Moja vianočná úvaha o svete

Písmo: A- | A+

Najkrajšie sviatky roka sú pred dverami a s nimi aj starosti, čím by ste potešili svojich najbližších.

Budem rád, ak sa v tom predvianočnom zhone zastavíte, prestanete variť, piecť či upratovať a dáte si kávičku so mnou.
A budem ešte radšej, ak spoločne porozmýšľame nad tým, aké je poslanie človeka na zemi, ako by sa patrilo odovzdať tento svet našim nasledovníkom v lepšom stave, ako keď sme naň prišli. Väčšina z nás svoje životy na tejto zemi prežije bez toho, aby sa čo len pokúsila o zlepšenie čo len milimetra tohto sveta. Pýtate sa prečo? Odpoveď je jednoduchá: Polepšiť svet sa dá len jediným spôsobom – polepšením seba samého. Lenže, na zmenu seba samého je treba omnoho viac sily a odvahy ako na zmenu iných. Preto každý z nás radšej poukazuje na slabiny iných, hľadá smietky v očiach svojich blížnych a nevidí brvná v tých svojich...
Človek dokáže v živote prekonať aj tie najťažšie prekážky, ak ho na ceste životom vedie pravda, láska a viera. A samozrejme, prvým predpokladom je ochota človeka. Lebo zatiaľ nikto lepší spôsob pre zdokonaľovanie človeka nevymyslel.
Asi by sme mali v čase Vianoc skúsiť uspokojiť naše ustrašené duše a dodať im odvahu. Napríklad aj k tomu, aby sme sa zamysleli prečo sami pravdu nielen zahmlievame, ale lož svojou ľahostajnosťou dokonca podporujeme. Aj keď to robíme v dobrom vedomí...
Podvody, zlodejčiny, život s klamstvom sú, zdá sa našim každodenným osudom. Možno to začína už v detstve milým a tradičným klamstvom, že darčeky nosí Ježiško... A možno že už tu vedieme aj naše deti – v dobrej viere, k prvým klamstvám. A postupne z našich malých podvodov budú vyrastať väčšie a väčšie klamstvá. A tak si na ne budeme zvykať. Bude čím ďalej viac tých ktorí klamú a samozrejme aj tým viac tých, ktorí sa budú báť odhalenia. Báť sa je ideálny predpoklad na ovládanie.
A tak vlastne strácame odvahu, nádej, lásku a vieru. Stávame sa vnútornými väzňami strachu, bojíme sa zlyhania a pre istotu už ani nesnívame. Nejdeme po žiadnej ceste, nehľadáme ju, stojíme na začiatku. Zostáva iba málo odvážnych, ktorí sa predsa len rozhodli vydať na cestu, lebo pochopili, že jedinou možnosťou ako zmeniť svet, je zmeniť seba.
Keď dopijete voňavú kávu, skúste to aj vy. Verím, že čoskoro nájdete pravú rozkoš života a svet začne byť lepším práve vďaka vám.

Skryť Zatvoriť reklamu