Zarába naša vláda na ľudskom hlade?!

Písmo: A- | A+

Sú u nás naozaj potraviny drahšie? Je to možné aby boli v zahraničí lacnejšie? je to naozaj tak? A prečo? Ako to robia v iných krajinách? Na tieto otázky som sa aspoň trochu snažil odpovedať v tomto mojom článku a na mojom osobnom FB som priložil aj fotky ako dôkaz toho, že naša vláda neváha zarábať aj na ľudskom hlade!

Chcem Vám v mojom malom článku opísať životné pomery v zahraničí, ktoré sú pre mnohých z nás priam nepochopiteľné a často skresľované či už v tlači alebo v rôznych diskusiách, ktoré aj tak slúžia iba na zámerné upravenie mienky občanov , vlastne ako kedysi pred rokom 1989, čo funguje dodnes, pričom si to málokto prizná.

Napr.:

http://openiazoch.zoznam.sk/cl/139600/Zivotna-uroven-Svajciarov-je-vysoka-je-tam-ale-draho

Pracovne som strávil nejaký ten čas v zahraničí, všímal som si ľudí, pýtal som sa na zákony a zrazu mi boli veci o tom, ako si iné štáty držia dobrú ekonomiku, vysokú životnú úroveň oveľa jasnejšie. Dnes viem, že keby som sedel doma a čakal, čo mi naša vláda ponúkne by som nemal ani potuchy o tom, ako efektívnejšie sa dá riadiť štát a celkovo žiť lepší život.

Ja som si odžil niečo v jednom zo štátov s najsilnejšou ekonomikou na svete, žasol som nad ľuďmi, ich povahou, správaním, nad riadením štátu a celkovou kontrolou ekonomiky. (Doteraz si kladiem otázku, prečo sa tam tí naši ,,experti,, nejdu niečomu priučiť keď tu vedia ľuďom akurát tak sľubovať...) Ale veď to by sa sem nehrnuli zahraniční investori, keby tu ľudia nepracovali za 350 eur... 

V mojom článku sa chcem hlavne zamerať na ceny potravín vo Švajčiarsku, vyvrátiť všetky reči o drahom zahraničí a ukázať ľuďom ako náš sociálny štát zarába na ľudskom hlade, keďže inak štátnu kasu naplniť nevie, resp. nemá reálny záujem niečo zmeniť.

Takže poďme si porovnať politické systémy:

Slovensko: Slovenská republika je pluralitná demokracia parlamentného typu – parlamentná republika.

Parlament (NR SR) je najvyšším legislatívnym orgánom štátu. Má 150 členov – poslancov volených v demokratických voľbách, ktoré sa konajú (okrem prípadu predčasných volieb) raz za štyri roky. Volebný systém pre voľby do Národnej rady Slovenskej republiky je pomerný, výsledky volieb a prerozdelenie hlasov na poslanecké kreslá teda do veľkej miery kopírujú pomer hlasov voličov. 

Švajčiarsko: Dvojkomorový Švajčiarsky parlament, Federálne zhromaždenie, je hlavným nositeľom moci, na rozdiel od Spolkovej rady. Obe komory, Rada štátov a Národná rada, majú vo všetkých ohľadoch rovnakú silu, vrátane legislatívnych právomocí. 200 členná Národná rada je volená sčasti pomerným systémom a sčasti väčšinovým na štyri roky. Členovia 46 člennej Rady štátov (po dvoch z každého kantónu a po jednom z bývalých polovičných kantónov) sú volení priamo v každom kantóne väčšinovým systémom, kým poslanci 200 člennej Národnej Rady sú volení priamo podľa systému pomerného zastúpenia. Členovia oboch komôr sú volení na 4 roky. Cez referendá môžu občania pripomienkovať každý zákon schválený Federálnym parlamentom a pomocou iniciatív predkladať dodatky k federálnej ústave, čo robí zo Švajčiarska priamu demokraciu.

