Bodka za metalovým Gothoom-om 2014. True story (1. časť)

Písmo: A- | A+

Viac ako mesiac uplynul od udalosti, ktorá rozčerila stojaté vody na Tajchu pri Novej Bani a letnú uhorkovú sezónu v médiách. Dianie okolo 5. ročníka najväčšieho metalového festivalu na Slovensku s názvom Gothoom open air fest 2014 sa stalo doslova príbehom. Hoci dnes sú už aktuálne iné témy, všetci, ktorých sa tento festival nejakým spôsobom dotkol, si zaslúžia vedieť, ako to celé naozaj bolo.

Pre čitateľa by vysypanie celej genézy mohlo byť zdĺhavé, nebudem preto postupovať chronologicky. Začnem samotným konaním festivalu. To, čo mu predchádzalo, si môžete prečítať v druhej časti.

Gothoom 2014 - bola som tam

V Novej Bani žijem už takmer tridsať rokov. Aj keď nie vždy tomu bolo tak, dnes patrím do miestnej kresťanskej komunity, s ktorou som v tomto príbehu naplno takmer od začiatku. Poznám miestne pomery i ľudí a osobne by som pre seba ťažko hľadala lepšie miesto pre život.

Keďže som plánovala o celej udalosti písať, na festival som sa vybrala osobne. Každému účastníkovi sa prihováral leták s textom, že Gothoom „nie je vhodný pre fanatických kresťanov, netolerantných ľudí a voličov KDH“ a dodával, že kto patrí do týchto skupín, nemá vchádzať. Nepovažujem sa za člena ani jednej, preto som sa medzi dlhovlasých čiernoodencov rozhodla vstúpiť. Keďže mám malé deti, pohľad na zvratky mi veľký problém nerobil. Celkom úspešne som zvládla slalom medzi spomínanými výlučkami a blatom, ktoré mi pripomenulo Pohodu spred pár rokov, kde sme chodili s igelitovými taškami na nohách.

Priebeh festivalu bol pokojný. Metalisti sa knísali pod vplyvom hudby a iných životabudičov. Na mnohých bolo vidno, že prišli zažiť spoločenstvo, do ktorého patria a kde sa cítia dobre. Mnohí boli metalisti telom i dušou a nespustili zrak z gitaristu, ktorý hral práve nejaké sólo. Ako to aj na iných festivaloch býva – niektorí prišli kvôli „zriedeniu krvi“, iných zas možno spájali výhrady voči kresťanom (napríklad bolo počuť výkrik povzbudeného účastníka, aby zabili nejakého kňaza). Tí však boli v menšine. Zosobnením „srdcového“ typu metalistu môže byť organizátor festivalu, Peter Beťko. Na ňom bolo vidno, ako všetko súvisiace s metalom robí zo srdca a z presvedčenia, a že Gothoom-áci sú pre neho skutočne rodina.

Po organizačnej stránke bol festival vynikajúco zvládnutý. Vyskytli sa problémy ohľadne dopravy, keď sa niektorí obyvatelia Štálov nevedeli pre zaparkované autá metalistov dostať do svojich domovov, ale i to sa vyriešilo. Gothoom mal vlastné pivo, vratné poháre, žetónový systém, či festivalovú kuchyňu. Čo sa tohto týka, na jednotku.

Inquisition si neškrtli

Čo sa týka kapiel, zaujímal ma hlavne prvý, blackmetalový deň, pretože práve táto vetva metalu je najkontroverznejšia. Viacerí jej príslušníci sa verejne priznávajú k satanizmu. Akurát v tento deň mala vystúpiť i skupina Inquisition (headliner), voči ktorej sme vznášali výhrady najmä kvôli násilným textom, napr. v piesňach Ancient monumental war hymn: „Telá kresťanov rozpárajte! Všetko v mene satana.“; alebo pieseň Strike of the morning star: „...znič synov Krista! Vyhlaď ich!“; alebo pieseň Crush the jewish prophet: „Sme zabijaci hľadajúci Krista. Rozdrv Ježiša! ...smrť kresťanskej viere!“; či pieseň Kill with hate„Bojové pole v kostoloch je víziou, ktorú my všetci máme a odrezanie hlavy každému židovskému kresťanskému prasaťu.“ Ak by ste mali pokušenie myslieť si, že uvedené texty sú vytrhnuté z kontextu, pozývam vás prečítať si celé znenie piesní.

