Fínsko, fínsky, fínske...

Niečo o mojej obľúbenej krajine.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (20)

Teda takto - obľúbených krajín mám viac - o čom svedčí aj nedávny blog o nákupe učebnice dánčiny. Ale Fínsko a fínske veci sú teraz takou mojou druhou láskou (prvú si nechám pre seba :-D )

Ani neviem, ako sa to stalo. Kedysi som sa o Fínsko nezaujímal, bral som ich ako "nazi" národ, teda u mňa spadali pod rovnakú skupinu antipatií ako Nemecko, Taliansko. No asi pred dvoma rokmi som postupne začal Fínsko a pridružené veci spoznávať bližšie.

Ako najlepšie spoznať krajinu? Cez jazyk, jasná vec. Tak som sa vrhol na fínčinu. Sakra ťažké a išlo mi to sakra pomaly. Perkele :-) Ale dá sa - a dovolím si tvrdiť, že keď sa človek naučí fínsky, nie je už žiade jazyk príliš ťažký. Teda ak si odmyslíme mimozemské jazyky ako arabčina a kórejčina :-) Po zdarnom zdolaní základov fínčiny som sa rozhodol, že skúsim spoznať nejakého rodeného Fína. Ešte lepšie Fínku :-) pre chlapa je to lepšia inšpirácia na učenie. A nebol by som to ja, keby som v dobe internetu nezačal budovať kontakt prostredníctvom klasickej pošty. Ale funguje to - a dokonca odpadá pokušenie nahádzať text do Google Translatora. Odporúčam.

Dokonca som sa týmto spôsobom dostal aj ku klasickým fínskym "pochúťkam" zvaným Salmiakki. Čo to je? Je to tradičná (aj keď je to sporné, či zhruba 100 rokov je už národná tradícia) "sladkosť", najčastejšie v podobe cukríkov, no salmiakki náplň sa nevyhne ani čokoládam a podobne. Sladko-slaná (teda skôr nijako-slaná) chuť, či dokonca varianta s extra slanou chuťou - proste skvelé prekvapenie pre neznalého. No po pár pokusoch to začne chutiť - prekvapivé, no je to tak. Aspoň u mňa.

Dobre, ale fínsko nie je len Salmiakki. Super krajinka, ktorú je dobré spoznať. Áno, priznávam sa, že ešte som tam nebol. Ale napchaný informáciami som už poriadne, možno viem o jednotlivých miestach aj viac ako bežný Fín :-) No dobre, možno nie, ale na Slováka viem dosť, iste podstatne viac, ako že hlavné mesto je Oslo (veru tak, Slováci si Fínsko často mýlia s Nórskom) a že je tam zima. Už fakt len nasadnúť na dopravný prostriedok a dogúľať sa na miesto činu.

Jaj, aby som nezabudol, na trénovanie jazyka je vhodné popočúvať originálny fínsky prejav - takže odporúčam fínsky rozhlas YLE, najmä okruhy Radio Suomi (asi netreba prekladať) a YLE Puhe (YLE Reč, Rozprávanie). Prípadne, ak sa chcete naučiť helsinský slang, tak okruh pre mladých YleX. Plus hudba, aktuálne "fičím" na Anne Eriksson (nie, ona nerobí telefóny, spieva).

Toľko o Fínsku odo mňa, zatiaľ nezasväteného. Ak budem vedieť (a zažijem) viac, tak sem pribehnem a budem referovať. Näkemiin.

Peter Kotrčka

Peter Kotrčka

Bloger 
  • Počet článkov:  64
  •  | 
  • Páči sa:  0x

nič extra. Zoznam autorových rubrík:  OpenSourceFotografovanieCestovanie a iné

Prémioví blogeri

Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

2 články
Monika Nagyova

Monika Nagyova

273 článkov
Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

712 článkov
Pavol Koprda

Pavol Koprda

9 článkov
SkryťZatvoriť reklamu