške 8,5%, dôjde k opätovnému zníženiu priemernej hrubej mzdy pedagógov.[2] Sám minister školstva Gröhling priznáva, že Slovensko výrazne zaostáva vo finančnom ohodnotení vyučujúcich a prostredníctvom médií odkazuje svojim kolegom v kabinete, že je v záujme každého, aby  deťom odovzdával vzdelanie kvalifikovaný a motivovaný človek. Na to požaduje navýšenie platov učiteľom v roku 2022 o 10%. [3] Dodáva, že v dôsledku nízkeho ohodnotenia chýba v školách už dnes odhadom 1300 učiteľov matematiky, informatiky, či prírodných vied, pričom ak sa nám nepodarí učiteľské povolanie zatraktívniť, v roku 2025 nám bude odhadom chýbať 8600 učiteľov a učiteliek. Na otázku, ako je možné zabezpečiť kvalitu vzdelávania bez kvalitných učiteľov a učiteliek si odpovedzte sami.  

SkryťVypnúť reklamu

Kým školské odbory niekoľko krát za sebou ohlasujú protesty a štrajky, minister školstva a minister financií usporiadali pre divákov kohútí zápas, ktorého rukojemníkmi sú učitelia a učiteľky domáhajúci sa naplnenia predvolebných sľubov. Obaja sa rozhodli postaviť sa na čelo protestu za vyššie platy učiteľov, ktorých výšku majú vo svojich rukách ako predstavitelia vládnucej moci.

V tomto tragikomickom predstavení na pódium vstupuje hlavný protagonista, ktorý miesto toho, aby prevzal zodpovednosť hlavy štátu, obviní svojho kolegu z neschopnosti nájsť finančné zdroje na platy a nízkej miery asertivity pri presadení opatrenia opomenúc fakt, že zvýšenie platov učiteľom a učiteľkám nie je otázkou asertivity žiadneho zo súčasných ministrov, ale naplnenia predvolebných sľubov vlády na čele ktorej stojí on sám ako premiér.

SkryťVypnúť reklamu

Diváci a diváčky tohto cirkusu s tromi kohútmi márne pátrajú, kto je vlastne zodpovedný za hľadanie zdroja financií, kým jeden z ministrov ukrojí z koláča a rozhadzuje 400 mil. na poukazy, ktoré možno takmer nikto nevyužije. A pritom by stačila polovica z tejto sumy, aby sa učitelia a učiteľky konečne domohli aspoň čiastočného ocenenia ich práce.

Táto almužna síce nevyrieši problémy, s ktorými v našom skostnatenom školstve už dlhé roky zápasíme v podobe nevyhovujúceho obsahu či zastaralých metód vzdelávania, avšak ocenenie učiteľského poslania by bolo prvým krokom k proklamácii vzdelania ako kľúčovej hodnoty v našej spoločnosti.

SkryťVypnúť reklamu

Pred spadnutím opony sa bohužiaľ aj tak nedozvieme, či bolo všetko inak, ak by druhý minister bol asertívny. Vieme len, že hlavný hrdina v roli premiéra, ktorý by mal prevziať zodpovednosť ušiel z javiska.

 

A čo z toho vyplýva pre učiteľov a učiteľky? Zdá sa, že len poučenie, že na prácu učiteľa už dnes nie je potrebná ani pedagogická univerzita, stačí, keď sa stanete rodičom. Priority tejto vládnucej strany sú jasné. Investícia do kvalitného vzdelania to nie je.


[1] https://www.trend.sk/spravy/sku-vladne-strany-neplnia-predsavzatie-zvysovat-platy-zacinajucim-ucitelom

[2] https://www.vzdelavacieanalyzy.sk/wp-content/uploads/2022/05/Vyvoj-ucitelskych-platov-v-roku-2021_CVA.pdf

[3] https://spravy.pravda.sk/domace/clanok/625974-grohling-pyta-viac-pre-ucitelov-platy-im-chce-zvysit-o-percento/

Ingrid Kosová

Ingrid Kosová

Bloger 
  • Počet článkov:  47
  •  | 
  • Páči sa:  7x

Manažérka, učiteľka Montessori, feministka, ktorá sa zaujíma o kultúrno-spoločenské otázky, ktoré formujú spoločenský diskurz a hodnoty. Členka predsedníctva Progresívneho Slovenska. Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Monika Nagyova

Monika Nagyova

278 článkov
Iveta Rall

Iveta Rall

56 článkov
Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

722 článkov
Martina Hilbertová

Martina Hilbertová

53 článkov
SkryťZatvoriť reklamu