Pred kapelou Inquisition vystúpila česká skupina Inferno. Na pódiu mala postavený oltár so zapálenými sviečkami a frontman kapely oblečený do čierneho rúcha s kapucňou na hlave podchvíľou akoby vzýval satana. Keď vystúpenie vrcholilo, strhla sa taká búrka, že razom sfúkla všetky sviečky a zmyla všetky dlhé vlasy. Bolo to ako z filmu. Predstavitelia kapely Inferno museli z pódia utekať a skupina Inquisition ani nemohla vystúpiť. Za búrku sme si my, kresťania, samozrejme, vyslúžili na sociálnych sieťach nejednu nadávku, napr.: „Koko.i, vymodlili.“ Peter Beťko prisľúbil vystúpenie kapely v piatok, avšak nakoniec skupina Inquisition nehrala vôbec.

„Obávaní“ odporcovia – treba posilniť ochranku

Počas diania festivalu vyšiel článok na portáli SME, kde jeho autor písal, že „pokojný priebeh naznačovali veľké smerové tabule Gothoom po ceste na novobanské lazy, ktoré zostali na mieste“. Asi očakával, že ich v mene Božom postŕhame. Zaujalo ma aj verejné vyjadrenie Petra Beťka: „Ochranka chráni ľudí na festivale pred tými zvonku. Čakali sme nejaké procesie, ale je tu pokoj.“ Zrejme bol pripravený na to, že účastníkov budeme oblievať svätenou vodou a bičovať ružencami. Spomínané vyjadrenia hovoria o tom, že nás mnohí naozaj považovali za bláznivých fanatikov. Pozrela som sa pre istotu do zrkadla, či nemám medzi zubami dýku a za chrbtom kalašnikov, no uvidela som len peknú mladú ženu ;). Úprimne poviem, žiadne protesty, či iné narúšanie festivalu nám ani nenapadlo. Čisto legálnou cestou sme len žiadali kompetentných, aby sa zaoberali otázkou, či je v poriadku verejné prehrávanie vyššie spomenutých obsahov. Takže, veľké sklamanie všetkých bulvárnych médií – žiadny katolícky taliban nenastúpil.

Čo sa týka ostatných sporných kapiel, skupina Centurian zrušila turné, Azarath skoro sami metalisti vypískali, HypocrisyBelphegor, pravdepodobne aj kvôli upozorneniu organizátora, nehrali piesne textovo najtvrdšieho kalibru. Z verejne dostupných zdrojov je však zrejmé, že na festivale Gothoom i tento rok odzneli piesne s diskutabilným obsahom. Napr. Belphegor (Bleeding salvation): „Vykopte si svoje vlastné hroby, krvácaj až do smrti, skap vo svojich výkaloch, vyhladím tvoj prehnitý druh.”; Hypocrisy (Elastic inverted visions): „Stláčam ťa, až kým nezomrieš. Zničím ťa v mojom náručí. Zabíjanie mi dáva všetku radosť.” Alebo často na tomto ročníku Gothoomu opakujúce sa hanobenie kresťanskej viery – Azarath (Fire breath of blasphemy and scorn): „Strašný Jahve. Hovno pokrýva tvoj oltár. Strašný Jahve, pastier čvargy.“ Azarath (Christscum): „Svätý otec – smrť tebe. Svätý otec, je.eme ťa! ...pľujeme na tvoj hrob! …pretože si len skur.ená čvarga! Kristus – skur.ená čvarga!“ Takže aj toto zaznelo na tohtoročnom Gothoome. Čo poviete? Sú tieto texty v poriadku, alebo už sú za hranicou tolerovateľnosti?

Počas celého diania okolo festivalu sme sa často stretali s nepochopením našich aktivít a mnohí nám akoby chceli nasadiť masku nenávistných a netolerantných ľudí, ktorí tvrdia, že metal a aj metalisti sú zlí. Nie je to však pravda. Nič sme nikomu nechceli diktovať. Nikdy sme nepovedali, že metal ako taký, je zlý, alebo metalisti sú zlí, či horší ľudia. Medzi kresťanmi sa tiež nájde kopec pokrytcov, farizejov i fanatikov, a v tomto príbehu nekonečne veľakrát opakované neprávosti Cirkvi sú pre nás stále otvorenou ranou. Ako kresťania sme len poukázali na niektoré kapely, ktoré majú vo svojom aktuálnom playliste piesne vyzývajúce k násiliu a ktoré hanobia kresťanskú vieru skutočne hrubým spôsobom.

Kresťan – občan druhej kategórie

Mnohí zástancovia festivalu vyzývali na rešpektovanie slobody prejavu a tvrdili, že dané texty sú len metaforou. Len si predstavte, že by prišla nejaká iná metalová kapela, ktorej leží v žalúdku skupina homosexuálov (černochov,...) a na koncerte by začala vykrikovať: „Vyvraždite ich! Smrť im všetkým!“ Nezdalo by sa vám trochu od veci šermovať vetami typu: „Veď spievajú po anglicky! Veď im ani poriadne nie je rozumieť! Veď to myslia len na tých homosexuálov (černochov,...), čo robia zle! Veď to mysleli len obrazne!“ Viete si predstaviť tú paniku po celom Slovensku? A to je len zamenené jedno slovo – kresťan. Takýto dvojitý meter vyznieva zvlášť cynicky v kontexte udalostí v Iraku, či Sýrii, kde sú kresťania skutočne vraždení. V našom príbehu sú za nenávistných a netolerantných ľudí označovaní nie tí, ktorí vyzývajú k vraždeniu, ale tí, ktorí sa voči tomu ohradzujú. Je to také absurdné, až je to smiešne. Aby nedošlo k omylu - jednoznačne som proti tomu, aby sa voči homosexuálom, či voči akejkoľvek inej skupine ľudí spievalo takto „metaforicky“. To sa nedá nazvať ani kultúrou, ani umením. To je jednoducho žumpa.

Ani sloboda prejavu umelca nie je absolútna,“ vyjadrila sa Rada pre vysielanie a retransmisiu na margo sankcie pre Rádio Expres za odvysielanie vulgárnej piesne Rosana pred 22. hodinou. Na portáli SME vyšiel článok, ktorý hovoril o tom, že švédskeho umelca poslali do väzenia za hanobenie černochov a Rómov. Aj predstavitelia (nie metalovej) českej skupiny Braník za verejné hanobenia rasy a národa v nasledujúcich textoch piesní tiež fasovali basu - Čechy Čechom: „V postranních ulicích je vodbarvenej černoch. Otravujou vzduch, lidem berou klid. Že je tu živíme, no to je teda terno. Polejt je benzínem, všechny zapálit.“ A pieseň Biela Európa: „Tvý poslání je svatý - budeš ty svině bít. Negry cikány a žlutý, nenech je v klidu žít.“

Zdá sa, že ani sloboda umeleckého prejavu nie je neobmedzená a umelec si nemôže akékoľvek svoje dielo skryť pod rúško metafory, expresie a slobody prejavu. Ale kde je tá hranica? A kto ju určuje? Nie je to aj vec miery a dobrého vkusu? A ak teda nejaká hranica je, čo ju viac môže prekračovať ako výzvy k vraždeniu, či ľudským obetám? Poukázať na negatívne javy v spoločnosti a v ľuďoch sa dá aj s dôvtipom a inteligentne. To je výzva!

Keď píšuci netrafí klinec po hlavičke

Po tom, ako bola celá kauza medializovaná, sa k nej viacerí začali vyjadrovať. Na škodu veci bolo, že sa nedržali podstaty, ale riešili, že niekto chce niečo zakázať alebo má niečo proti metalu a metalistom. So zármutkom však musím konštatovať, že mnohí boj s konštruktívnou kritikou prehrali. Človek by sa bol býval nádejal, že aspoň elity takéto texty piesní odsúdia ako morálne zlo, keď už ich nepovažujú za protiprávne. So zatajeným dychom sa čakalo na verdikt metalistu a kresťana v jednom balení – Pištu Vandala. Jeho povestný status na Facebooku zdieľali ľudia bez obmedzenia veku či hmotnosti. Škoda, že Pišta prebral len zverejnené informácie a zas hovoril o tom, ako tu niekto robí hystériu, chce niečo zakazovať a robí z metalistov horších ľudí. Použil však jednu kľúčovú vetu, a tou bolo, že „nezastávam sa kapiel, ktoré oslavujú zabíjanie kresťanov, velebia satana a pľujú na kríž“. Heuréka! Veď presne o tom hovoríme i my! Vystúpili sme len voči konkrétnym textom konkrétnych kapiel.

Hluk – organizátor dostane pokutu

Okrem textov bol druhým hlavným problémom festivalu nadmerný hluk. V priebehu festivalu dvaja nezávislí certifikovaní špecialisti merali intenzitu hluku z obytného domu v blízkosti konania akcie. Na vlastné náklady si ho objednali obyvatelia časti Nová Baňa – Štále. Hlavné pódium bolo vzdialené od prvých domov len niečo vyše 100 metrov, a tak už viac rokov mohli Štálania počas koncertov tancovať hoc aj vo svojej obývačke. Radi sa v rytme metalu chveli i taniere na stole, či obrazy na stene. Títo obyvatelia si uvedomujú, že bývajú v blízkosti rekreačnej oblasti, a preto vedia zniesť kultúrne akcie, ktoré sa tu v lete konajú. Tie však majú výrazne nižšiu intenzitu hluku a trvajú podstatne kratšie ako Gothoom.

Z výsledkov merania vyplýva, že prípustné hodnoty hluku v obytnej zóne, ktoré definuje vyhláška Ministerstva zdravotníctva Slovenskej republiky, boli výrazne prekročené. V stredu sa počas koncertu nameralo 64,5 decibelov, a v piatok boli iným špecialistom namerané ešte vyššie hodnoty ako v stredu, a to 71,6 dB. Povolená norma je do 45 dB. S výsledkami sa obyvatelia obrátili na Regionálny úrad verejného zdravotníctva v Žiari nad Hronom. V polovici septembra prišlo z úradu rozhodnutie, že podnet podaný Novobančanmi bol opodstatnený a voči organizátorovi festivalu bolo začaté správne konanie, ktorého výsledkom môže byť pokuta až do výšky 20 tisíc €. Úrad ďalej podotýka, že je v kompetencii mesta Nová Baňa dbať na vhodný výber lokality pre konanie festivalu tak, aby bolo vylúčené obťažovanie obyvateľov nadmerným hlukom.

Organizátor festivalu, Peter Beťko, už avizoval ďalší ročník Gothoomu na prelome júla a augusta 2015 s názvom 6,66 Gothoom is not God home, but good home for everyone. Podľa toho, v akých vodách sa hľadá headliner budúceho ročníka, by sa dalo usudzovať, že naše výhrady voči niektorým textom a kapelám si veľmi k srdcu nebral. V ponuke je napríklad blackmetalová formácia Dark Funeral. Hoci sa Peter Beťko od satanizmu dištancoval, rovnako ako aj od akýchkoľvek prejavov násilia, či inej formy diskriminácie na základe náboženského presvedčenia, protagonista tejto kapely s tým veľký problém nemá. Miesto konania festivalu nespresnil. Ako sám uviedol, rozhodne sa aj podľa toho, ako dopadnú komunálne voľby v Novej Bani.

Nemusí to byť pat

Riešenie celého problému, ktorý okolo festivalu vyvstal, vidím v budúcnosti v tom, že organizátor Gothoomu si na podujatie pozve také kapely, ktoré to na pódiu budú vedieť roztočiť nielen kvalitou svojej hudby, ale i textov. A určite sa aj miesto bude dať nájsť také, ktoré ponúkne väčší komfort či už vyznávačom tvrdej hudby, či obyvateľom priľahlých obcí. Vybavená vec. Aj vlk sýty, aj ovca celá. Zachránila som svet!

Prejsť na 2. časť blogu >>

Skryť Zatvoriť reklamu