Aby ste pochopili, oproti politickým stranám ešte stoja zástupcovia z jednotlivých kantónov ,,okresov,, a každý jeden zákon môže byť občanmi priamo vetovaný.

Priemerný plat a nezamestnanosť:

Slovensko: priemerný plat: 750 eur, nezamestnanosť: 13-14 %

Švajčiarsko: priemerný plat: 5.200 eur, nezamestnanosť: 2,0-2,2%

Vedeli ste že?: Vo Švajčiarsku sú dávky v sociálnej núdzi vyplácané len po dobu 2 rokov? A tieto dávky sú vypočítané na základe odpracovaných rokov a typu práce, akú človek vykonával. Po uplinutí týchto 2 rokov prestáva štát platiť dávky a aj všetky ostatné odvody, dokonca stráca človek nárok aj na dávky na deti a podobne (deti mu môžu byť odobraté).

Ak ste cudzinec nemáte právo na žiadne dávky!

A viete akú dlhú dobu môžeme u nás na Slovensku chovať našu urodzenú nezamestnanosť? 

Európska únia a zahraniční investori:

Švajčiarsko:

Švajčiarsko nie je členom EÚ, hoci sa o vstup zaujímalo, v roku 1992 ho občania v referende laicky povedané ,,zatrhli,,.

Vo Švajčiarsku je minimum zahraničných investorov (takmer žiadni), všetky zahraničné pracovné záležitosti sú starostlivo kontrolované tak, aby sa nekonkurovalo domácemu trhu, či už v bankovníctve, potravinárstve a podobne. Švajčiarsko má stále aktívnu hraničnú kontrolu a veľmi starostlivú colnú správu. Preto sa aj zahraničné potraviny len ťažko konkurujú domácim výrobkom, keďže sú starostlivo preclené a ich kvalita je prísne kontrolovaná

Slovensko: je členom EÚ, potraviny sa dovážajú vo veľkom, často krát zlyháva kontrola kvality, resp. sa zámerne dovážajú málo kvalitné potraviny s nízkou cenou, ktoré v mnohých prípadoch cenovo konkurujú domácim výrobkom. Ale veď to poznáte...

Aká je DPH?:

Slovensko: DPH je dnes 20 %, na alkohol, cigarety a palivá je vyššia

Švajčiarsko: DPH je dnes: na potraviny 2.5 %, na služby 3.5%-4%, na oblečenie 8%, na palivá neviem (môže byt 8%), cigarety a alkohol NEVIEM

Predstavte si výsledné náklady na výrobu potraviny (ingrediencie, suroviny, transport...)

A potom to vyzerá nasledovne:

Slovensko: tvaroh 250g = 1.29 eur Švajčiarsko: 500g = 1.27 eur

To je výsledná cena potraviny, teda na Slovensku je dvojnásobná cena voči tej švajčiarskej cene. A môžeme sa my vôbec v cenách porovnávať keď sa pozrieme na naše platy?

Viac fotiek (ako dôkaz) ohľadom porovnania cien bude na mojom FB: Erik Kozolka

Ešte stále si myslíte, že náš štát sa správa sociálne? No určite nie, ak mieni zarábať na hlade obyvateľov a je už vonkoncom nedôstojné voči pracujúcim občanom, aby pracovali na slovenskú národnú hnilobu, ktorú si bude aj tak určitá časť politických strán aj naďalej pestovať. 

Nevravím, že mám riešenie na všetko, chcem len poukázať na skutočnosť, že nie je normálne to, aby pracujúci občania museli sebe a svojim deťom často krát brať od úst to, na čo majú chuť. Veď je predsa 21. Storočie a my nie sme v Somálsku. A je ešte pohoršujúcejšie, že na ľudskom hlade neváha zarábať naša vláda, ktorá rozhadzuje kde sa dá a pritom všetkom sa bude tváriť náramne sociálne. Voči pracujúcim ľuďom toto určite sociálne a ani normálne nie je! 

Skryť Zatvoriť reklamu