reklama

Plavecké olympiády v Detskom klube v rokoch 1997 - 1999

V tomto článku spomínam na organizovanie plaveckých olympiád v predchádzajúcom období fungovania našej organizácie.

 Plavecké  olympiády v Detskom klube v rokoch 1997 - 1999
Ja s potápačským prístrojom a bývalým trénerom v bazéne. (Zdroj: Marián Kozák)
Písmo: A- | A+
Diskusia  (1)

Plavecké  Olympiády v Detskom klube

Je naozaj obdivuhodné, ako sa niektorí ľudia so zdravotným postihnutím naučili perfektne plávať, aj tí, ktorí majú veľký problém s hybnosťou rúk a nôh. Z toho vyplýva ponaučenie, že keď sa chce, tak sa dá vo všetkom a vždy.

Ja s potápačským prístrojom a bývalým trénerom v bazéne.
Ja s potápačským prístrojom a bývalým trénerom v bazéne.  (zdroj: Marián Kozák)

 

Plávanie je výborný šport, ktorý je veľmi populárny na celom svete. Má veľký význam aj pre športovcov so zdravotným postihnutím. Uvoľňuje svalové napätie, umožňuje voľnosť pohybu. Veľmi je dôležité, aby voda v bazéne bola čistá a teplá. V rokoch 1997 až 1999 sme pravidelne organizovali „Plavecké Olympiády“ v Detskom klube. Bol to veľmi pekný program, ktorý viedli dvaja profesionálni tréneri plávania páni Ivan Šulek a Vladimír Mravec. Všetci sme sa na tento program veľmi tešili. Učili nás rôzne plavecké grífy a techniky, ktoré boli prispôsobené individuálne podľa konkrétnej diagnózy každého účastníka. Súťažili sme v štyroch kolách. V prvom kole v plaveckej disciplíne „Znak“. Súťažilo sa vo dvojiciach. Stopovali nám čas. Bolo to veľmi zaujímavé a napínavé. Každý z nás sa snažil zaplávať stanovený úsek čo najrýchlejšie. Na konci prvého kola sa vyhodnotili všetky jednotlivé časy. V druhom kole sme mali plaveckú disciplínu s názvom „Výdrž bez dychu pod vodou na čas“. Každý z nás mal dva pokusy. Započítaval sa ten lepší. V treťom kole bola disciplína  „Obraty pod vodou“. Hodnotil sa počet obratov z chrbta na brucho a opačne za minútu. Potom sa tiež vyhodnotili výsledky. Štvrté kolo bolo oddychové a veľmi zábavné zároveň. Hrali sme vodné pólo. Všetci účastníci sa rozdelili na dve družstvá,  ktoré hrali proti sebe.  Raz nám pán tréner Ivan Šulek doniesol ukázať skutočný potápačský prístroj, ktorý  si mohli všetci účastníci vyskúšať. Bol to pre nás úžasný zážitok. Na konci každej „Plaveckej Olympiády“ nám naši tréneri plávania odovzdali diplomy za účasť a snahu. V tom období u nás v Detskom klube pracovala jedna rehabilitačná sestra Viktória, ktorá sa zoznámila s trénerom Vladimírom Mravcom. Ich vzájomné sympatie a láska postupne prerástli až do manželstva. V krátkom čase sa však rozhodli odísť zo Slovenska do ďalekej Austrálie. V súčasnosti žijú vo veľkom meste Sydney. Majú dvoch chlapcov. Bolo to veľmi pekné obdobie, na ktoré budem ešte dlho spomínať. Neskôr som chodil do bazéna s inými trénermi plávania ktorí sa venovali individuálne. Niekoľko rokov chodím plávať do bazéna so svojimi osobnými asistentmi.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Marián Kozák

Vchádzam do bazéna po rampe
Vchádzam do bazéna po rampe 
Ja s osobným asistentom
Ja s osobným asistentom 

Dávam si podvodnú masáž
Dávam si podvodnú masáž 

Trénujem chôdzu
Trénujem chôdzu 
Plávali sme vo dvojiciach
Plávali sme vo dvojiciach 

Niektorí účastníci sa spoločne vyfotili so svojím bývalým trénerom
Niektorí účastníci sa spoločne vyfotili so svojím bývalým trénerom 

Marián Kozák

Marián Kozák

Bloger 
  • Počet článkov:  57
  •  | 
  • Páči sa:  228x

Som vozičkár. Vyštudoval som sociálnu prácu .Aktívne sa venujem nezávislému životu, osobnej asistencii, architektonickým bariéram 27 rokov. Preto chcem blogovať o týchto témach upozorňovať na nich, navrhovať dobré riešenia a pomáhať druhým ľuďom. Pokiaľ považujeme naše zdravotné postihnutie za tragédiu, budeme ľutovaní. Pokiaľ sa hanbíme za to, kto sme, naše životy sa budú považovať za zbytočné. Pokiaľ zostaneme v tichosti, ostatní nám budú hovoriť, čo môžeme robiť. (Adolf Ratzka ) Zoznam autorových rubrík:  Nezaradená

Prémioví blogeri

Pavol Koprda

Pavol Koprda

9 článkov
Juraj Karpiš

Juraj Karpiš

1 článok
Martina Hilbertová

Martina Hilbertová

48 článkov
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu