Ako sa policajný exprezident dostal do väzby.

V súvislosti so samovraždou exprezidenta PZ SR sa šíria hoaxy o jeho väzbe. Vraj väzba bola nezákonná, že bol nevinný, že nie sú dôkazy o jeho korupcii ...

Písmo: A- | A+
Diskusia  (12)

Prečo by bol potom však vzatý do väzby, ak by to bola pravda?

Neuvedomujú si šíritelia týchto „práud“, že spochybňujú nezávislosť konania polície, prokuratúry a súdov SR? Neuvedomujú si, na akom veľmi tenkom ľade sa pohybujú?

Na vysvetlenie, ako sa človek obvinený z trestnej činnosti dostane do kolúznej väzby, uvádzam tu postup:

Dôkazy o trestnej činnosti predkladajú policajti - vyšetrovatelia.

V prípade, ak vyšetrovatelia, či pri prečinoch stačí i poverený príslušník PZ SR, zistia okolnosti vzbudzujúce DÔVODNÉ a ODÔVODNENÉ podozrenie, že konkrétna osoba spáchala trestný čin, Trestný poriadok im ustanovuje povinnosť ex offo - z úradnej povinnosti BEZODKLADNE vzniesť obvinenie.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Voči tomuto uzneseniu o vznesení obvinenia ma obvinený právo do 3 prac. dni podať sťažnosť. O nej rozhoduje dozorujúci prokurátor. Ak sťažnosť zamietne, obvinenie je právoplatne. To môže ešte v rámci podnetu preskúmať nadriadený prokurátor prokurátora, ktorý ho vydal.

Obvineného možno na návrh prokurátora vziať do väzby, ak je DÔVODNÁ obava, že ujde, bude sa skrývať alebo inak vyhýbať trestnému konaniu alebo, ak je obava, že bude pokračovať v trestnej činnosti alebo, ak na slobode bude ovplyvňovať svedkov alebo inak mariť trestne stíhanie.

O väzbe rozhoduje súd. Voči rozhodnutiu súdu o vzatí do väzby je prípustná sťažnosť, o nej rozhoduje súd 2. stupňa. Ak sťažnosť zamietne, rozhodnutie nadobudne právoplatnosť.

SkryťVypnúť reklamu

A teraz si to zopakujme.

O obvinení a prípadnej vyšetrovacej väzbe rozhodujú 3 nezávislé orgány – polícia, prokuratúra a súd.

1. V prípade vznesenia obvinenia bez väzobného stíhania rozhoduje minimálne 1 policajt – vyšetrovateľ.

2. Ak obvinený podá sťažnosť, rozhodnutie o obvinení preskúma dozorujúci prokurátor.

3. Na rozhodnutia dozorujúceho prokurátora možno podať podnet, ktorý preskúma nadriadený prokurátora, ktorý vydal rozhodnutie.

4. Na návrh prokurátora možno obvineného vziať do väzby. O väzbe rozhoduje súd.

5. Proti rozhodnutiu o vzatí do väzby je prípustná sťažnosť, o ktorej rozhoduje senát súdu 2. stupňa, čo je Krajský alebo Najvyšší súd, podľa toho, ktorý súd rozhodol o väzbe obvineného.

SkryťVypnúť reklamu

Suma sumárum – o väzbe rozhodujú minimálne 3, častejšie 4 a prípadne rozhodovania súdu 2. stupňa, minimálne 7 ľudia.

To nám tu chce naozaj niekto nahovoriť, že si hocikto z týchto ľudí dovolí navrhnúť a aj schváliť väzobné stíhanie kohokoľvek, dokonca aj policajného exprezidenta, bez relevantných dôkazov?

Drahomír Krčmárek

Drahomír Krčmárek

Bloger 
  • Počet článkov:  16
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Uznávam Európsku úniu, spoločnú menu Euro, slobodný pohyb osôb a tovarov, ale som proti nariadeniam eurobyrokratov o zlých žiarovkách, krivých uhorkách, príliš výkonných vysávačoch... Nesúhlasím s pokračovaním delenia na staré a nové krajiny EÚ najmä v oblasti nerovnakých podpôr v poľnohospodárstve, ktoré mali byť vyrovnané podľa prístupových zmlúv do EÚ ukončením prechodného obdobia v roku 2013, ale nestalo sa tak. Nesúhlasím ani s ďalšími reguláciami, kde sa rôzni regulátori pokúšajú o rôzne nezmyselné obmedzenia napríklad v oblasti zmenšovania splachovacích nádržiek našich záchodov. Nepotrebujeme „dobrotivých a starostlivých“ úradníkov, ktorí v podstate nepracujú, iba veci komplikujú. Hovorme čo si myslíme a robme to, čo hovoríme, lebo len tak je to správne a poctivé. Nič nie je zadarmo, ani obedy, vlaky a ani eurofondy, lebo ani v Bruseli peniaze nerastú na stromoch. Autor je členom Demokratickej strany Zoznam autorových rubrík:  NezaradenéSúkromné

Prémioví blogeri

Monika Nagyova

Monika Nagyova

275 článkov
Pavol Koprda

Pavol Koprda

9 článkov
Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

2 články
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
SkryťZatvoriť reklamu