Jasná správa o klimatickej zmene

Iste ste sa stretli z informáciou, že na púšti v noci klesá teplota až na bod mrazu, aj keď je leto. To preto, lebo v prostredí chýba termoregulácia a tou je voda. Púšť však nemôže byť tam, kde je voda. Lebo energia vody (modrá energia) s energiou slnka (žltá energia) spúšťa proces fotosyntézy a produkuje biomasu (zelená krajina). Takto je aj s farbami. Originálne farby sú žltá a modrá a ich prienikom je farba zelená. To znamená, že zelená krajina je produktom energie vody a Slnka. Našťastie nie je v moci človeka zastaviť toky energie Slnka na našu Zem.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (46)

Horšie je to s vodou. Objem vody môžeme v čase i priestore meniť a to brutálnym spôsobom. Preto sa veľké časti planéty Zem menia na vysušenú krajinu. Vo vysušenej krajine skáče teplota od extrému po extrém. Odborníci usúdili, že extremalizácia teplôt je výsledkom globálnej klimatickej zmeny a našli aj vinníka. Sú nimi producenti skleníkových plynov CO2. Experti totiž dospeli k záveru, že keď priemerná teplota planéty rastie a rastie aj koncentrácia skleníkových plynov v atmosfére, tak musí byť príčinou klimatickej zmeny zvyšovanie koncentrácie skleníkových plynov CO2. K tomu záveru došli klimatológovia na základe spracovaných dát o raste teploty a oxidu uhličitého a to rozvinuli do scenárov, v ktorých chýba voda! Predpokladali, že stav vody v atmosfére je nemenný a to bohužiaľ nie je pravda. Na tomto blogu som sa viac krát pripomenul, že čo sa deje s vodou vplyvom pretvárania zemského povrchu. Preto sa sústredím len to, čo som tu ešte nenapísal.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Voda (H2O) je skleníkový plyn a jeho objem v atmosfére je neporovnateľne väčší s objemom skleníkových plynov CO2. A ak by ozaj bolo príčinou klimatickej zmeny zvyšovanie koncentrácie skleníkových plynov, potom by nám stačilo vysušovať krajinu, aby sa menej H2O dostávalo do atmosféry a mali by sme problém klimatickej zmeny vyriešený (z fyzikálneho hľadiska nie je podstatné, či skleníkový plyn je čistý, alebo špinavý). Ono to však presne naopak. Vplyvom odlesňovania, odvodňovania, vysušovania a pečatenia zemského povrchu produkcia skleníkových plynov H2O do atmosféry sa znižuje oveľa rýchlejšie, ako je zvyšovanie koncentrácie skleníkových plynov CO2 z priemyselnej činnosti človeka i z utlmovania fotosyntézy vplyvom vysušovania krajiny. Navyše znižovanie produkcie skleníkových plynov H2O do atmosféry sa deje nie globálne ale lokálne, maximálne regionálne. Najdramatickejší pokles produkcie skleníkových plynov H2O je v sídelných útvaroch, kde sú rozsiahle plochy „zapečatené" a dažďová voda bez možnosti vsaku a výparu, je odkanalizovaná do morí a oceánov. Stalo sa totiž bežnou praxou, že všetku dažďovú vodu zo spevnených povrchov odvádzame do najbližšieho potoka, či rieky a tie pre istotu tiež zabetónujeme, aby sa ani kvapka nestratila z koryta, ale odtiekla do mora.

SkryťVypnúť reklamu

Sú ešte ďalšie zaujímavé súvislosti. V zelenej krajine s dostatkom vody prebieha permanentný výpar vody do atmosféry. To sa deje pričinením Slnka. Energia Slnka, ktorá tečie do krajiny, dvíha vodu z ekosystémov a tým ich ochladzuje, lebo na výpare vody sa spotrebuváva ohromné množstvo energie slnečnej energie, ktoré sa mení na latentné teplo. Latentné teplo sa presúva do vyšších vrstiev atmosféry, kde sa pri kondenzácii vodných pár uvoľňuje a ohrieva ju. Toto je jeden jeden z najdômyselnejších klimatizačných zariadení planéty Zem. Možno aj tu treba hľadať „vedecký škandál" klimatológov, ktorí sa „pomýlili" v určení o koľko storočí zmiznú Himalájske ľadovce. Prečo? To preto, lebo znižovaním intenzity vertikálneho prenosu tepla od zemského povrchu do atmosféry je možné predpokladať pomalší proces roztápania Himalájskych ľadovcov. A keďže „experti, scénaristi a simulátori" klimatickej zmeny vo svojich scenároch naďalej nepočítajú s možnými zmenami toku energie vplyvom zmien vodného režimu krajiny, tak sa zákonite pomýlili. Preto mierne povedané upravujú scenáre klimatickej zmeny rôznymi „bulharskými" konštantami a pri každej ďalšej nepredvídanej udalosti budú nútení scenáre upravovať zas.

