Mloci v Krásnohorskej jaskyni

Toto leto sme sa s MLOKmi vybrali na expedíciu s veľavravným názvom Na východ od raja. Nech nám John Stainbeck prepáči, ale vhodnejší názov pre náš týždeň strávený v dedinke Poráč, nachádzajúcej sa východne od Slovenského Raja sme naozaj vybrať nemohli. Okrem iného sme v tomto kúte našej domoviny navštívili aj Krásnohorskú jaskyňu .

Písmo: A- | A+
Diskusia  (7)
Obrázok blogu

O zážitkoch z celého týždňa by sa dalo písať (a ešte lepšie rozprávať) dlho, ja sa však chcem podeliť práve s fotkami z výletu do tejto jaskyne. Nachádza sa asi jeden kilometer od Krásnohorskej Dlhej Lúky a je jednou z mála jaskýň na Slovensku, ktoré nie sú "upravené" betónovými chodníkmi, zábradliami a veľkým počtom schodov a v neposlednom rade i všadeprítomným osvetlením.

Pre návštevníka to v prvom rade znamená, že pred vstupom do jaskyne "vyfasuje" výstroj, t.j. "slušivý obleček" v červenom prevedení s helmou v rovnakej farbe, prakticky doplnenou baterkou-čelovkou.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
Obrázok blogu


O praktickosti helmy sme mali možnosť presvedčiť sa všetci a nie raz. Darmo, jaskyniari na čele pánom Jaroslavom Stankovičom sa snažili nechať jaskyňu v pôvodnom stave, čoho výsledkom je, že tam naozaj nenájdete žiadne betónové chodníky, namiesto nich sme kráčali po drevených lávkach, rebríkoch a lanách. Pri sprístupňovaní jaskyne sa snažili vyhnúť dynamitu a sekaniu do skaly, takže niektoré úseky "prehliadky" si naozaj vyžadovali zvýšenú opatrnosť. I tak sa nám snáď všetkým podarilo aspoň raz naraziť hlavou do steny. Priznám sa, že mne i viackrát, a nie raz to dunenie bolo i počuť.

Obrázok bloguHladinu adrenalínu nám zdvihol lanový traverz, čo v preklade znamená dve kovové laná v dĺžke asi 25 metrov natiahnuté ponad podzemné jazierko. Overiť si, koľko stupňov má taká voda v jaskyni nevyužil tentokrát nikto, ale na našu zvedavú (alebo škodoradostnú?) otázku, či už jazierko niekto svojím pádom pokrstil, sme dostali kladnú odpoveď. Nie je to však nič zložité, i na domovskej stránke uvádzajú, že trasa je zvládnuteľná pre všetkých od 6 do 76 rokov.

SkryťVypnúť reklamu
Obrázok blogu


Sami však uznajte, že ich snaha našla ocenenie. V jaskyni sa nachádza viacero kvapľových systémov, z ktorých by pár "klasickým" sprístupnením jaskyne asi zaniklo.

Hneď na začiatku môžete nájsť "hlinené kvaple" ...

Obrázok blogu... postupne prechádzate chodbami a chodbičkami a vidíte tú krásu okolo seba...

Obrázok blogu


... svietili sme si nie len pod nohy, ale aj na sintre, stalagmity a stalaktity ... tu sú už tie krasové ...

Obrázok blogu


... až sme prišli do Siene obrov a posvietili si na Kvapeľ rožňavských jaskyniarov, ktorý sa svojou výškou 32,6 metra a váhou približne 2000 ton radí medzi tie najväčšie na svete. Hoci ho ešte stále môžete nájsť zapísaný v Guinessovej knihe rekordov ako kvapeľ najväčší, dnes už vieme, že tomu tak nie je. Mimochodom, ten najvyšší je na Kube a je vysoký 67,2 metra. Keďže takýmto kvapľom sa darí najmä v tropickom pásme, je zázrakom prírody, že máme možnosť vidieť jeden z nich i u nás. Ozaj, je starý približne 13 000 rokov.

SkryťVypnúť reklamu
Obrázok blogu


... a potom nás už len čakala cesta späť ...

Obrázok blogu


Náš výlet sa vydaril, potvrdili sme si, že mlok je zvieratko životaschopné a prežije i v jaskyniach, a návštevu Krásnohorskej jaskyne neďaleko Rožnavy vrelo odporúčam. Určite stojí za to navštíviť ju, napríklad ako program na oddychový deň medzi túrami v Slovenskom raji.

Na koniec už len skupinové foto pred vchodom do jaskyne, ktoré nám všetkým nápadne pripomenulo postavičky z jedného televízneho seriálu BBC :-)

Obrázok blogu


PS: thanx to Maťovci za foto, Mirovi za zorganizovanie a pánovi Stankovičovi za vyčerpávajúci výklad.

Katarína Krasňanská

Katarína Krasňanská

Bloger 
  • Počet článkov:  3
  •  | 
  • Páči sa:  0x

blogerka začiatočníčka Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

SkryťZatvoriť reklamu