Volebné programy strán usilovne pracujú na tom, aby Európa zožltla

V sobotu poniektorí pôjdeme voliť europoslancov. Dovolil som si prelustrovať programy všetkých politických strán, ktorá z nich má ambíciu ochraňovať VODU ako kľúč k riešeniu vodnej, klimatickej, sociálnej a bezpečnostnej stability Európy i sveta.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (21)

Dovolím si pomôcť citátom z Novej vodnej paradigmy (www.waterparadigm.org). Citujem: „Pre lepšie znázornenie si skúsme uvedomiť objektívnu skutočnosť, že voda sama osebe predstavuje finančnú hodnotu a že zhodnocuje krajinu. Skúsme si teda predstaviť, že spoločenstvo ľudí žijúcich v povodí, alebo v jeho časti, sú zamestnancami relatívne samostatnej filiálky veľkej firmy, ktorá zahŕňa celé ľudstvo. Firma sa zaoberá zhodnocovaním sladkej vody, ktorú si pre tento prípad môžeme predstaviť ako synonymum peňazí. Najväčšiu hodnotu bude mať voda v živých organizmoch. Čím viac bude vody v živých organizmoch, tým viac bude života, biodiverzity, potravín a tým bude lepšia ochrana všetkých ostatných prostredí vody. Vodu v živých organizmoch môžeme prirovnať k vzácnemu pokladu, ktorého sa nechceme vzdať za žiadnych okolností. Voda v pôde je vkladom na účet, ktorý je vedený na vysoký úrok. Ak sú na účte peniaze, úžitok z nich vďaka úroku utešene rastie. Ak sa však dostaneme do mínusu pôdnej vlahy a
nechceme prísť o poklad vody v živých organizmoch, špirála nových a nových pôžičiek z iných prostredí vody na splácanie úrokov nás tlačí a hrozí nám krach. Odvodnenie pôdy je životom na dlh. Voda zrážok z veľkého vodného cyklu je ako štátna subvencia. Prichádza zadarmo, ale nepravidelne, neadresne, v neadekvátnom množstve. Týmito vlastnosťami niekedy narobí viac škody ako osohu. Spoliehať sa na ňu je riskantné, pretože dnes je a zajtra nemusí byť. Len voda zrážok v malom vodnom cykle pochádza z činnosti firmy, aj keď niekedy z iných filiálok a často o podstatnú časť dnešného zisku sa svojou prácou zaslúžili predchádzajúce generácie zamestnancov firmy. Voda v riekach je to, čo si vyššie položené spoločenstvá posielajú ako dar na odovzdanie nižším. Spoločenstvo, ktoré je jeho poštárom by sa ho nemalo snažiť vyrabovať, ale odovzdať ho ďalej v dôstojnom alebo zveľadenom stave....".

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Toľko citát s Novej vodnej paradigmy.

V sobotu poniektorí pôjdeme voliť europoslancov. Dovolil som si prelustrovať programy všetkých politických strán, ktorý z nich resp. osobností na ich kandidátkach aspoň náznakom je v súlade s uvedeným citátom. A je toho ako šafránu. Okrajovo sa tomu venuje iba Strana maďarskej koalície aj to len pre svoje územie v teritóriu Slovenska.

Citujem z programu SMK „Návštevník netúži vidieť spustnutú, nepeknú, holú krajinu. Osobitne to platí najmä pre poľnohospodárske plochy južného Slovenska, kde s obzvlášť veľkou pozornosťou a láskou musíme opatrovať každú zachovanú medzu, stromoradie, lesík, ale aj močiare, vody, rieky, potoky predstavujúce často veľké prírodné hodnoty. Na vhodných miestach, ako napr. v Medzibodroží, pri Uhu, na Žitnom ostrove, ale aj inde budeme podporovať revitalizáciu ramenných sústav pozdĺž riek, ich využitie na účely rekreácie, vodnej turistiky a rybárčenie, čím možno zvýšiť príťažlivosť týchto krajinných oblastí. Podporíme plány na obnovu vodných tokov, ktoré sú potrebné pre udržanie vôd".

SkryťVypnúť reklamu

Ostatné strany uchádzajúce sa o našu priazeň tomu nevenujú pozornosť. Pre mňa je veľkým sklamaním Strana zelených, ktorá tvrdí, že Európa potrebuje nový smer, ale v riešeniach, ktoré ponúka voličom, sú na princípe fungovania „veľkého vodného cyklu". To sa týka aj ostatných politických strán.

Jediná malička výnimka predsa len existuje. Ako minoritný hlas Zity Pleštinskej (www.plestinska.sk), ktorá už v predchádzajúcom pôsobení, ako členka dočasného parlamentného výboru pre klimatickú zmenu v Europarlamente, presadzovala na pôde EP zadržiavanie dažďovej vody vo vysušených regiónoch na všetkých kontinentoch, aby táto voda ochladzovala klímu, stabilizovala počasie, chránila občanov pred povodňami i suchom. Problém však je v tom, že jej stranícki kolegovia ju v kandidátke zaradili na nezvoliteľné 6. miesto, napriek tomu, že sa umietnila v hodnotení europoslancov suverénne najlepšie zo slovenských europoslancov. Aj toto potvrdzuje kultúru politikov, ktorá dokazuje nezáujem o fenomén VODA, ktorá je na konci záujmov politikov.

SkryťVypnúť reklamu

Aj to je len dôkazom toho, že v hierarchii hodnôt človeka je prednejšia forma a nie obsah. Toto potvrdzuje aj environmentálna politika politických strán, ktorá sa úpenlivo sústreďuje na ochranu formy namiesto obsahu až tak, že napokon všetky stromy Európy zožltnú, lebo nebudú mať sa z čoho napiť. Pri tej biede environmentálnych programov pre Európu som sa nakoniec predsa len rozhodol ísť voliť a dať svoj hlas Zite Pleštinskej. Možno práve ten môj rozhodne, že sa prekrúžkuje na Europarlamentu a pomôže riešiť dažďovú vodu, ten boží dar pre udržateľnú prosperitu nás vštkých, aby sme sami nevyschli.

Michal Kravčík

Michal Kravčík

Bloger 
  • Počet článkov:  633
  •  | 
  • Páči sa:  3x

Presadzujem a podporujem agendu „VODA PRE OZDRAVENIE KLÍMY“. Jej cieľom je posilnenie environmentálnej bezpečnosti prostredníctvom zodpovedného prístupu v ochrane prírodného a teda i kultúrneho dedičstva. Napĺňanie agendy, založenej na prijatí novej, vyššej kultúry vo vzťahu k vode, môže na Slovensku vytvoriť viac ako 100 tisíc a v Európe vyše 5 miliónov pracovných príležitostí. Zoznam autorových rubrík:  PovodneHladujúci potrebujú voduKlimatická zmenaVODA zrkadlo kultúryhttp://s07.flagcounter.com/morNová vodná paradigmaKošiceSpoločnosťhttp://moje.hnonline.sk/blog/4

Prémioví blogeri

Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
Monika Nagyova

Monika Nagyova

278 článkov
Iveta Rall

Iveta Rall

56 článkov
Martina Hilbertová

Martina Hilbertová

47 článkov
Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
SkryťZatvoriť reklamu