SkryťVypnúť reklamu

Strata dôvery klimatológov má ďalší nebezpečný precedens. To využívajú klimaskeptici na dokazovanie, že klimatická zmena neexistuje. Čo tiež nie je pravda. Klimatická zmena prebieha. Nie však globálne, ale regionálne v závislosti od stavu neschopnosti krajiny zadržiavať dažďovú vodu vplyvom „pečatenia" zemského povrchu v tom ktorom regióne. Sprievodným javom regionálnych klimatických zmien spôsobených vysušovaním krajiny je utlmovanie procesu fotosyntézy. Tým sa menej uhlíka (CO2) ukladá do vegetácie a viac ostáva v ovzduší. Uhlík je potrava rastlín. A tam, kde nie je voda, nie je ani vegetácia a neprebieha ukladanie uhlíka vo vegetácie.

SkryťVypnúť reklamu

Keďže v globále ubúda vegetácia (odlesňovanie, urbanizácia, dezertifikácia), pribúda uhlík v atmosfére. Vodný a uhlíkový cyklus na kontinentoch sú navzájom na sebe závislí. Dalo by sa povedať, že úbytok skleníkových plynov H2O z atmosféry sa snaží planéta Zem kompenzovať pribúdaním skleníkových plynov CO2. Klimatológovia tomu hovoria pozitívna spätná väzba. Záver teda znie: „Zvyšovanie koncentrácie skleníkových plynov nie je príčinou klimatickej zmeny, ale len sprievodným javom klimatickej zmeny".

To však neznamená, že by sme mali akceptovať pribúdanie skleníkových plynov CO2 v atmosfére. Práve naopak. Posilňovanie produkcie skleníkových plynov H2O do atmosféry môžeme očisťovať atmosféru od uhlíka. Navyše, zvýšenie produkcie skleníkových plynov H2O v atmosfére odčerpáva teplo od povrchu Zeme a prenáša ho do vyšších vrstiev atmosféry. Ak by sme teraz začali s riešením zvýšenia schopnosti zadržiavať dažďovú vodu v krajine, som presvedčený, že problém klimatickej zmeny by bol vyriešený za 20 rokov, možno aj skôr.

Vyriešili by sme zároveň globálnu krízu vody, globálnu potravinovú krízu i globálnu bezpečnosť. To sa však nepodarí, lebo čo by robili experti na klimatickú zmenu i ich odporcovia. O čom by sa hádali? Takže teraz nezáleží na obchodníkoch s teplom, s vodou, či klimatickou zmenou, ale na nás občanoch, či vieme „prekabátiť" spomínaných obchodníkov a naštartovať zbieranie dažďovej vody vo svojej záhrade, alebo vo svojom parku a ozdravovať si vlastnú klímu a nechať obchodníkov nech sa hádajú.

Vieme dobre, ako sme systematický, trpezlivo a usilovne doteraz pracovali na riešeniach, ktoré vysušovali prostredie kde žijeme. Robili sme to preto, lebo odborníci za nás mysleli a navrhli nám používať systémy zbavovania sa dažďovej vody. Keďže sme kultúrni občania, vieme sa z vlastných chýb poučiť a chceme robiť dobro pre novú generáciu, aby nemala traumu z klimatickej zmeny, preto meníme paradigmu vody: „dažďová voda je dobro pre ľudí, potraviny i prírodu, spôsobuje radosť zo života, zabezpečuje rozvoj hospodárstva i ozdravuje klímu". Preto od dnešného dňa my všetci začíname usilovne pracovať na riešeniach zadržania dažďovej vody tam kde padá. Nepustíme dažďovú vodu do kanála, ale jej umožníme zadržať sa tam kde padá, aby sa mohla vypariť do atmosféry a ozdraviť klímu!

Michal Kravčík

Michal Kravčík

Bloger 
  • Počet článkov:  633
  •  | 
  • Páči sa:  3x

Presadzujem a podporujem agendu „VODA PRE OZDRAVENIE KLÍMY“. Jej cieľom je posilnenie environmentálnej bezpečnosti prostredníctvom zodpovedného prístupu v ochrane prírodného a teda i kultúrneho dedičstva. Napĺňanie agendy, založenej na prijatí novej, vyššej kultúry vo vzťahu k vode, môže na Slovensku vytvoriť viac ako 100 tisíc a v Európe vyše 5 miliónov pracovných príležitostí. Zoznam autorových rubrík:  PovodneHladujúci potrebujú voduKlimatická zmenaVODA zrkadlo kultúryhttp://s07.flagcounter.com/morNová vodná paradigmaKošiceSpoločnosťhttp://moje.hnonline.sk/blog/4

Prémioví blogeri

Iveta Rall

Iveta Rall

56 článkov
Monika Nagyova

Monika Nagyova

278 článkov
Pavol Koprda

Pavol Koprda

9 článkov
Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

723 článkov
Martina Hilbertová

Martina Hilbertová

47 článkov
SkryťZatvoriť reklamu